Video: laserová protivzdušná obrana Izraele dokáže drony sežehnout za pár vteřin, ukázaly testy; a fungovat by měla i proti raketám

Izrael má možná nejvyspělejší protivzdušnou a protiraketovou obranu na světě, kterou neustále posiluje. Otestoval i laser schopný sestřelovat cíle z paluby letadla.

Testovaný laserový systém LaWS na palubě USS Ponce i Zdroj fotografie: Námořnictvo Spojených států amerických
                   

Jelikož je Izrael již dlouhá léta vystaven raketovým útokům radikálů, případně se musí potýkat s jejich drony, buduje mnohavrstvou protivzdušnou a protiraketovou obranu. Proslulý je především systém Iron Dome, který ačkoliv dokáže zlikvidovat většinu střel, má dvě nevýhody: 1) lze ho přetížit, a 2) střely do něj jsou velmi drahé. Proto se Izrael soustředí i na vývoj laserových zbraní, a jednou z nich je i High-Power Laser Weapon System známý pod zkratkou HPL-WS.

Izrael už testuje lasery delší dobu

Laserová obrana není ve výbavě Izraele ničím výjimečným, nejznámější je systém Iron Beam, což je pozemní laserový systém vybavený radarem a lasery od firmy Rafael. Měl by být schopen ničit drony, rakety nebo minometné granáty do vzdálenosti až 10 kilometrů. Využívá k tomu lasery o výkonu přes 100 kW (třeba Velká Británie má účinný laser „Dračí oheň“ s polovičním výkonem), a ačkoliv byl systém opakovaně úspěšně otestovaný, operačně zatím nasazený není. K tomu by mohlo dojít zhruba v roce 2024 nebo 2025.

V úvodu zmíněný HPL-WS je však jiný systém vyvíjený společností Elbit. Na rozdíl od Iron Beam není pozemní, test z roku 2021 provedený výrobcem ve spolupráci s ministerstvem obrany ukazuje, že ho lze umístit do letadla. V tomto případě byl použit obyčejný letoun Cessna; laser a zdroj jeho energie je totiž tak malý, že se vtěsnal do prostoru jednomotorového vrtulového letadla. Dává mu to nesmírnou mobilitu, protože v případě potřeby by mohla být letadla s lasery rychle vyslána v podstatě kamkoliv.

V provedeném testu zvolili operátoři za svůj cíl drony, jichž zvládli z oblohy sestřelit hned několik v krátkém sledu za sebou, a to na vzdálenost 1 kilometru. Záběry ukazují, že laserový paprsek dron během krátké chvíle propálí, v důsledku čehož stroj vzplane a jde k zemi. Drony jsou samozřejmě relativně lehké cíle, ale podle představitelů Elbitu by měl být jejich systém spolu se sledovacím zařízením) schopen zvládat i jiné cíle, pravděpodobně rakety. Mohl by tak tvořit další vrstvu protivzdušné obrany, a navíc vysoce mobilní.

I sestřelování dronů je velmi nákladné

Schopnost sestřelovat drony z paluby běžného malého dopravního letadla je velmi dobrým výsledkem. Současná válka na Ukrajině ukazuje, že drony, především sebevražedné, lze vypouštět ve velkých počtech a působit jimi významné škody. Jejich likvidace přitom vyžaduje mnoho zdrojů, přičemž je většina zbraní proti nim, hlavně tedy střel, velmi drahá. Lasery mají tu výhodu, že pokud mají dostatek energie, mohou střílet opakovaně a za zlomek ceny vyspělých protiletadlových raket.

Na laserových protivzdušných systémech však pracuje nejen Izrael, ale i Spojené státy, které je už implementovaly do některých letounů, a další Západní země. Lze tedy předpokládat, že je v nějaké fázi vývoje i Čína, která dotahuje své rivaly de facto v každém směru. Laserové zbraně předvádělo i Rusko, ale třeba ve válce na Ukrajině je zatím nijak viditelně nenasadilo. Podle expertů budou výkonné lasery se sofistikovanými zaměřovacími systémy, na nichž se nyní intenzivně pracuje, nejspíše i odpovědí, jak se bránit proti hypersonickým zbraním.

High-Power Laser Weapon System sestřeluje drony

Jakou budoucnost má laserová protivzdušná obrana?

Zdroj: TechInsider
Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články