RQ-20 Puma je nenápadný dron, o němž cíl nemusí vědět. Již přes 17 let slouží nejen mariňákům, kterým i přes velké rozměry startuje z ruky

Asi netřeba zdůrazňovat, nakolik jsou dnes průzkumné drony důležité. A pokud jsou navíc snadno přenositelné, bývají při akcích nesmírně přínosné.

Voják vypouští dron RQ-20 Puma i Zdroj fotografie: Armáda Spojených států amerických
                   

Průzkumné drony jsou dnes nezbytným vybavením vojenských jednotek. Bez jejich pohledu na oblast z výšky jsou vojáci téměř slepí, a pokud nepřítel naopak může vidět na ně, jsou ve veliké nevýhodě. Jedná se přitom často o tak malé letouny, že si je vojáci mohou snadno brát s sebou. Příkladem je třeba americký dron AeroVironment RQ-20 Puma, který se hodí nejenom pro vojáky, ale může sloužit třeba i jako užitečný prostředek proti pašerákům drog.

Je lehký, ale přesto velmi odolný

RQ-20 Puma rozhodně nepatří ke žhavým novinkám, vždyť poprvé se vznesl v roce 2007, a již o rok později ho začaly používat speciální jednotky amerických ozbrojených sil, uvádí MilitaryFactory. Výhodou dronu je, že je velmi lehký, takže ho obsluha může vypustit z ruky. Na obloze potom vydrží dvě hodiny, a za to dobu může prozkoumat široké okolí. Používají ho tak nejenom vojáci mnoha zemí, ale v Salvadoru například i proti pašerákům drog. Hojně ho přitom využívají jak američtí mariňáci, tak jiné vojenské jednotky, protidrogový úřad apod.

Američtí mariňáci připravují dron RQ-20 Puma iZdroj fotografie: Námořní pěchota Spojených států amerických
Američtí mariňáci připravují dron RQ-20 Puma

Dron je vybaven kvalitní pozorovací aparaturou, která zahrnuje kameru s až 50násobným optickým zoomem, ale i kameru infračervenou, a záběry jsou přenášeny živě k operátorovi. Zvládá tedy operovat i v noci nebo za špatné viditelnosti. Výhodou je, že může působit v extrémních podmínkách, protože je vodotěsný a odolá poryvům větru o rychlosti 12,8 m/s, uvádí ArmyRecognition, a některé verze RQ-20 Puma dokonce přistanou na vodě,

Elektrický pohon je velice tichý

Vzletová hmotnost RQ-20 Puma je pouhých 5,9 kilogramů, takže ho lze bez problémů přenést v ruce, ačkoliv měří 1,4 m a rozpětí křídel má 2,8 m. O jeho pohon se stará elektrický motor, což zajišťuje téměř bezhlučný chod, a pozorovaný cíl tak o dronu na obloze nemusí vědět. Pohybuje se rychlostí až 83 km/h a od operátora se může vzdálit až na 15 km. Teoreticky ho však lze sestřelit i útočnou puškou, účinná pak jistě budou hlavňová protiletadlová děla.

AMX 10-RC, francouzské obrněné vozidlo

Francouzská průzkumná vozidla AMX-10 RC jsou světovým unikátem: vyrovnají se i některým ruským tankům a jsou extrémně pohyblivá

Běžná jednotka zahrnuje pozemní řídicí stanici a 3 letouny, přičemž k obsluze není zapotřebí žádné další vybavení. Cena takového kompletu vychází na cca 250 000 tisíc dolarů, což je v přepočtu asi 5,65 milionů korun. V současné době funguje ve světě minimálně tisícovka těchto dronů, nejvíce jich je nepřekvapivě v amerických ozbrojených silách, které je již použily v několika konfliktech. RQ-20 Puma je pak ve výzbroji i české armády, která na konci roku 2022 převzala modernizovaný typ Puma 3 AE s mnohem lepším vlastnostmi.

Námořní pěchota, jak skládá a používá RQ-20 Puma

Jak hodnotíte dron RQ-20 Puma?

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články