Video: ruský tank neměl šanci, zničil ho improvizovaný protitankový létající „granátomet“ za pár korun. O náhodu nešlo, byl přesný

Jak nebezpečný umí být „obyčejný“ dron se mohli znovu přesvědčit ruští tankisté, kteří to schytali sebevražedným letounem. Ten nenesl tradiční pumu, ale ničivější raketu.

Ruský zničený tank po zásahu dronem i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Už bojovníci islámského státu se pokoušeli využívat komerčních dronů k útokům na armádní jednotky, ale vzhledem k vyspělosti letounů jim tenkrát nikdo nevěnoval příliš velkou pozornost. Zcela jiná situace však nastala před necelým rokem, kdy se do pomoci Ukrajině zapojilo mnoho lidí po celém světě, a sama napadená země využila své kvalifikované mladé konstruktéry a nadšence, kteří se nebáli zkoušet něco nového. Z dronu za několik tisíc korun tak dokázali udělat zbraně, jaké se téměř vyrovnají mnohem dražším vojenským alternativám.

Dron se trefí do poklopu nebo zákopu

Využití takových strojů vybavených kamerami (například i termovizními) jako průzkumníků asi nikoho nepřekvapí, ale dříve by nikoho nenapadlo, že mohou sloužit i jako velmi efektivní bojové stroje. V podvěsu totiž dokáží nést jednu velkou nebo více malých pum, které často sestávají z několika granátů, minometných projektilů, nebo i z rybářské výbavy. Operátoři dronů se naučili vypouštět nálože s relativně velkou přesností, a to až tak, že se trefili do otevřeného poklopu tanku; následkem bylo zapálení munice a úplné zničení stroje.

Stejně tak se ale dokáží v některých případech trefit do zákopu, a záběry na sociálních sítích ukazují rovněž použití improvizovaných a velmi účinných sebevražedných dronů. Stačí k tomu komerční drony jako jsou DJI FPV, které stojí 15 až 30 tisíc korun. Běžné typy mají nosnost až 1,7 kilogramu, takže k nim stačí připojit protitankový granát RKG-3 o hmotnosti 1,1 kilogramu a s dronem nabourat do střechy tanku nebo obrněného vozidla. Granát pocházející z 50. let 20. století je schopen propálit pancíř o síle 220 milimetrů RHAe, což tanky na střechách nemívají.

Na dron jde připevnit projektil z RPG

O něco větší drony lze osadit třeba projektilem PG-7VL s průbojnosti 500 milimetrů RHAe, který je používán v ručním protitankovém granátometu RPG-7. Drony sice pak mají jen omezený dolet i manévrovatelnost, ale na jeden útok stačí, neboť ani nikdo nepředpokládá, že se vrátí, a lze se snadno nahradit. Podobnými improvizovanými letouny se ukrajinským operátorům podařilo prokazatelně zničit například nejrozšířenější ruský tank T-72B3 nebo bojové vozidlo pěchoty. Improvizací v hodnotě desítek tisíc korun tak vyřadili vozidla za miliony.

Drony však zdaleka nejsou jedinou improvizací nebo nutností vyvolanou válečnou situací. Velkou novinkou byly například námořní drony, s jejichž pomocí Ukrajina zaútočila na lodě v Sevastopolu, a dle všeho i některá poškodila. Dalším příkladem improvizovaného dronu může být obyčejný zemědělský traktor doplněný o detektor min a ovládaný na dálku, nebo velmi jednoduchý protitankový robot, který zničí cíl a ujede.

Jakou improvizaci s drony považujete za nejzdařilejší?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články