Hluboce modernizovaný bombardér Tupolev Tu-160M/M2 uletí kdejaké stíhačce a udeří na tisíce km. Nový vyvíjet netřeba

Rusko má ve výzbroji mnoho strategických bombardérů ještě z dob SSSR, ale rozhodně se jich neplánuje zbavovat. Větší smysl dává jejich modernizace.

Bombardér Tu-160 při přistání i Zdroj fotografie: Dmitry Terekhov / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Strategické bombardování dává vojenským velmocem možnost podnikat letecké útoky na dlouhé vzdálenosti, a dokonce tímto způsobem přepravovat jaderné zbraně. Jenomže strategické bombardéry už dnes většinou neslouží k nesení velkého nákladu pum, neboť jsou zranitelné protivzdušnou obranou, ale odpalují různé typy střel. Jsou navíc velmi nákladné, takže je provozují jenom největší vojenské mocnosti. Snad proto se také Rusko rozhodlo raději pro modernizaci starých letounů, čímž dalo vzniknout Tupolev Tu-160M/M2 Blackjack.

Tu-160M/M2 s novými motory i zbraněmi

Modernizovaný ruský letoun Tu-160M2, jehož verze by později měla nebesa brázdit v počtu 50 kusů, vypadá zvenku identicky jako starý sovětský T-160, uvádí NationalInterest. Změna se ovšem udála uvnitř. Tou asi nejmarkantnější je instalace nových motorů, ačkoliv jiná je i avionika, a zcela modernizovaný by měl být také komunikační systém. Mnohem důležitější je však nejspíše pro letectvo největší země světa, že mohou bombardéry v budoucnu nést i nové typy zbraní. DefenseNews uvádí, že se vnitřek bombardéru změnil až z 80 procent.

Těžký strategický bombardér Tupolev Tu-160 iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace
Těžký strategický bombardér Tupolev Tu-160

Konstrukce Tu-160 pochází ze začátku 80. let 20. století a do služeb sovětského letectva vstoupil v roce 1987. Jedná se o nadzvukový bombardér s proměnlivou geometrií křídel o délce 54,1 metrů, a s rozpětím 35,6 metrů. Wikipedia uvádí, že je ve velké výšce schopen dosáhnout rychlosti až Mach 2,05, což znamená, že může uletět i řadě stíhacích letounů. Jeho bojový dosah je přitom až 7 300 km. Modernizovaná verze ale dostává motory NK-32 02, uvádí TheAviationGeekClub, které jsou mnohem úspornější, takže bude dosah jistě vyšší.

Tu-16M2 nejspíše dostane hypersonické střely

Bombardér Tu-160 má k uložení pum a munice dvě šachty a může nést až 40 tun, uvádí Airforce-Technology. Jednat se může o různé gravitační pumy, ale používán je hlavně k odpalování řízených střel jako Ch-55MS, případně moderních Ch-101. Těch zvládne nést až 12 a mohou být vybaveny i jadernou hlavicí. Modernizovaný typ má být schopen nést i nové zbraně, ale nebylo specifikováno jaké. Pravděpodobně se bude jednat o vyvíjené hypersonické střely.

Davidův prak, systém protivzdušné obrany

Davidův prak „aka“ Kouzelná hůlka má 2násobný dosah než americký Patriot, na uzdě udrží i ruské bombardéry Tupolev Tu-160 a Tu-95

Modernizovaná avionika, komunikace a další systémy samozřejmě vlastnosti letadla také zlepší, ale je velmi obtížné to soudit. K dispozici jsou totiž omezené informace. Ačkoliv se letoun určitě schopnostmi nevyrovná moderním stealth bombardérům USA, a ani tomu připravovanému v Číně, je určitě nebezpečný. Stealth navíc vzhledem dosahu střel v řádech tisíců kilometrů tolik nepotřebuje, a jistě tak ještě dlouho zůstane součástí jaderné triády Ruska.

Modernizovaný bombardér Tu-160M2

Co si myslíte o ruském modernizovaném bombardéru Tu-160M2? Vydalo se Rusko správnou cestou?

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články