Replicator je spásný americký program, který může porazit čínské zbrojení: už za 2 roky může vyrobit tisíce levných „zabijáků“

NÁZOR: Chce-li Amerika zůstat hrozbou i v budoucnu, musí se vyrovnat s početní převahou Číny. Pomoci mohou levné autonomní technologie, které znásobí sílu a ochrání životy.

Replicator, program americké armády i Zdroj fotografie: Armáda Spojených států amerických
                   

Spojené státy americké čelí již nějakou dobu otázce, jak se vyrovnat s kvantitativní převahou Číny. Ta má mnohem více vojáků a daří se jí vyrábět i více zbraní. Čínské námořnictvo je tak dnes početnější než americké, i když ne silnější, ale vysoká je i produkce letadel a raket. Američané mají sice stále silnější ekonomiku, jen to ovšem nestačí. Šancí může být část zbrojního průmyslu v rámci programu Replicator přetransformovat a vyvinout nové levné systémy.

Drahých zbraní nelze vyrobit dostatek

Nový americký armádní program Replicator vychází z toho, že jedinou možností, jak dorovnat kvantitativní sílu Čínské lidové republiky, jsou levné, snadno a rychle vyrobitelné autonomní systémy s vyspělou umělou inteligencí. Současné zbraně vyráběné v USA jsou sice špičkové, ale také drahé, náročné na výrobu i údržbu, a není možné jich vyrobit dostatek. Kombinace těchto vyspělých a nových levných a chytrých dronů různého zaměření by však mohla problém řešit, a navíc eliminovat ztráty životů amerických vojáků.

Sebevražedné drony rodiny Hero společnosti UVision iZdroj fotografie: Uživatel MilleniumAC / Creative Commons / CC BY-SA
Sebevražedné drony rodiny Hero společnosti UVision

V programu Replicator by měla změna proběhnout během pouhých 2 let – v roce 2025 by tak již měly být k dispozici tisíce různých dronů se schopnostmi plnit rozličné úkoly. Jejich počet a schopnosti by mohly pomoci třeba i odrazit čínský útok na Tchaj-jwan, při němž by Čína musela překonat vzdálenost 150 kilometrů z pevniny na ostrov. Na obloze, na moři i pod vodou by na ni ale mohla čekat hejna dronů nevídaných schopností.

Taiwanská armáda

Jak se Tchaj-wan připravuje na (ne)vyhnutelnou válku: může doufat, že se čínská armáda ani nevylodí, postaví proti ní až 1,8 milionu vojáků

Na druhou stranu nelze předpokládat, že by o zbraních nevěděla, a že by na ně sama nebyla připravena. I v jejích dílnách se rodí vyspělé drony, ačkoliv o nich není moc známo, a v reakci na Replicator jich může být ještě mnohem více. Jak již bylo zmíněno, výrobní kapacity země draka jsou ostatně mnohem vyšší než ty americké. Ve hře by navíc byla i řada zbraní dlouhého dosahu, ke střetu tváří v tvář by mohlo dojít až po odstřelování ostrova.

O řízení by se starala umělá inteligence

Není pochyb, že si Pentagon bere poučení z války na Ukrajině, kde hrají drony významnou roli, a to jak přímo vojenské, tak upravené civilní verze. Americký průmysl by ale mohl být schopen produkovat mnohem schopnější, a hlavně chytřejší systémy, a pokud by nebyly drahé, tak i ve velkých počtech. Vyspělá umělá inteligence by je pak mohla řídit, zpracovávat kvanta dat sbíhající se z jednotlivých dronů, nebo navrhovat různá řešení. Lidský faktor by do rovnice vstoupil až v okamžiku, když by musel rozhodnout o použití smrtící síly.

F-35B

Američané v tichosti rozehrávají boj o moc v Tichomoří: proti Číně vybudují základny na ostrovech, z nichž kolmo odstartují F-35B

Důležitý bude pro USA náskok v technologiích a umělé inteligenci. I s tím může souviset nedávný zákaz pro americké investory, kteří nesmí v Číně do těchto oborů investovat. Američané evidentně nechtějí, aby je Číňané dohnali, leč i oni jistě na některých technologiích pracují. Zda kombinace drahých vyspělých zbraní a levných chytrých systémů uspěje, bude záležet na mnoha okolnostech. Podrobnosti programu známy nejsou, ale není pochyb, že zůstanou mnohé zbraně v utajení až do případného konfliktu.

Systém THAAD na ostrově Guam

Nejstřeženějším místem na planetě Zemi může být americký ostrov Guam daleko od pevniny, kvůli hrozbě konfliktu s Čínou

Jaké zbraně mohou vyrovnat početní převahu Číny?

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Autor článku

Ing. Vlastimil Černínský

Armáda je mou vášní už pár dekád, nejvíce mě přitom fascinovala 2. světová válka a její ikonické tanky, ale postupně jsem našel zalíbení i v moderních strojích – hlavně pokud jde o tanky a letadla. I složitá témata se snažím předávat tak, aby jim porozuměla široká veřejnost, obvykle formou vlastních názorů a úvah. Už na vojně jsem si vyzkoušel hezkou řádku zbraní a vozidel, a od té doby v tom pokračuji.

Zobrazit další články