Ruští piloti mají nad ukrajinskými bezkonkurenční výhodu: vidí je totiž mnohem dříve a pálit mohou z dálky až 400 km, bránit se jim nemohou

Ukrajinské letectvo disponuje obvykle horšími letouny než ruské, přesto dokázalo nejednou zvítězit. Jenomže Rusko má taktiku, proti níž jsou protivníci doslova bezradní.

Suchoj Su-35, ruské letectvo i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Někdy na začátku března 2023 přišlo Rusko s informacemi, jak se jeho letectvu daří ničit to ukrajinské. Třeba za první březnový týden jich měli piloti sestřelili 12, pakliže jsou započítány i vrtulníky. Za vším má být podle expertů z ruských médií nová taktika letců a přesné protiletadlové střely. Údaje hlášené ruským ministerstvem obrany o ztrátách ukrajinského letectva však dlouhodobě nelze ověřovat, a navíc jich má být v součtu za rok trvající konflikt několikanásobně více, než kolik jich vůbec napadená země na začátku měla.

Zničena měla být letadla i vrtulníky

Podle ruských zdrojů měla Ukrajina v prvním březnovém týdnu ztratit 3 bombardéry Suchoj Su-24 Fencer, a neručitý počet bojových letadel Suchoj Su-27 Flanker a Mikoyan MiG-29 Fulcrum, a rovněž alespoň dva vrtulníky Mil Mi-8. To jsou zajímavá čísla, jelikož na začátku války disponovalo ukrajinské letectvo zhruba necelou stovkou použitelných strojů, a třeba bombardérů Su-24 mělo jenom 12, nejpočetnější pak byly letouny MiG-29 následované Suchoj Su-27, a do výčtu je třeba doplnit i bitevní Suchoj Su-25 Frogfoot.

Jak už bylo zmíněno, ruská média uvedla, že stojí za úspěchy nová taktika pilotů. Ti údajně čekají na okamžik, kdy se ukrajinské stroje dostatečně přiblíží, následně je zaměří a vypálí na ně střely vzduch-vzduch dlouhého doletu s moderními naváděcími systémy. Podle expertů, které citovala mnohá ruská média, nemohou ukrajinští protivníci na takové útoky reagovat, protože nemají zbraně ani obranné systémy podobné kvality. Ruské letectvo nad nimi tak má jednoznačně navrch.

Ukrajinský bombardér Su-24 iZdroj fotografie: Chris Lofting / Creative Commons / CC BY-SA
Ukrajinský bombardér Suchoj Su-24

Ruské letectvo podle všeho disponuje novou generací střel, přičemž jsou některé z nich označované za možná nejlepší na světě – citovaná taktika je tedy opravdu možná. Tamní experti pravděpodobně mluvili o ruské střele R-77M s dosahem až 193 kilometrů, případně o hypersonické R-37M s doletem až 400 kilometrů. Druhou jmenovanou střelu však mohou dle dostupných informací používat jenom letouny Suchoj Su-57 Felon a nejnovější verze strojů Suchoj Su-35 Flanker-E.

Nad Ukrajinu si ale Rusové netroufají

Uváděná taktika by odpovídala skutečnosti, že ruské letectvo své stroje nad území Ukrajiny už řadu měsíců nepouští, neboť by naráželo na velmi silnou protivzdušnou ohranou . Nechává je tedy operovat nad ruským územím pod ochranou vlastního protivzdušného „deštníku“, výjimkou jsou ale útoky na frontové cíle, po nichž se stroje okamžitě vrací do bezpečí. Ruští piloti přitom často disponují kvalitnějšími radary, než jaké mají starší ukrajinské stroje, takže je dříve vidí a mohou na ně vypálit i sofistikovanější střely.

I přes neověřitelné zprávy o úspěších ruského letectva zůstává nesporným faktem, že nepočetné ukrajinské letectvo to ruské během roku nejenom nezničilo, ale ani ho výrazně neoslabilo. Ani Ukrajinci se přitom nad Rusko neodvažují, takže když, útočí z dálky; vzhledem k lepším ruským zbraním však tato taktika není zcela bezpečná. Ukrajina může nicméně dostat 40 letounů MiG-29 z Polska a Slovenska, takže počty jejích letadel významněji vzrostou, ale soupeři se ani tak nevyrovná. Vedle toho by chtěla i modernější Západní stroje, ale ty zatím nejsou jisté.

V březnu 2023 došlo také k incidentu nad Černým mořem, kdy ruský pilot s letounem Suchoj Su-27 „pohladil“ americký průzkumný dron Reaper a vyřadil ho z provozu i bez použití zbraní. Ačkoliv se tedy nejedná o přímý střet Spojených států a federace, mírnou eskalaci by to znamenat mohlo, i když nakonec obě strany došly (možná až překvapivě) k mírovému řešení.

Ruská střela R-37M

Kolik letadel Rusko mohlo Ukrajině ve skutečnosti zničit?

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články