Neporušená ruská hypersonická raketa Ch-47M2 Kinžal může obránci napovědět, jak se s ní lépe vypořádat

I údajně nezastavitelná raketa může být zastavena relativně snadno, pakliže obránce ví, jak funguje. A výjimkou není ani ruská superzbraň.

MiG-31 s raketou Ch-47M2 Kinžal i Zdroj fotografie: Kancelář prezidenta Ruské federace / Creative Commons / CC BY
                   

Jednou ze „zázračných“ zbraní, s nimiž měla být ruská armáda schopna zdolat sílu těch západních, je hypersonická balistická raketa Ch-47M2 Kinžal. Ukázalo se ovšem, že nezastavitelná rozhodně není, a na ArmádnímZpravodaji jsme vytipovali hned 6 systémů, které ji dokáží zastavit (nejde tedy jenom o MIM-104 Patriot). Na druhou stranu to neznamená, že by raketa nebyla nebezpečná – je, a hodně. Napáchat dokáže veliké škody a zdaleka proti ní nemá obranu každý. Nelze si proto nechat ujít, když se odborníci mohou podívat do jejího vnitřku.

Trosky rakety mohou mít Ukrajinci i Američané

Ve válce i každé dílčí bitvě musí zúčastněné strany kalkulovat s rizikem, že pokud nepřítel ukořistí některou ze zbraní v dobrém stavu, či snad dokonce nepoškozenou, může ji skrz naskrz prozkoumat a odhalit její slabiny. A totéž platí o Ch-47M2 Kinžal. jak uvádí Defence-UA, trosky střel – a mezi nimi pravděpodobně i téměř neporušená raketa s nepoškozenou hlavicí – jsou shromažďovány a pečlivě prozkoumávány. Jejich části má přitom k dispozici Ukrajina, a nejspíše i některé státy NATO, především pak Spojené státy americké.

Zejména hlavice přitom může být velmi zajímavá, neb by v ní mělo být vyspělé navádění. KyivPost uvádí, že raketa využívá inerciální navádění v kombinaci se satelitním GLONASS a optickým senzorem, který sloužící k samotnému útoku. Některé zdroje také naznačují, že by tam mohl být i radarový naváděč. Obecně platí, že je-li známa přesná technologie navádění nějaké zbraně, lze vyvinout její rušičku. V praxi by to mohlo znamenat, že by byl Ch-47M2 Kinžal v rušeném prostředí méně přesný než deklarovaných 10 až 20 metrů.

Ch-47M2 Kinžal je rychlý a dokáže manévrovat

Ruská raketa je označovaná jako hypersonická, a MissileThreat uvádí, že může teoreticky dosáhnout rychlosti až Mach 10. V konečné fázi však značně zpomaluje a je spíše vysoce nadzvuková. Během letu přitom může měnit svou trajektorii, což znesnadňuje její sestřelení. Takže i porozumění, jak to dokáže a kde jsou limity manévrování, může k její budoucí likvidaci přispět – třeba vylepšením zaměřovacího a naváděcího softwaru protivzdušné obrany.

Již dříve se ukázalo, že Kinžal sestřelí systém MIM-104 Patriot, především pak jeho střely PAC-3. Ruská strana sice tyto informace popírá, ale hlášení o sestřelech (včetně viditelných trosek) je stále více, ačkoliv je nelze ověřit z nezávislých zdrojů. Lze každopádně předpokládat, že spolu se získanými poznatky schopnosti obrany vzrostou a počet obranných systémů proti hypersonickým střelám bude postupně stoupat.

Záběry z pravděpodobného sestřelení raket Ch-47M2 Kinžal

Co především mohou prozradit trosky raket Kinžal?

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články