Exkluzivní záběry akrobacie přímo z pohledu pilota americké stealth stíhačky F-22 Raptor, který předvedl skvělý výkon

NÁZOR: Stíhací letoun F-22 Raptor je považován za nejsilnější svého druhu na světě, a co všechno umí americké letectvo rádo ukazuje také veřejnosti.

Pilot F-22 Raptor, pohled z kokpitu i Zdroj fotografie: Raptor Demo Team
                   

Jestliže se mají soupeři NATO obávat nějakého stíhacího letounu, je jím bezesporu Lockheed Martin F-22 Raptor. Ten ačkoliv byl vyvinutý již v 90. letech 20. století, je stále považován za nejvyspělejší stíhací letoun světa, jehož úkolem je zejména vybojovat vzdušnou nadvládu. Má pro to také mnohé předpoklady, a to včetně skvělé manévrovatelnosti. O tom, čeho je schopen, se lze přesvědčit i na zajímavém videu pod článkem, na které upozornil web Outono.

Z kabiny vypadá let docela jednoduše

Na videu je možné spatřit let stíhacího letounu F-22 Raptor, který patří do Raptor Demo Team, což je předváděcí tým amerického letectva. Zajímavé na tom je hlavně to, že záběry netradičně pochází přímo z kabiny pilota – diváci tak mají možnost spatřit vše, co vidí pilot (samozřejmě v rámci možností). V některých chvílích mohou však pilotovi vidět až do tváře. Let přitom může na záběrech vypadat jako snadná počítačová hra, nic ale nemůže klamat více – už jenom proto, že je pilot při prudkých manévrech v kabině vystaven několikanásobnému přetížení.

F-22 Raptor za letu iZdroj fotografie: Frank Kovalchek / Creative Commons / CC BY
Lockheed Martin F-22 Raptor za letu

Konkrétně tento let se odehrál při představení ve Fort Lauderdale na Floridě. Na záběrech jsou přitom vidět nejen mnohé manévry pilota, při nichž nejednou doslova visí hlavou dolů, ale i některé zajímavé situace. Opakovaně například z letounu odpaluje světlice používané k oklamání tepelně naváděných střel, ale na podobných představeních vytváří skvělé efekty. Za letounem se také velmi často tvoří kondenzace způsobená vakuem vzniklým tlakovým rozdílem mezi dvěma stranami křídla a vlhkým floridským vzduchem.

F-22 Raptor zvládá prudké manévry

Lockheed Martin F-22 Raptor je postavený tak, aby byl schopen i velmi náročných manévrů. Díky trysce motoru pohybující se ve směru nahoru a dolů může vykonávat manévry prudce, a jeho motor mu navíc dovoluje dosahovat nadzvukové rychlosti bez nutnosti zapínání přídavného spalování. Spolu se schopností stealth, velmi dobrým radarem a silnou výzbrojí tvořenou kanonem ráže 20 milimetrů a moderními střelami (třeba AIM-120 AMRAAM) to dělá z F-22 Raptor na současném nebi nepřekonatelného bojovníka.

Roj včel na F-22 Raptor

Kuriózní vyřazení stíhačky F-22 Raptor 5. generace z provozu: uhnízdil se v ní roj 20 000 včel, technici si poradit neuměli

Americké letectvo má v současné době v aktivní službě 183 kusů F-22 Raptor, v žádné další zemi přitom tyto letouny neslouží, neboť jejich export zakazuje zákon. Dvoumotorový stroj je schopen dosahovat rychlosti až Mach 2 a vystoupat do výšky 20 kilometrů. Ve službě by měl vydržet minimálně do poloviny 30. let 21. století, kdy by ho měl začít postupně nahrazovat v současnosti vyvíjený letoun 6. generace známý pod označením NGAD, o jehož prvních zmínkách jsme již na ArmádnímZpravodaji informovali v lednu 2023.

Předváděcí let F-22 Raptor

Jaký letoun se podle vás vyrovná F-22 Raptor?

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články