Nejvyspělejší bojová letadla páté generace. Klíčovým rysem je nenápadnost a vysoce technologický přehled na bojišti

i Zdroj fotografie: Anna Zvereva / Creative commons / CC BY-SA
                   

Světové supervelmoci se snaží vyvinout novou generaci stíhaček páté generace. Klíčovým rysem těchto vzdušných bojovníků  je jejich velmi pokročilá nenápadnost a velké množství vysoce rozvinutých počítačových systémů a senzorů, které jim dávají vynikající přehled o bojové situaci. V dnešní době vyrábí tyto vzdušné stroje páté generace pouze USA, Čína a Rusko, ostatní země mají projekty stále ve fázi návrhu.

Boeing F / A-18E / F Super Hornet

Boeing F je hlavní stíhačka amerického námořnictva. Byl navržen pro provoz mimo americké letadlové lodě a byl poprvé představen v roce 1999. Jedná se o středoplošný stíhací bombardér, který ve své konstrukci využívá hliníkové slitiny, uhlíkové kompozity a titanové slitiny. Letoun je navržen tak, aby měl co nejméně dílů. Z toho důvodu jsou využívány vetší díly. Disponuje vylepšeným radarem AESA, vysokokapacitním datovým spojem a vylepšenou avionikou.

iZdroj fotografie: Ronnie Macdonald / Creative commons / CC BY-SA

Lockheed Martin F-22 Raptor

F-22 Raptor byl první operační stíhací letoun páté generace na světě a byl představen v roce 2005. Jeho cílem byla vzdušná nadvláda. Mimo to je však schopen svádět i pozemní útoky, elektronické boje a špionážní mise. Letectvo Spojených států amerických považuje tuto stíhačku za základní prvek své bojové síly. Navíc je brán jako nejlepší letoun pro vybudování vzdušné převahy nad nepřítelem. Jeho výroba byla ukončena v roce 2011 a celkem bylo vyrobeno 195 kusů.

iZdroj fotografie: Letectvo Spojených států / Creative commons / CC BY-SA

Shenyang J-31

Shenyang FC-31 je čínská stíhačka páté generace, ale na rozdíl od Chengdu J-20 je stále ve fázi prototypu. Má sloužit jako víceúčelový stíhací letoun a předpokládá se, že bude používán na čínských letadlových lodích. Letoun pohání dvě proudové pohonné jednotky Klimov RD-93, jejichž tah dosahuje hodnoty až 49,9 kN. Při použití přídavného spalování vzroste až na 81,3 kN. Má klasické uspořádání nosných ploch. Vstupy vzduchu jsou umístěny na bocích trupu a výzbroj je ve vnitřní zbraňové šachtě na spodní části trupu.

iZdroj fotografie: Uživatel Toaleta / Creative commons / CC BY-SA

Sukhoi Su-57

Jedná se o jednomístný dvoumotorový stíhací letoun ruské výroby. Řadí se do páté generace se schopnostmi stealth a je byl navržen pro bitevní úkoly a vybudování vzdušné převahy. Mezi jeho výhody patří schopnost supercruise, výborné vlastnosti při manévrování, pokročilá avionika a pozemní nebo námořní obranné vybavení. V současné době slouží Rusku v aktivní službě pouze jeden tento letoun.

iZdroj fotografie: Anna Zvereva / Creative commons / CC BY-SA

Chengdu J-20

Tento první čínský stíhací letoun se dvěma motory patří do páté generace. Využívá kachní uspořádání ploch a technologii stealth. Je navržen pro použití na letadlových lodích a získání vzdušné převahy nad protivníkem. První let se uskutečnil v roce 2011 a od té doby se úspěšně vyrábí až dodnes. Posádku tohoto stíhacího letounu tvoří pouze jeden pilot a jeho maximální rychlost je až 2100 km/h.

iZdroj fotografie: Uživatel Výstraha 5 / Creative commons / CC BY-SA

Zdroj: Hot Cars

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Zobrazit další články