Americký „spásný“ program Replicator nabírá na otáčkách. Jeho první zbraní bude dron Switchblade 600, který zničí jakýkoliv tank

Myšlenka, že by v bojových akcích mohly operovat tisíce autonomních dronů, je nejspíše správná. Musí však nejenom být schopné, ale také nesmí stát moc peněz.

Animace dronu Switchblade 600 i Zdroj fotografie: AeroVironment
                   

Sebevražedné drony již jednoznačně prokázaly, že jsou v bojích nesmírně cenou a hodně smrtící zbraní. Není proto divu, že se o jejich začlenění do výzbroje snaží zejména ty největší a nejmodernější armády světa, tedy včetně americké. Stěžejní pro ni má být program nazývaný Replicator, o němž jsme již na ArmádnímZpravodaji psali. Tvořit ho mají různé typy dronů, a je jasné, že prvním z nich bude AeroVironment Switchblade 600 .

Tisíce dronů mají operovat autonomně

Na programu Replicator pracují odborníci v Pentagonu již nějakou dobu, přičemž je cílem porazit čínské zbrojení a za dva roky vyrobit tisíce levných zabijáků. Mnohé z dronů by měly působit na bojišti značně autonomně, což znamená, že by nebylo třeba tisíců operátorů, z nichž by každý řídil pouze jeden, neboť by drony pracovaly samostatně. Není ale jasné, zda by jejich „elektronický mozek“ rozhodoval přímo o útoku, nebo by ho musel potvrzovat člověk.

Nákup dronů Switchblade 600 již potvrdilo americké ministerstvo obrany, uvádí Twz, ale není jasné, o jaký počet se má jednat. Mluví však i o dalších dronech, a to vzdušných i pozemních, ale zatím nejsou informace o tom, o jaké typy se má jednat. V současnosti již dokáží bezpilotní letouny mnohé – slouží jako průzkumné, mohou se věnovat elektronickému boji, značkovat cíle, shazovat pumy nebo různými způsoby útočit.

V bezpečí už dnes není žádný tank

Switchblade 600 je produktem společnosti AeroVironment, která na svých stránkách uvádí, že se vyznačuje vysoce přesnou optikou, ve vzduchu vydrží déle než 40 minut a jeho dosah je 80 km. Má protipancéřovou hlavici, která by měla být schopna ničit i nejodolnější tanky současnosti. V závěrečné fázi je dron schopen dosahovat rychlosti až 185 km/h, a je pochopitelně účinnější než menší Switchblade 300, který je proti ruským tankům k ničemu.

Sebevražedný dron Switchblade 300

V tichosti přiletí a zničí skupinu vojáků i auto: Switchblade 300 je zabiják z oblohy, sebevražedný dron přitom od pohledu respekt nebudí

Americké ministerstvo obrany hodlá ročně investovat do programu Replicator 500 milionů dolarů (11,34 miliardy Kč), uvádí Reuters. Otázkou je, zda právě Switchblade 600 naplňuje představy o levných dronech, protože cena jednoho menšího Switchblade 300 je přes 1,1 milionu korun, kdežto větší bude jistě dražší, ačkoliv přesná cena známa není. Sebevražedné drony udělané z FPV modelů pak běžně stojí jenom desítky tisíc korun, jenomže nejsou autonomní a tak účinné. Na druhou stranu, masová produkce výrobu nejspíše výrazně zlevní.

Ukázka, jak funguje deon Switchblade 600

Jak hodnotíte nápad pořídit Switchblade 600 do programu Replicator?

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články