Rusové našli způsob, jak Ukrajincům ničit i dobře „zaklecovanou“ techniku, drony ZALA Lancet vybavili novou hlavicí

NÁZOR: Ještě donedávna byly levnou a účinnou obranou proti dronům různé sítě a klece. Ruští konstruktéři se s nimi ale dokázali vypořádat.

Průzkumný dron ZALA Lancet i Zdroj fotografie: Militarnyi (Ukrajinské vojenské centrum)
                   

Ukrajinští vojáci mají opět problém, jak svou techniku uchránit před útoky nejnovějšího typu ruského sebevražedného dronu ZALA Lancet. Až dosud byla nejběžnějším způsobem instalace různých sítí, pletiva a klecí, v nichž se sebevražedný dron zachytil, a pokud jeho kumulativní hlavice přesto explodovala, stalo se tak dále od pancíře, díky čemuž cíl přežil. To se ale radikálně mění, neboť se ruským konstruktérům podařilo nainstalovat do dronů hlavici s projektilem tvarovaným explozí, jde o tzv. EFP, proti němuž jsou sítě a klece bezmocné.

Použití hlavice s EFP dokazují i videa

Běžný sebevražedný dron funguje tak, že exploduje v okamžiku nárazu do cíle. Využívá přitom kumulativní hlavici, která při výbuchu vytvoří jakýsi paprsek schopný probít i silné pancéřování. Vzdáleností však jeho síla klesá, pročež začali armády montovat na různá vozidla slat mříže, a proti dronům používat klece i sítě. Jenomže proti hlavicím EFP takováto ochrana nefunguje – portál MilIn uvedl, že jejich použití dokazují u dronů ZALA Lancet zkušenosti ukrajinských vojáků i ruskými jednotkami natočené video, které najdete pod článkem.

Houfnice M109A4 v protidronové kleci iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ukrajiny / Creative Commons / CC BY
Houfnice M109A4 v protidronové kleci

Hlavice EFP funguje jinak než ta kumulativní – její výbuch konkrétně zformuje kov v hlavici do jakéhosi vysokorychlostního projektilu. Třeba Forbes uvádí, že v případě Lancetu exploduje hlavice ve vzdálenost 4 až 5 metrů od cíle, a proti takovému projektilu nefungují ani klece, sítě nebo slat mřížování, jimiž jednoduše projde. Má sice o něco menší průraznost než kumulativní hlavice, ale na zničení většiny techniky stačí. Podobnou hlavici má i protitanková dělostřelecká munice SMArt 155, která bez problému proráží slabé střechy ruských tanků.

Ochrana proti EFP téměř není

K iniciaci nálože využívá nový typ dronu ZALA Lancet lidar vybavený dvěma optickými kamerami, s jejichž pomocí pozná, kdy se nachází v optimální vzdálenosti od cíle, aby hlavici odpálil. Kolik takových dronů v současnosti Rusko má, není jasné, a známa není ani jejich cena. Nejspíše je ale o něco vyšší než těch s klasickou hlavicí. Lze proto předpokládat, že bude část dronů stále používat klasické hlavice, ale modernizovaný typ s EFP je velkou hrozbou.

Průzkumný dron ZALA Lancet

Ruské sebevražedné drony Scalpel jsou nežádoucí novinkou, oproti ZALA Lancet jsou skoro 2krát silnější a větší, a přesto levnější

Neexistuje totiž snadný anu levný způsob, jak takové drony zastavit. Účinné jsou sice prostředky elektronického boje, které ruší spojení mezi dronem a operátorem, ale těch je nedostatek a jsou velmi drahé. Kompozitní nebo reaktivní pancéřování pak zase na mnohá vozidla namontovat nelze, případně by to vedlo k výraznému nárůstu jejich hmotnosti a ztrátě mobility. Ukrajinské armádě tedy nezbývá než zapracovat na maskování techniky nebo nějakým způsobem posílit protivzdušnou obranu u fronty, event. napínat sítě mnohem dále.

Jakou obranu byste doporučili proti takovým dronům s EFP hlavicí?

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články