Hypersonická americká střela HACM s rychlostí Mach 7 vzniká, aby nebylo Rusko lepší. Zdolat má snadno jakoukoliv obranu

Vývoj hypersonických zbraní Američané hodně zaspali, takže se snaží dotáhnout ztráty a získat náskok. Nejdříve to ovšem bude až za několik let.

Koncept hypersonické střely HAMC i Zdroj fotografie: Raytheon
                   

Spojené státy americké nevěnovaly v minulých letech dostatečnou pozornost vývoji hypersonických zbraní, a zatímco v Rusku a Číně se již podařilo některé typy uvést do výzbroje, Američané mají zpoždění. Týká se to hypersonických střel odpalovaných z letadel, kde zprvu sázeli na projekt AGM-183 ARRW, ten byl ovšem oficiálně zrušen. Nyní je hlavní hypersonickou prioritou letectva střela nazývaná Hypersonic Attack Cruise Missile neboli HACM.

Střela HACM bude hotová v roce 2027

Dodavatelem hypersonické střely je společnost Raytheon, a první kusy by mělo americké letectvo dostat v roce 2027, uvádí DefenseScoop; tedy pokud se vývoj nezkomplikuje. O tom, jak přesně bude americká hypersonická střela vypadat, se dá jen spekulovat, i když existují některé animace a na stránkách amerického letectva se objevil snímek, který údajně ukazuje část střely nebo spíše jejího prototypu. Část je to nicméně malá a nejde z ní nic poznat.

Členové amerického letectva pravděpodobně u prototypu hypersonické střely HAMC iZdroj fotografie: Letectvo Spojených států amerických
Členové amerického letectva pravděpodobně u prototypu hypersonické střely HACM

Raytheon na střele pracuje spolu se společností Northrop Grumman, která je dodavatelem pohonu. Spolupráce začala již v roce 2013, uvádí Raytheon na svých stránkách. Střelu by měl pohánět scramjetový motor, a společnost mluví ve svých zprávách o projektu střely s rychlostí vyšší než Mach 5, ale přesné číslo známo není. Wikipedia každopádně uvádí, že by se měla pohybovat rychlostí Mach 7 a mít dolet asi 1 600 kilometrů.

Hypersonická zbraň, která zdolá obranu

Třeba zmíněné Rusko má pro své letectvo hypersonickou střelu Ch-47M2 Kinžal, která se již v neporušeném stavu dostala do rukou ruských soupeřů, jimž může mnohé prozradit. Nejde ale o klasickou hypersonickou zbraň, jakou vyvíjí Američané, ale o balistickou raketu odpalovanou z letadla a odvozenou od 9K720 Iskander-M, uvádí MissileThreat. Balistické rakety dosahují hypersonických rychlostí běžně, ale klasické hypersonické střely by měly umět významně měnit směr, což by ve spojení s rychlostí mělo zaručit průnik protivzdušnou obranou.

Íránská hypersonická raketa Fattah

„Nositel vítězství“ zvaný Fattah je první íránská hypersonická raketa v historii, třeba Evropu ale zdaleka neohrozí

Američané potřebují hypersonické zbraně proto, aby před nimi další velmoci jako je Čína a Rusko nezískaly náskok. Až bude HACM k dispozici, budou ji pravděpodobně používat strategické bombardéry Rockwell B-1 Lancer, Northrop Grumman B-2 Spirit a Boeing B-52 Stratofortress, ale i letouny McDonnell Douglas F-15E Strike Eagle. Alespoň se tedy jejich osádky s hypersonickou zbraní seznamovaly, uvedlo americké letectvo ve své tiskové zprávě.

Projekt střely HAMC

Myslíte, že budou Američané v oblasti hypersonických zbraní lepší, nebo jim ujel vlak?

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články