Rusko udělalo své první loudavé munici Lancet velké promo, ale zatím kde nic, tu nic

V současnosti jsou sebevražedné drony středem pozornosti na Ukrajině. Lancet by podle Rusů měl být špička, ale zatím nebyl spatřen.

Dron ZALA Lancet i Zdroj fotografie: Nitrid niklu / Public Domain
                   

Někdy v polovině minulého desetiletí začal ruský průmysl vyvíjet svoji první sériově vyráběnou loudavou munici – bezpilotní letoun schopný průzkumu a přímého zásahu na nalezený cíl. Nový produkt ruského vojenského průmyslu v této třídě byl poprvé představen na vojensko-technickém veletrhu Army-2019. Společnost ZALA AERO, která je součástí koncernu Kalašnikov, tam předvedla nový UAV Lancet.

Vývoj vycházel z projektu Cube

V roce 2020 byla tato „munice“ úspěšně otestována i ve své poslední verzi, vysoce přesné loudající se munice Lancet-3. Rodinu UAV Lancet vyvinula a nyní vyrábí společnost ZALA AERO, která předtím vyvíjela v Rusku jako první projekt tohoto typu UAV nazývaný Cube. Loudavá munice Zala „Cube“ sice byla oceňována jako nadějný koncept, ale sklidila také mnoho kritiky. Potenciálním zákazníkům vadilo, že Cube například ztrácí při finálovém náletu spojení s operátorem.

Armádní specialisté přítomní při testech výslovně požadovali, aby toto spojení s kamerou na novém UAV bylo zachováno až do okamžiku, kdy zasáhne cíl. Kromě toho byly vyvozeny závěry týkající se celkové architektury a aerodynamické podoby UAV. Díky tomu je nový Lancet zcela odlišný od předchozího Cube. Lancety mají velmi zajímavý vzhled. Tato loudavá munice je postavena jako tandemový dvojplošník, tj. se dvěma nosnými plochami velmi netradičního provedení ve tvaru X za sebou.

iZdroj fotografie: Nitrid niklu / Public Domain
Lancet, pohled zepředu

Jsou instalovány na trupu, který má optoelektronickou jednotku v přídi a elektromotor s náhonem na tlačnou vrtuli v zadní části. V celé konstrukci UAV se široce používají plasty a kompozity. Pod názvem „Lancet“ jsou dnes výrobcem nabízeny dvě verze úderného UAV. Obě verze, značené „Lancet-1“a „Lancet-3“, jsou shodné, pokud jde o drak a určitý podíl vnitřních systémů. Rozdíly spočívají v užitečném zatížení a výkonnostních charakteristikách.

Obě UAV nesou hlavice různých hmotností a liší se také vzletovou hmotností a dosažitelnou délkou letu. Jednotná hlavice se zabudovaným systémem s kamerou využívá on-line televizní kanál s přenosem signálu na konzolu operátora. UAV je ale vybaven i vlastním navigačním systémem, který je schopen určovat souřadnice z různých předem naprogramovaných zdrojů a objektů.

Ten není závislý jen na družicovém navigačním systému. Let a zaměření lze provádět jak pod kontrolou operátora, tak samostatně. Lze pochopitelně použít i kombinovaný režim. UAV pohání elektromotory dosud nezveřejněného typu. Zdá se, že Lancet-1 a Lancet-3 mají různé akumulátory, což ovlivňuje jejich letové vlastnosti a hlavně výdrž ve vzduchu.

Speciální aerodynamický koncept je snadno rozlišitelný

ZALA AERO poprvé ukázala rodinu UAV Lancet na výstavě Army 2019. Tuto „loudavou“ munici nelze s ničím zaměnit – poprvé na světě byl pro tuto kategorii UAV použit aerodynamický design tandemového křídla ve tvaru X. „X znamená ovladatelnost a hbitost. Double X je naše absolutní know-how,“ říká Alexander Zacharov, generální ředitel ZALA AERO. Dále dodal: „Při vysokých rychlostech se klasická křídla a kormidla nechovají z hlediska aerodynamických sil příliš dobře, často dochází k působení aerodynamických sil na tyto plochy nežádoucím způsobem.

Tandemová křídla ve tvaru X zmenšila potřebné rozpětí nosných ploch tohoto UAV při zachování stejné hmotnosti užitečného zatížení a zdvojnásobily dosažitelnou rychlost při jejich nasazení. Při přechodu do střemhlavého letu při náletu na cíl i při běžném manévrování se takové schéma křídel chová mnohem lépe – a znovu připomínám, že rozměry UAV Lancet jsou značně zmenšeny proti podobným strojům stejné kategorie a hmotnosti. Manévrovatelnost loudavé munice s křídly X-X je taková, že může snadno napodobit chování ptáka.

Všechny Lancety jsou plně elektrifikované. Elektromotory jako pohonné jednotky takto malých dronů UAV jsou spolehlivější, lehčí, kompaktnější a levnější než spalovací motory a také poskytují lepší stealth vlastnosti. Zvláště výrazné je potlačení akustické stopy letících Lancetů. Dosah komplexu není zveřejněn, ale není těžké ho spočítat. Doba letu Lancet-1 je půl hodiny a Lancet-3 zvládá až 40 minut letu s rozsahem rychlosti 80–110 km/h.

Lancet-1 nese výbušninu o hmotnosti 1 kg a Lancet-3 unese 3 kg výbušniny jako standard. Hlavice UAV Lancet-1 patří do kategorie vysoce výbušných fragmentačních hlavic. V této konfiguraci má vzletovou hmotnost pouhých 5 kg. UAV Lancet-3 je znatelně těžší. Váží 12 kg a nese 3 kg hlavici. Z hlediska své síly jsou hlavice obou UAV ekvivalentem dělostřeleckých granátů středního kalibru.

Obě UAV charakteru loudavé munice jsou vypouštěny pomocí pozemního katapultu, který byl dříve vyvinut pro jejich předchůdce ve firmě typu Cube. Obě verze zvládají rychlost 80 až 110 km/h. Lehčí zařízení má dobu letu 30 minut, těžká verze až 40 minut. Jsou schopny plnohodnotného spojení s operátorem na vzdálenosti až 40 km. Součástí komplexu je vždy kromě UAV a katapultu také operátorský panel, který zajišťuje příjem a zpracování dat a také přenos příkazů k munici.

Výrobce se chlubí, ale na Ukrajině nebyl Lancet identifikován

Firma vyvinula i speciální tréninkový IT systém, který co nejpřesněji simuluje provoz skutečných UAV a připravuje operátory těchto UAV na téměř reálné úrovni, aniž by při výcviku přišla k újmě jakákoli verze UAV Lancetu. Navíc lze doplněním nezbytných komponent ze simulátoru udělat velmi rychle „ostré“ dálkové ovládání pro bojové použití skutečných UAV Lancet.

Toto je zásadně nový typ munice,“ říká Alexander Zacharov poté, co před videokamerami novinářů na zkušební střelnici dokázal operátor firmy při ukázce nasazení zasáhnout cíl, který sami novináři vybrali, s téměř centimetrovou přesností. „Nikdy tu nebyla taková účinnost a centimetrová přesnost s takovými rozměry a cenou. Střela Lancet je mnohem levnější než vysoce přesná střela Krasnopol odpalovaná z kanónu, není potřeba žádné samohybné dělo, střelec a posádka. Odpálit, zaměřit a zasáhnout cíl zvládnou jen dva lidé v SUV.

iZdroj fotografie: Mike1979 Rusko / Creative Commons / CC BY-SA
Krasnopol

V současnosti, jak známo, probíhá na Ukrajině velká ofenzíva ruských sebevražedných dronů. Je všeobecné mínění, že jde o drony zakoupené v Íránu. Problém je, že takové drony po výbuchu většinou nejdou již blíže identifikovat, až na výjimky. Takže vlastně není jasné, jestli mezi ruskými drony nenalétávají na cíle na Ukrajině i nové UAV Lancet. Možné to je, ale prokázáno to dosud není.

Jak kvalitní Lancet může být?

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Ing. Ivo Pujman

Zobrazit další články