Ruské konvenční bomby lze přeměnit v levné střely s plochou dráhou letu. Jsou velmi ničivé a v podstatě je nelze rušit

Klouzavé naváděné pumy jsou velmi účinnou zbraní, která umožňuje bombardování z dálky. A pokud navíc dostane pohon, její dosah významně vzroste.

Bomba FAB-250 i Zdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Bombardovat klasickými gravitačními pumami nepřítele se silnou protivzdušnou obranou je téměř sebevražda, neboť si to vyžádá veliké ztráty letadel, a tedy i pilotů. Právě z těchto důvodů jsou používány klouzavé pumy, případně gravitační na klouzavé přeměněné pomocí konverzní sady. Ty je ovšem potřeba svrhávat z vysoké výšky, a i tak je jejich dosah omezený. Prodloužit ho však lze přidáním motoru, jako se to děje u ruských pum označovaných jako UMPB.

Puma UMPB dostala i proudový motor

Rusko přišlo se způsobem, jak udělat klouzavé pumy ze svých gravitačních bomb FAB různých hmotností, když vytvořilo systém označovaný jako UMPC. TopWar uvádí, že mají tyto klouzavé pumy s konverzní sadou dosah do 60 kilometrů od místa shozu, ale vývoj se nezastavil, načež vznikla nová zbraň označovaná jako UMPB. Ta má mít kromě konverzní sady s křídly i palivovou nádrž s proudovým motorem, což z pumy dělá levnou a jednoduchou střelu s plochou dráhou letu a dosahem údajně 80 až 95 km, což je znatelné zlepšení.

Defence-Blog uvádí, že byla k její konstrukci dle všeho využita sovětská, respektive ruská, gravitační puma FAB-250. Výhodou takové zbraně je, že ji letouny mohou odpálit z větší vzdálenosti než klasickou klouzavou pumu, což jim umožňuje držet se mnohem dále od protivzdušné obrany protivníka. Pumu lze zároveň odpálit z mnohem nižší výšky, což zase přispívá k maskování letounu, neboť ty vysoko letící jsou snáze vidět na radaru. Hlavně je ale UMPB mnohem levnější než klasická řízená střela pro letadla.

Upravenou pumu je nesnadné rušit

Použitá puma FAB-250 je těžká 250 kilogramů, z čehož připadá 99 kilogramů na trhavinu. Wikipedia uvádí, že má poloměr poškození 120 metrů a je účinná proti lidské síle, vybavení a lehkému opevnění. Konverzní sada používaná na pumě má obsahovat naváděcí anténu Kometa využívající satelitní navádění GPS a GLONASS odolnou proti rušení. Přesnost takové pumy není známa, ale pravděpodobně půjde o metry, což z ní dělá velice nebezpečnou zbraň.

Ruská puma UPAB-1500B

„Ukrajina je omráčená pod ničivou silou ruských klouzavých 1,5tunových pum,“ přiznal mluvčí ukrajinského letectva

Některé zprávy ruských blogerů tvrdí, že takto upravená puma označovaná jako UMPB D-30SN by měla být odpalována nejen z letadel, ale i z raketometů Smerč a Tornado-S, uvádí Defence-UA. Není to ale potvrzené, a navíc byla na troskách jedné pumy s pohonem vyčnívající závěsná oka, což by její odpálení z hlavně raketometu vylučovalo. Kdyby by se to ovšem Rusku povedlo, získalo by ekvivalent americké GLSDB, ale s mnohem větší silou.

Jak nebezpečné jsou klouzavé pumy s proudovým motorem?

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články