Americký dron RQ-20 Puma je lovec ruských systémů S-300 a dalších takto ceněných zbraní. Ve výzbroji ho má také AČR

Průzkumné drony jsou dnes při odhalování nepřátelské techniky klíčové, a RQ-20 Puma patří k těm vysoce ceněným. Objeví i sebelepší systémy.

RQ-20 Puma za letu i Zdroj fotografie: Námořní pěchota Spojených států amerických
                   

Zkušenosti posledních let ukazují, že klíčovou roli v průzkumu převzaly různé druhy dronů. Těch existuje celá řada a mají samozřejmě různé schopnosti – není to pouze o tom, jak dlouho se udrží ve vzduchu nebo jak vysoko létají, ale také o přístrojích, jimiž disponují. Ty pak rozhodnou o tom, zda se podaří odhalit i dobře zamaskovanou techniku. Jako velice kvalitní a schopný se jeví například americký průzkumný dron AeroVironment RQ-20 Puma.

Dronu RQ-20 Puma má kvalitní optiku

Praxe z použití průzkumného dronu RQ-20 Puma ukazuje, že může mít jeho obsluha veliké úspěchy. ArmyInform popisuje zkušenosti operátorů, kteří na jeho vlastnosti nedají dopustit – za jeho největší přednost označují kameru. Ta funguje velmi spolehlivě a dron vždy letí tam, kam se kamera dívá. V okamžiku, kdy zachytí cíl, začne kolem něj bezpilotní letoun kroužit, a na základě jím dodaných údajů se již připravuje útok.

Voják vypouští dron RQ-20 Puma iZdroj fotografie: Armáda Spojených států amerických
Voják vypouští dron RQ-20 Puma

Defence-Ua uvádí, že se operátoři mohou pochlubit cennými úspěchy. Jedním z nejcennější je ruský systém protivzdušné obrany S-300, jehož nejnovější verze patří stále k těm nejlepším zbraním na světě, případně mohou jeho rakety sloužit i k ničení pozemních cílů. Dronem objevili i termobarický raketomet TOS-1 Buratino, samohybnou houfnici 2S19 Msta-S ráže 152 mm nebo různé muniční sklady či shromaždiště vojenského personálu.

Průzkumný dron má ve výbavě i AČR

RQ-20 Puma je průzkumným dronem, takže on sám nalezený cíl neničí – jenom dodá údaje o jeho poloze a následně to zajistí třeba sebevražedný dron, dělostřelectvo, rakety z raketometu jako M142 HIMARS apod. Jde přitom již o relativně letitou konstrukci, Wikipedia uvádí, že byl dron zaveden do výzbroje v roce 2008. Existuje ale ve více verzích, které se liší hlavně dosahem a výdrží. RQ-20 Puma je pak ve výzbroji více než 20 zemí včetně Česka.

Voják vypouští dron RQ-20 Puma

RQ-20 Puma je nenápadný dron, o němž cíl nemusí vědět. Již přes 17 let slouží nejen mariňákům, kterým i přes velké rozměry startuje z ruky

Jedním z nejrozšířenějších modelů je RQ-20A Puma AE, což je stroj o délce 1,4 metru a rozpětím křídel 2,8 metru, jehož maximální vzletová hmotnost je necelých 6 kilogramů. Vojáci ho tak mohou vypustit například jenom z ruky, ale existují i fotografie, jak ho vypouští za pomoci jakéhosi katapultu s gumou. Výdrž dronu ve vzduchu dosahuje až 3,5 hodin a maximální rychlost má 83 km/h. Jelikož je jeho pohon elektrický, na obloze se pohybuje velmi tiše.

Dron RQ-20 Puma v akci

Jak kvalitní je podle vás průzkumný dron RQ-20 Puma?

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články