Dokonce i Řecko bude po dlouhých snahách privilegovaným uživatelem letounů F-35A 5. generace, pro Turecko je to jako drátem do oka

O letouny F-35 usilovalo Řecko již delší dobu, a nakonec je i dostane. Na druhou stranu ale vyjednávání takticky protahuje.

Letoun F-35A v letu i Zdroj fotografie: Pxhere
                   

Západní letectva jsou nebo budou z velké části vyzbrojena letouny páté generace Lockheed Martin F-35 Lightning II, což je nejmodernější dostupný západní bojový letoun současnosti. Ale není pro všechny, třeba Turecko ho ani coby člen NATO nedostane, a Řecko o něj žádalo dlouho. Schválení trvalo, ale řečtí politici nyní nespěchají, protože by rádi získali nejmodernější verzi F-35A, což by samozřejmě byla značná výhoda, neb bude pokročilejší.

Řekové chtějí F-35 ve verzi Block 4

Vidina Řecka je jednoduchá – chce 20 letounů F-35 a opci na dalších 20, uvádí ArmyRecognition. Americká administrativa již kývla, ale smlouva zatím není podepsána – řečtí představitelé dokonce tvrdí, že na podpis nijak nespěchají. Důvod je prostý, chtějí dostat nejnovější verzi Block 4, uvádí Yahoo. Podle všeho se původní jednání vedlo o verzi Block 3, tedy té, co je v současné době v provozu, a nikoliv o Block 4, standardu příštích let.

Jeden z letounů F-35 v Ostravě iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
Jeden z letounů F-35 v Ostravě

Výhodou letounů verze Block 4 bude mj. možnost užívání nových zbraní a vybavené by měly být i modernějším radarem AN/APG-85, uvádí Wikipedia. Jednou ze zbraní by měla být třeba střela vzduch-vzduch MBDA Meteor, což je dnes nejlepší střela dlouhého dosahu ve výzbroji západních zemí s největším doletem. Letouny verze Block 4 již měly být ve výrobě, ale Lockheed Martin má s jejich produkcí potíže kvůli chybějícím komponentům a softwaru.

Komplikované vztahy Řecka a Turecka

Zavedení F-35 do výzbroje řeckého letectva je vzhledem k napjatým vztahům země s dalším členem NATO, Tureckem, trochu kontroverzní. Amerika ho totiž vyřadila z programu F-35 poté, co si pořídilo ruský systém protivzdušné obrany S-400. Turecko místo toho alespoň usilovalo o letouny Lockheed Martin F-16 Block 70/72 Fighting Falcon, načež Američané nakonec schválili v jednom kroku prodej F-35 Řecku a F-16 Turecku, včetně modernizace starších modelů, uvádí NationalInterest. Snažili se tak nejspíše udržet jakousi rovnováhu.

F-35 s výzbrojí v podvěsu

„Invaze“ F-35 zabijí evropský vojenský letecký průmysl. Evropské země by se měly spojit, záležet bude na letounu 6. generace

Každopádně po dodání F-35 bude řecké letectvo proti tomu tureckému ve výhodě, letoun páté generace je prostě lepší i než nejmodernější F-16. Turecká letadla budou srovnatelná spíše s Řeckem provozovanými francouzskými Dassault Rafale. Na druhou stranu řecká výhoda nemusí trvat dlouho. Turecko vyvíjí vlastní letoun páté generace TAI TF-X Kaan jako náhradu za americké F-35. Prototyp se již vznesl do vzduchu.

Turecký letoun páté generace TAI TF-X Kaan

Jaký odhadujete do budoucna poměr leteckých sil Řecka a Turecka?

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články