Výrobu F-35 mohou výrazně zpomalit chybějící klíčové komponenty. I Česká republika tak může vidět letouny později

F-35 je pro Ameriku a její spojence klíčový letoun, jehož produkce nesmí ustat, a dokonce ani poklesnout. Jenomže ne vždy to jde podle plánu.

F-35, letoun páté generace i Zdroj fotografie: Robert Sullivan / Public Domain
                   

Americké letectvo i řada amerických spojenců může mít veliký problém s plánovanou obnovou leteckých flotil a jejich rozšiřováním. Mnohé státy včetně České republiky si objednaly letouny páté generace Lockheed Martin F-35 Lightning II, na něž musí běžně čekat i několik let – už tak dlouhé čekací doby mohou navíc nabrat skluz, protože výroba letounů někdy rozhodně neběží podle plánu. To by ještě nebylo tak hrozné, jenomže v produkci moderních letadel se Američané nejspíše dostali za Čínu, což může později ohrozit jejich dominanci na nebi.

Modernizace F-35 nejde podle plánu

Rok 2023 měl být při výrobě F-35 jedním z nejdůležitějších milníků, protože chtěl Lockheed Martin začít dodávat výrazně modernizované letouny s označením Block 4. Ty mají být schopné nést více přesných zbraní dlouhého doletu, a rovněž disponují novými senzory, výkonnější fúzí dat, lépe spolupracují s jinými jednotkami a mají pokročilé možnosti elektronického boje, jak vysvětluje portál DefenseNews. Ovšem místo veliké slávy je ve Washingtonu veliká ostuda, neboť má modernizace výrazné zpoždění, a těžko říci, zda se vše podaří napravit.

F-35 s výzbrojí v podvěsu iZdroj fotografie: Public Domain
Lockheed Martin F-35 Lightning II

Je to až nepochopitelné, ale podle všeho chybí k hladké produkci F-35 důležité komponenty, zejména pak prvky aktualizace označované jako „Technology Refresh 3“. Jedná se přitom o hardware i software, který přináší vylepšené displeje v kokpitu, více paměti počítače a vyšší výpočetní výkon. Problém je ale tak veliký, že výkonný ředitel programu, Michael Schmidt, nevyloučil úplné zastavení výroby, uvádí Forbes. Lockheed Martin je sice zatím produkuje, ale americké letectvo je vzhledem k chybějícímu „upgradu“ nepřejímá a netestuje.

Zpoždění ve výrobě může pocítit i ČR

Zejména pro americké letectvo je podobné zdržení problém, neboť silné letectvo je jeho hlavní prioritou. Jenom v roce 2023 měl Lockheed Martin vyprodukovat 156 letounů F-35, ale nestíhá, zatímco Čína ho nejspíše svými Chendu J-20 Mighty Dragon přečíslila. Americké letouny jsou ovšem i pro spojence, takže to znamená, že se náskok amerického letectva vůči čínskému zmenší. A to zrovna v době, kdy značně roste napětí mezi oběma velmocemi v oblasti Pacifiku. Čínu tak mohou takové zprávy jenom povzbuzovat k některým akcím.

Bojový letoun F-35A Lightning II

24 letounů F-35A Lightning II pro AČR znamená to nejlepší, co na světě existuje; ve výzbroji mohou zůstat i desítky let

Špatné to nicméně je i pro americké spojence, tedy včetně Česka, protože se může stát, že dostanou letadla později. Třeba první pro české letectvo měla být hotová v roce 2029, a všechna měla být v ČR do roku 2035, uvedla ČT24. Jenomže pokud dnes výroba vázne, dojde logicky k prodloužení termínu – cestou však je, že výrobce navýší produkci. To by ovšem vyžadovalo nemalé peníze, a nelze moc spoléhat, že mu je bude americká administrativa ochotna dát. České F-35 tak možná uvidíme o několik měsíců, možná i let, později.

Země NATO přitom nakupují letouny F-35 nejenom v rámci modernizace současných stavů, ale také s výhledem do budoucna, neboť potřebují vytvořit a udržovat silné a jednotné letectvo. Někdo se přes to stále nemůže přenést a považuje třeba Jas-39 Gripen E za evropskou F-35, jakož i za lepší volbu, jiní se zase shodují, že je F-35 dlouhodobě nejlepším řešením.

Představení F-35 Block 4

Za jak velký problém považujete zpoždění ve výrobě F-35?

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články