Legenda, co těžce zklamala; zase: stíhací bombardér Su-34 pohořel, ale Rusko už má novou a „ještě lepší“ verzi

Letouny Su-34 zaznamenaly nad Ukrajinou vysoké ztráty, i když měly vojáky svými útoky rozdrtit. Nedokázaly si však poradit s účinnou protivzdušnou obrannou.

Letící Su-34 i Zdroj fotografie: Dmitry Terekhov / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pokud bychom měli dát na ruskou propagandu, jsou stíhací bombardéry Su-34 nesmírně převratnou zbraní, proti níž nemá nepřítel šanci. Ačkoli jde o moderní stroje, na Ukrajině se ukázalo, že rozhodně nejsou tak vyspělé, jak federace hlásá. Na druhou stranu umí zasadit i velmi tvrdé údery. Rusko nyní přichází s modernizovanou verzí označenou Su-34M. Měla by mít mnoho nových schopností, hlavně ale možnost odpalovat nové typy zbraní.

Vývoj trval velmi dlouhou dobu

Sovětský svaz měl dlouhou tradici letounů určených k útokům na pozemní cíle již od druhé světové války. V 80. letech začal hledat stroj jako náhradu za stárnoucí nadzvukový bombardér Su-24, a tak byl pro jeho základ vybrán úspěšný stíhací letoun Su-27. Po rozpadu SSSR se ale vývoj z finančních důvodů téměř zastavil a byl ve větší míře obnoven až po několika letech. První letadla zařadilo ruské letectvo do výzbroje v roce 2014, a i s nově dodanými stroji – pravděpodobně 4 kusy – jich bylo vyrobeno přes 150.

Su-34 je relativně velký letoun. Jeho délka činí 23,34 metru a rozpětí křídel má 14,7 metru. Pojme dvoučlennou posádku, pilot a operátor sedí vedle sebe, což usnadňuje obsluhu. V letadle si dokonce mohou odskočit na toaletu nebo ohřát jídlo. Stroj je poháněn dvojicí motorů stejných jako u Su-27SM. Umožňují mu dosáhnout rychlosti Mach 1,8 a bojový dosah je 1 100 kilometrů, přičemž výškový dostup 17 kilometrů.

Letoun Su-34 unese značné množství zbraní

Protože jde o kombinaci stíhacího bombardéru a úderného letounu, má stroj schopnost nést velké množství zbraní. Zavěšeny mohou být na 12 hardpointech a jejich hmotnost může být až 14 tun. Jedná se o všemožné typy raket vzduch-vzduch ruské výroby, střel určené pro útoky proti pozemním cílům, radarům nebo lodím. Další možností je pod trup nebo křídla zavěsit pumy, a to jak obyčejné, tak naváděné. Letoun má také rychlopalný kanon ráže 30 milimetrů.

Sestřelený Su-34 iZdroj fotografie: State Emergency Service of Ukraine / Creative Commons / CC BY
Nad Ukrajinou sestřelená SU-34

Modernizovaná verze M podle dostupných zpráv disponuje novým elektrooptickým zaměřovacím systémem a také dozadu směřujícím radarem Kopyo-DL. Posádku by měl varovat před blížícími se protiletadlovými střelami a umožnit jí proti nim efektivněji použít nějaká protiopatření. Přepracovaná má být i avionika stroje. Zároveň by měl mít letoun Su-34 schopnost nést širší spektrum zbraní než předchozí verze.

Není vyloučené, že Rusko pošle nejnovější verzi Su-34 do boje na Ukrajinu. Letouny, které dokáží útočit na pozemní cíle, by se mu hodily. Předchozí verze, ačkoli měly být mimořádně odolné proti protiletadlové palbě, svoji úlohu nesplnily. Některé zdroje říkají, že Rusko nad Ukrajinou ztratilo 17 kusů Su-34, což jsou citelné ztráty. Jejich neúspěch může mít i exportní dopad, dlouhodobě o ně má zájem třeba Alžírsko.

Jak si podle vás povedou modernizované Su-34?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články