Jižní Korea je ve válečné pohotovosti. Napětí vůči KLDR houstne, není daleko od vypuknutí ozbrojeného konfliktu

V případě, že dojde na válečný střed Severní a Jižní Koreji, ve kterém bude hlavní roli hrát letectvo, by měla Jižní Korea s přehledem zvítězit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

I přes všechna snažení, která byla v minulosti učiněna, setrvává mezi Severní a Jižní Koreou napětí, které může vyústit i v plnohodnotný ozbrojený konflikt. A Jižní Korea by bezesporu představovala první cíl severokorejských vojsk, což dokazuje také hranice mezi státy, která je dodnes nejstřeženější hranicí na světě.

593 stíhacích letounů v jihokorejském letectvu

Od doby korejské války, kdy jihokorejští piloti létaly na zánovních letounech P-51 Mustang, se jihokorejské letectvo výrazně posunulo. Piloti zde tak létají na špičkových stíhacích letounech, které jsou vyráběny v Jižní Koreji. Jihokorejská armáda se tak dostala na počet 593 stíhacích letounů. Pro porovnání, Česká republika disponuje 35 stíhacími letouny.

iZdroj fotografie: Uživatel CindyN / Creative Commons / CC BY-SA
Letoun P-51 Mustang

Nejvíce je v jihokorejském letectvu zastoupen letoun F-16C/D Fighting Falcon a to 169 kusy. Dále letectvo disponuje letouny F-15K Slam Eagle, F-4E, F-5E, FA-50, T-50 a F-5F. Jedná se o jedny z nejmodernějších vzdušných sil na světě, proti kterým by letectvo Severní Korey čítající zhruba 300 stíhacích letounů, z nichž většinu představují letouny J-5 a J-6, pravděpodobně nemělo šanci.

Kvalitně vycvičení piloti

Základ dobrého letectva samozřejmě, mimo kvalitní výzbroj a techniku, představují i samotní piloti. Ti dostávají kvalitní výcvik a pravidelně se účastní také mezinárodních cvičení. Nejvýraznějším takovým cvičením je bezesporu cvičení Red Flag-Alaska. Jedná se o cvičení, které pořádají vzdušné síly Spojených států a které probíhá čtyřikrát do roka.

iZdroj fotografie: Uživatel Bidgee / Creative Commons / CC BY-SA
Letoun Black Knight 5 F-16C-D Fighting Falcon

Ač by v případě konfliktu měla Jižní Korea bez problému ovládnout vzdušný prostor, piloti jsou i tak cvičeni na základě předchozích zkušeností. Z těch vyplývá, že v případě prohry by ti, co by zahynuli vlastně dopadli lépe než ti, co by byli zajati. Při nejlepším lze předpokládat, že jihokorejští vojenští důstojníci by byli podrobeni krutým převýchovným táborům, podobným těm, které byly používány Severo Vietnamci po dobytí Jižního Vietnamu.

Zdroj: Wearethemighty, Arms Control Association, Britannica, CNBC

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Zobrazit další články