V tichosti přiletí a zničí skupinu vojáků i auto: Switchblade 300 je zabiják z oblohy, sebevražedný dron přitom od pohledu respekt nebudí

Sebevražedné drony jsou dnes běžnou součástí armádní výstroje. Ale Swichblade 300 si pěšáci mohou vzít i do boje a v případě potřeby ho kdykoliv odpálit.

Sebevražedný dron Switchblade 300 i Zdroj fotografie: AeroVironment
                   

Sebevražedné drony nebo loudavá munice už dnes nejsou ničím výjimečným. Připevnit výbušninu na nějaký dron a navést ho na cíl není složité a konstrukci zvládne asi každá trochu vyspělejší země. Většinou se přitom jedná o větší stroje nebo provizorní zařízení, několik jich ovšem vyniká i mezi drony, které jsou malé a přenosné, takže je s sebou vojáci mohou brát na bojiště. Nejznámějším zástupcem těchto sebevražedných dronů (nebo také vyčkávací munice) je Switchblade 300.

Dron Switchblade váží jen 2,7 kilogramu

Jedná se o klasického zástupce takzvané miniaturní loudavé munice, protože je opravdu malý a lehký. I s přenosným kufříkem a odpalovačem totiž dron váží pouhých 2,7 kilogramů, přičemž je zhruba půl metru dlouhý a má 76 milimetrů v průměru. Není tedy problém, aby ho vojáci nosili s sebou nebo aby jich nějaká jednotka měla dokonce větší zásobu. „Vyčkávací“ drony Switchblade 300 jsou odpalovány ze speciálního tubusu, který se podobá malému minometu.

Jméno Swichblade dostal stroj pro svou konstrukci, protože k letu samozřejmě potřebuje křídla. Ta jsou, stejně jako „kormidla“, v základním stavu zaklapnuta v těle dronu, a po vymrštění z odpalovače se rozevřou podobně jako vystřelovací nůž. Ve stejnou dobu se spustí i elektrický motor pohánějící tlačnou vrtuli, která je schopna udělit sebevražednému dronu rychlost až 160 kilometrů v hodině, ačkoliv běžná cestovní rychlost je 101 kilometrů za hodinu.

Sebevražedný dron pátrá po cíli až čtvrt hodiny

Switchblade je schopen vydržet na obloze až 15 minut a během nich uletět vzdálenost kolem 10 kilometrů. Vybaven je infračervenou i denní kamerou a GPS, proto může jeho obsluha neustále na displeji sledovat, co dron „vidí“, a ve vhodnou chvíli s ním udeřit na cíl. Dron může každopádně sloužit i jako průzkumný letoun.

Bojová hlavice Switchblade 300 má účinek podobný standardnímu granátu do granátometu ráže 40 milimetrů. Byla ale navržena tak, aby většinu výbuchu a střepin směřovala dopředu a ne do stran, což má snížit případné vedlejší škody. Sebevražedný dron je užíván k útokům na živou sílu, postavení pěchoty, neobrněná nebo slabě obrněná vozidla, případně na nějaká citlivá zařízení.

Swichblade 300 byl vyvinut kolem roku 2011, americké jednotky ho dostaly o rok později a poprvé použily na přelomu let 2012 a 2013 v Afghánistánu. Minimálně několik set dronů měla také v posledních měsících získat Ukrajina, která s nimi útočí proti ruské armádě. Navíc existuje i větší a novější protitanková verze Swichblade 600 s půlhodinovou výdrží a hlavicí rovnající se střele Javelin, nebo průzkumná neozbrojená varianta Blackwing.

Jak účinné a obávané podle vás jsou drony Switchblade?

Zdroj: TechWP
Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články