Evropský bojový dron Eurodrone by mohl povznést evropský zbrojní průmysl. Bude jenom evropský, navíc lepší než americký

I když se to nemusí zdát, i velké drony mají uplatnění. A do budoucna možná mnohem větší než dnes, ale je třeba počítat, že mají svá omezení.

Animace dronu Eurodrone i Zdroj fotografie: Airbus
                   

Nad bojišti v současnosti vládnou hlavně malé a levné drony, neboť je průmysl schopný produkovat jich veliké množství, de facto jako spotřební materiál. To ale neznamená, že by ozbrojené síly nechtěly provozovat i velké typy dronů s mnohahodinovou operační dobou a vysokou nosností vybavení nebo zbraní. I když mohou být zranitelné protiletadlovou obranou a nejsou levné, mají své opodstatnění – třeba jako vyvíjený evropský dron Eurodrone.

Na vývoji Eurodronu se podílí několik zemí

Eurodrone je projekt velkého evropského dronu, na jehož konstrukci se podílejí společnosti z Německa, Francie, Itálie a Španělska. Ještě rozhodně není hotový, ale Defence-Blog uvádí, že průzkum mezi budoucími uživateli ukázal, že je o něj zájem, a měl by proto postoupit do další fáze. K dispozici bude ovšem až za několik let, jeho zařazení do vývoje se očekává až někdy v roce 2028, což bude záležet jak na testování, tak na dalších okolnostech.

Let amerického dronu MQ-9 Reaper iZdroj fotografie: Letectvo Spojených států amerických
Let amerického dronu MQ-9 Reaper

Cílem projektu je vytvořit veliký dron založený pokud možno na evropských technologiích. Wikipedia uvádí, že by měl být větší než známý americký dron General Atomics MQ-9 Reaper, který mají ve výzbroji i někteří budoucí uživatelé Eurodronu. Unese tak i větší náklad, a to nejen zbraní, ale třeba i různých senzorů určených k průzkumu.

Nezvykle umístěné motory na křídlech

Eurodrone by měl být vybaven dvojicí turbovrtulových motorů, která by neměla být umístěna na klasických místech jako jsou křídla, předek nebo zadek letounu, jako to bývá u tlačných systémů. Motory jsou podle animací na jakýchsi malých křídlech umístěných poblíž ocasní plochy. Dronu by měly dodávat rychlost až 490 km/h, uvádí na svých stránkách společnost Airbus, což je podobné jako 482 km/h u dronu Reaper. Ale není jasné, jaká bude jeho výdrž.

XQ-58 Valkyrie

Kratos XQ-58 Valkyrie je nejvýkonnější bezpilotní letoun světa, který může sekundovat F-35. Jeho cenovka ale překvapí, je „nízká“

K přednostem Eurodronu by měla patřit jeho nosnost, a to až 2 300 kg, což je ve srovnání s americkým protějškem o 600 kilogramů více. Dron by měl být vyzbrojen nejenom laserově naváděnými pumami jako je GBU-49 Enhanced Paveway II, ale například i britskými řízenými střelami Brimstone nebo francouzskými Akeron MP. Není samozřejmě vyloučeno, že se během vývoje a konstrukce autoři rozhodnou začlenit ještě další schopnosti.

Vzhledem k záměru, že má dron sestávat pouze z evropských technologií a využívat evropské zbraně, se bude rovněž jednat o podporu místního zbrojního průmyslu. Země tak nebudou muset nakupovat americké alternativy, byť i ty budou mít nejspíše nějaké využití.

Koncept vyvíjeného dronu Eurodrone

Jak hodnotíte snahu evropských zemí vyrobit vlastní velký dron?

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články