Jihokorejské stíhačky dronů by mohly přepsat pravidla hry

Obrana proti dronům spočívá v několika tradičních metodách, které ale nejsou vždy účinné, případně jsou drahé. Řešením by však mohly být sebevražedné stíhačky dronů.

Dron Switchblade 300 i Zdroj fotografie: US Marine Corps / Public Domain
                   

Vzhledem k neuvěřitelně rychlému rozvoji dronů a jejich využívání na bojištích se snaží konstruktéři obranných systémů držet krok s jejich úrovní. Existuje několik metod, jak je účinně ničit – třeba rušením, střelbou projektilovými zbraněmi, lasery, ale i dalšími prostředky. Je však jasné, že bude nejspíše třeba vyvinout další způsoby, protože ne všechny jsou vždy účinné. Jedním z možných řešení je zkonstruovat drony, které budou stíhačkami dronů.

Sebevražedný dron proti dronu

Na vývoji nového typu zbraně, jakési sebevražedné dronové stíhačky, pracují jihokorejští konstruktéři, uvádí Defence-Blog. Vzhledem k tomu, že je poměrně jednoduché a levné vyrábět malé sebevražedné drony, se jihokorejská armáda obává, že by se mohly stát masově využívanou zbraní také severokorejského režimu. Je proto jasné, že proti nim budou třeba relativně levné a účinné zbraně, které lze nasadit ve vysokých počtech.

Jihokorejská konstrukce by mohla připomínat jakýsi raketomet, ale není jasné, kolik by měl jeden systém odpalovacích tubusů. V každém by však měl být nabitý speciální dron – tvarem by se mohl podobat třeba americkému Switchblade s výklopnými křídly – jehož úkolem by bylo vyhledání a zničení nepřátelského stroje. Dosah dronového stíhače by měl být až 30 kilometrů, a nejspíše by ho měl doplňoval ještě nějaký detekční systém. Vedle toho by mohl být součástí celé sítě a odpalován koordinovaně podle počtu a typu cílů.

Stíhač by měl radar a další detektory

Dronový stíhač vypalovaný jihokorejským systémem by byl vlastně sebevražedný dron, takže když by se přiblížil ke svému cíli, explodoval by a výbuchem ho zničil, uvádí TheAtlasNews. Každý takovýto stíhač by byl vybavený vlastním radarem a elektrooptickými a infračervenými senzory, takže lze předpokládat, že by mohl pracovat vysoce autonomně, neboť v případě masivního nasazení by bylo nepraktické, aby každý z nich řídil operátor.

Raketomet K239 Chunmoo

„Neukojitelný hlad Evropy po zbraních“ může Jižní Korea „sytit“ už po 3 měsících, zato u Američanů je čekací lhůta i několik let

Jihokorejská armáda podle všeho nebezpečí dronů ze strany Severní Koreje nepodceňuje a chce se v této oblasti významně rozvíjet. A to nejenom na poli průzkumu a boje proti bezpilotním letounům, ale i co se vývoje vlastních týče. Všechny tyto operace má dokonce na starosti speciální velitelství dronových operací, uvádí DefenseNews, což svědčí o tom, jak velikou prioritu to v Jižní Koreji má.

Je možné, že se ze zkušeností jihokorejských vojáků nakonec budou učit i další ozbrojené síly, nebo že jejich řešení koupí země NATO. Tedy stejně, jako pořizují jiné jihokorejské zbraně. Pakliže budou stíhačky dronů levné a efektivní, může to přepsat pravidla hry a doplnit (nikoliv nahradit) tradiční obranné systémy.

Projekt dronového stíhače dronů

Jsou sebevražedné stíhače dronů lepším řešením než tradiční systémy, případně se hodí k jejich doplnění?

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články