Jak by vypadala letecká válka mezi asijskými giganty Čínou a Indií? Obě země disponují stovkami bojových letounů

Obě nejlidnatější země světa mají již desetiletí spory. Nikdy ale ještě nebyla jejich letectva tak silná jako v současné době.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Spory na hranicích mezi Čínou a Indií jsou téměř na denním pořádku. Obě nejlidnatější země světa, z nichž každá má více než miliardu obyvatel, spolu již v roce 1962 vedly i krátkou válku. Ale tehdy nasadily hlavně pozemní síly. V současnosti je situace jiná. Na obou stranách mají k dispozici stovky moderních bojových letounů, které by se při větším střetu spolu musely utkat. Otázkou je s jakým výsledkem.

Síla ruských letounů a jejich kopií

Podle GlobalSecurity.org mělo indické letectvo v roce 2020 k dispozici řadu letounů různých značek. Provozuje především ruské SU-30MKI a francouzské Dassault Rafale a Mirage 2000. Vlastní ale i MiG-29, modernizované MiG-21 a také vlastní stíhače Tejas. Kromě toho je lze doplnit staršími Jaguary a MiG-27. Každopádně její hlavní bojovou silou zůstává asi 280 ruských Flankerů.

iZdroj fotografie: Alan Wilson / Creative Commons / CC BY-SA
SU-30MKI

I čínské letectvo se opírá o směsici starším a novějších letounů vlastní nebo ruské konstrukce. Mohlo by se spolehnout na letadla J-11 což je kopie ruského Su-27. Těch je více než 300. Dále má 24 moderních Su-35 a 65 strojů Su-30. K nim by mohla přidat velký počet starších J-10 a ještě starších J7 a J-8 a bombardéry JH-7. Navíc vlastní letouny 4,5té generace J-16 a páté generace J-20, což je stroj se schopností stealth.

iZdroj fotografie: Flickr
J-11

Čína má více letadel, ale i problémů

Papírově má Čína velkou početní převahu, ale problém je v její politice. Své dostupné letouny prostě nemůže nasadit na jedná frontě proti Indii. Zkrátka proto, že vede spory v Jihočínském moři a situací kolem Tchaj-wanu. S Japonskem se pak pře o ostrovy Senkaku. Proti ní zde stojí moderní letectva a třeba Japonsko by starší čínské letadla hravě překonalo. Proto tady Čína musí udržovat silné svazy moderních letadel. Ocitá se tak v riziku konfliktu hned na třech frontách.

iZdroj fotografie: Indian Air Force / Creative Commons / GODL-India
Rafale

Samozřejmě i Indie má riziko druhé fronty ze strany Pákistánu. Pravdou je, že jeho letectvo ale není zas tak silné a moderní. Proto zde Indie nemusí udržovat tak početné síly a může se soustředit na konflikt s Čínou. Teoreticky tedy má na to, aby letecký střet s ní vyhrála nebo dosáhla nějakého přijatelného patu, protože Čína u hranice nebude moci soustředit síly. Zajímavostí je, že by proti sobě stály hlavně letectva vyzbrojené ruskými Flankery a jejich odvozeninami. Myslíte si také, že Indie má ve střetu šanci?

iZdroj fotografie: Uživatel Alert5 / Creative Commons / CC BY-SA
J-10

Zdroj: Wearethemighty

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Zobrazit další články