Čína a Indie mohou válčit ve vzduchu | ArmádníZpravodaj.cz

Jak by vypadala letecká válka mezi asijskými giganty Čínou a Indií? Obě země disponují stovkami bojových letounů

Obě nejlidnatější země světa mají již desetiletí spory. Nikdy ale ještě nebyla jejich letectva tak silná jako v současné době.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Spory na hranicích mezi Čínou a Indií jsou téměř na denním pořádku. Obě nejlidnatější země světa, z nichž každá má více než miliardu obyvatel, spolu již v roce 1962 vedly i krátkou válku. Ale tehdy nasadily hlavně pozemní síly. V současnosti je situace jiná. Na obou stranách mají k dispozici stovky moderních bojových letounů, které by se při větším střetu spolu musely utkat. Otázkou je s jakým výsledkem.
Síla ruských letounů a jejich kopií

Podle GlobalSecurity.org mělo indické letectvo v roce 2020 k dispozici řadu letounů různých značek. Provozuje především ruské SU-30MKI a francouzské Dassault Rafale a Mirage 2000. Vlastní ale i MiG-29, modernizované MiG-21 a také vlastní stíhače Tejas. Kromě toho je lze doplnit staršími Jaguary a MiG-27. Každopádně její hlavní bojovou silou zůstává asi 280 ruských Flankerů.


iZdroj fotografie: Alan Wilson / Creative Commons / CC BY-SA
SU-30MKI

I čínské letectvo se opírá o směsici starším a novějších letounů vlastní nebo ruské konstrukce. Mohlo by se spolehnout na letadla J-11 což je kopie ruského Su-27. Těch je více než 300. Dále má 24 moderních Su-35 a 65 strojů Su-30. K nim by mohla přidat velký počet starších J-10 a ještě starších J7 a J-8 a bombardéry JH-7. Navíc vlastní letouny 4,5té generace J-16 a páté generace J-20, což je stroj se schopností stealth.


iZdroj fotografie: Flickr
J-11

Čína má více letadel, ale i problémů

Papírově má Čína velkou početní převahu, ale problém je v její politice. Své dostupné letouny prostě nemůže nasadit na jedná frontě proti Indii. Zkrátka proto, že vede spory v Jihočínském moři a situací kolem Tchaj-wanu. S Japonskem se pak pře o ostrovy Senkaku. Proti ní zde stojí moderní letectva a třeba Japonsko by starší čínské letadla hravě překonalo. Proto tady Čína musí udržovat silné svazy moderních letadel. Ocitá se tak v riziku konfliktu hned na třech frontách.


iZdroj fotografie: Indian Air Force / Creative Commons / GODL-India
Rafale

Samozřejmě i Indie má riziko druhé fronty ze strany Pákistánu. Pravdou je, že jeho letectvo ale není zas tak silné a moderní. Proto zde Indie nemusí udržovat tak početné síly a může se soustředit na konflikt s Čínou. Teoreticky tedy má na to, aby letecký střet s ní vyhrála nebo dosáhla nějakého přijatelného patu, protože Čína u hranice nebude moci soustředit síly. Zajímavostí je, že by proti sobě stály hlavně letectva vyzbrojené ruskými Flankery a jejich odvozeninami. Myslíte si také, že Indie má ve střetu šanci?


iZdroj fotografie: Uživatel Alert5 / Creative Commons / CC BY-SA
J-10

Zdroj: Wearethemighty

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 381 hlasů
Nahlásit chybu
Události247.cz
Zdroj z blízkého okolí prezidenta Zemana prozradil, jak na tom ve skutečnosti je. Světlé chvilky střídají chvíle zmatenosti, řekl
VědaŽivě.cz
Svatební noc ve středověku měla jasná pravidla. Striktní seznam věcí, které musely být za dohledu dodrženy
JakZdravě.cz
Tabulka pro zjištění optimální váhy: Jaká je vaše hodnota s ohledem na pohlaví a věk?
adbz.cz
Bohatě rozkvetlá terasa, balkón a parapety po celý rok. Jak je osázet, prozradila letitá pěstitelka