Video: jak střílí ruské „hrábě“ aneb Bitevní letoun Suchoj Su-25SM3 k podpoře pozemních jednotek z pohledu pilota

Letouny Su-25 jsou jedny z nejčastěji využívaných letadel v boji na Ukrajině. Obě strany je nasazují proti pozemním cílům, Rusko je má ale modernizované.

Letoun Su-25 při přistání i Zdroj fotografie: Fedor Leukhin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Když vojákům kdekoliv na frontě ve válce mezi Ukrajinou a Ruskem proletí nad hlavou nějaký letoun, nejspíše půjde o Suchoj Su-25 Frogfoot. Vyvinutý byl sice už v dobách Sovětského svazu, ale sloužit dokáže dodnes. Ve zmíněném konfliktu ho mají obě strany (stejně jako mnoho další sovětské techniky), a protože je určen k podpoře pozemních vojsk, je také velmi vhodný do současného charakteru války. Rusko je na tom lépe, protože disponuje nejen více stroji, ale má i modernizovanou – a tedy schopnější – verzi označovanou jako Su-25SM3.

Ruská televize se Suchojem Su-25 chlubila

Co novější verze umí se pokusila již v roce 2020 ukázat ruská vojenská televize TV Zvezda. Jde samozřejmě především o propagandistický kanál k prezentaci schopností ruských zbraní, přičemž je federace proslulá jejich přikreslováním. Suchoj Su-25 byl ke všemu představen ještě v době, kdy ruské zbraně neměly šanci předvést, co v nich opravdu je; nebo možná naopak, v čem jsou jejich slabiny. Na záběrech jsou vidět minimálně 3 letouny, kdy je v jednom z nich kamera snímající nejen akci daného stroje, ale i okolí.

Stroje Su-25 byly do výzbroje sovětského letectva zařazeny v roce 1981. Jedná se o bitevníky s odolným trupem, dík němuž snesou těžké poškození od protivzdušné obrany; to je potřeba, neboť létají v podzvukové rychlosti a operují v nízkých výškách. Disponují nejenom kanonem ráže 30 milimetrů, ale mohou nést až 4,4 tun výzbroje umístěné na 11 závěsnících. Když byly Suchoje ve výzbroji československého a českého letectva, získaly díky nim přezdívku „hrábě“.

Video ukazuje, jak letoun odpaluje rakety – nejspíše proti nějakému cvičnému pozemnímu cíli. Různé typy řízených nebo neřízeních střel určených proti pozemním cílům tvoří jeho primární výzbroj, i když může nést i střely protiletadlové, pumy a další zbraně. Modernizovaná ruská verze má mít ve výbavě nový zaměřovací a navigační systém SVP-24-25, který má zlepšovat přesnost pro odpalování neřízených střel.

Rusko ztratilo několik Su-25 nad Gruzií

Do modernizace se ruské letectvo pustilo na základě zkušenosti z rusko-gruzínského konfliktu v roce 2008. Je totiž známo, že při něm ztratilo minimálně 3 letouny Suchoj Su-25, přičemž byly sestřeleny protivzdušnou obranou. Proto má moderní verze disponovat navigačním systémem GLONASS, což jí zajišťuje hlavně přesnost operací, a dále také obranným systémem Vitebsk. Ruská strana o něm tvrdí, že je schopen rušit přenosní protiletadlové zbraně jako FIM-92 Stinger.

Let na propagačním videu vypadá poklidně, realita současného ukrajinského bojiště je ale jiná. Piloti letounů Su-25 se snaží přibližovat v co nejnižších výškách, odpálit střely z maximální vzdálenosti, a okamžitě zmizet, jak rychle to jenom jde. Přesto mají letadla obou stran poměrně citelné ztráty, a to hlavně od přenosných protivzdušných systémů, někdy ostatně stačí na sestřelení Su-25 pouhých 7 sekund. Na druhou stranu se ukázalo, že ruské letouny často zásah lehkou přenosnou střelou ustojí, a ač poškozená, vrátí se zpět na základnu.

…ještě další záběry, tentokrát přímo z akce

Jak moc zlepšuje modernizace schopnosti Su-25?

Zdroj: TechInsider
Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články