Video: velice přesná eliminace cenného ruského skladu a vojáků pomocí HIMARS, od něhož vzlétaly drony ZALA

Ani průzkumníci rozhodně nejsou v bezpečí, i když leží jejich postavení kilometry daleko od fronty. Spíše naopak, jsou velice vyhledávaným cílem.

Dělostřelecký systém M142 HIMARS i Zdroj fotografie: Picryl
                   

Jedním z hlavních aspektů moderní války je téměř dokonalá možnost průzkumu, o níž si vojáci mohli dříve nechat zdát. Zasluhují se o to hlavně vyspělé drony, i když často dobře poslouží i ty levné komerční. Třeba na Ukrajině jich přitom obě strany nasazují v jednu chvíli i několik stovek, aby sledovaly kroky oponenta. Ale ani používání bezpilotních letounů pochopitelně není bez rizika – pokud si totiž dá druhá strana záležet, může objevit místo, odkud startují – jeho zničení pak patří mezi jasné priority. Na takový případ dříve upozornil i portál NV.

Ukrajinci zahlédli přistání ruského dronu

Snížit schopnost průzkumu nepřítele je něco, o co se ve válce na Ukrajině snaží obě strany. Dobrý příklad, jak se to může efektivně povést, ukazuje video pod tímto článkem – je na něm zachyceno, jak se ukrajinské armádě podařilo eliminovat stanoviště a sklad průzkumných ruských dronů ZALA 421-16E2. A to poté, co pomocí bezpilotního letounu zaznamenala ruské vojáky, jak do budovy schovávají dron, který zrovna přistál na padáku.

Ukrajinský průzkum vyhodnotil budovu jako sklad průzkumných dronů (a nejspíše i stanoviště jejich obsluhy), což je tak cenný cíl, že na něj stálo použít střelu z raketometu M142 HIMARS nebo M270. Podle charakteristického dopadu se zdá, že se jednalo o střelu M30A1 se 182 tisíci wolframových kuliček, které dokáží prorazit i odolné cíle a zničit vše v okolí výbuchu. Portál Defence-Blog uvedl, že exploze pravděpodobně zlikvidovala nejen sklad dronů, ale i obsluhu.

Dron s vyspělou kamerou a termovizí

Nejznámějším výrobkem ruské společnosti ZALA je sebevražedný dron ZALA Lancet; vyrábí však i další vyspělé stroje. Jedním z nich je právě průzkumný dron ZALA 421-16E2, který Ukrajinci zahlédli, když se zrovna snášel na padáku zpět k obsluze. Společnost na svých webových stránkách uvádí, že dosahuje hmotnosti 7,5 kilogramů a unese náklad těžký až 1,5 kilogramu. V průzkumné verzi by měl potom mít kameru s 60násobným zoomem a termovizní modul, aby dokázal vyhledávat cíle v noci a za snížené viditelnosti.

Dron ZALA Lancet

Sebevražedné ruské drony Lancet zničí i 5 systémů protivzdušné obrany za 24 hodin: za oběť může padnout S-300 i německý Gepard

Dron má potom rozpětí křídel 2,8 metrů a pohyb mu zajišťuje elektrický motor. Obsluha ho vypouští ze speciální pneumatické rampy a přistává tak, že se snese k zemi na padáku. Letoun pak může ve vzduchu operovat až 4 hodiny, a to ve vzdálenosti větší než 30 km od operátora. Jeho rychlost je až 125 km/h a dokáže se dostat do výšky 5 km. Operovat však může pouze tehdy, kdy nefouká vítr silnější než 15 m/s, a zvládne i extrémní teploty od +40 do -50 stupňů Celsia, takže lze jeho nasazení očekávat i uprostřed zimy.

Zničení skladu a stanoviště dronů ZALA 421-16E2

Jakou chybu udělala ruská obsluha dronu? Mohla se pozornosti vyhnout?

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články