Ruské letectvo je výrazně slabší než NATO, ani dalších 50 vyspělých letounů Suchoj Su-57 by mu nedalo sílu prorazit obranu

Ačkoliv Rusko postupně zvyšuje produkci letadel 5. generace, nedokáže se vyrovnat síle NATO. To má totiž významnou kvalitativní přesilu novějších i starších letounů.

Suchoj Su-57 Felon i Zdroj fotografue: Vojenské vzdušné síly Ruské federace
                   

Mnozí experti již delší dobu upozorňují, že by Rusko mohlo do několika let pomýšlet na nějaký útok na členskou zemi NATO. Jestli je to reálné, je samozřejmě velikou otázkou, ale v případě takového scénáře by se střetlo s početnou vzdušnou silou zemí aliance. Z toho nejlepšího může proti ní ruské letectvo nasadit 20 letadel 5. generace Suchoj Su-57 Felon, jichž by mohlo mít do roku 2028 alespoň o 50 více, ale ani to by mu zdaleka nestačilo.

Su-57 je dobrý, ale v nízkých počtech

Ruský letoun Suchoj Su-57 je bezesporu schopný a může nést i úctyhodnou výzbroj. Ve vnitřních šachtách může mít třeba 4 moderní střely vzduch-vzduch R-77M, uvádí Airforce-Technology, které mají dosah až 193 km. Pohání ho přitom dvojice motorů, s nimiž může dosahovat max. rychlosti přes Mach 2, a vyznačuje se i velmi dobrou manévrovatelností. Jako letoun 5. generace má Su-57 i stealth, ale ta je podle všeho slabá. Ovšem ani tak ho nelze podceňovat.

Suchoj-Su-57 Felon iZdroj fotografie: Anna Zvereva / Creative Commons / CC BY
Suchoj-Su-57 Felon

V případě, že by se ruské letectvo chtělo postavit síle NATO, nejspíše by tvrdě narazilo. Po vstupu Finska do Severoatlantické aliance je délka hranice s Ruskem téměř 3 tisíce kilometrů, a několik desítek letadel páté generace jako Su-57 znamená doslova jenom kapku v moři. I kdyby nadělaly škody, kvantitativně jich zkrátka není pro takové rozpětí dostatek. Země NATO navíc vzdušnou hranici hlídají a proti moderním ruským letadlům mají mnohonásobnou přesilu, a to nejspíše i v mnohem vyšší kvalitě samotných letounů.

Na počty moderních letadel Rusko prohrává

Hlavní roli by hrály v obraně zemí NATO letouny AWACS, tedy třeba Boeing E-3 Sentry, který má radar s dosahem 375 km, uvádí Military, a data přenáší letectvu nebo protivzdušné obraně. Podobné má sice i Rusko, ale ne tak výkonné. V samotné letecké síle má pak NATO obrovskou přesilu – jenom Amerika disponuje 186 letouny F-22 Raptor, uvádí Wikipedia, a všechny země mají dohromady stovky letadel F-35, přičemž budou jejich počty stoupat – třeba malé Finsko jich bude mít 64. Vedle toho má NATO i mnoho letounů 4. generace.

Ty má sice i Rusko, například 120 kusů Suchoj Su-35 nebo 150 kusů Suchoj Su-34, případně třeba MiG-35, stojí na Wikipedii, ale i ty kvalitativně za protějšky v zemích NATO zaostávají. Samozřejmě má největší země světa ve výzbroji ještě stovky dalších letounů, ale nejsem si jistý, že je vůbec má smysl v tomto, byť velice skromném srovnání, zmiňovat. Většina by jich totiž nejspíše ani nepřeletěla hranice, natož aby dokázala napáchat nějaké škody.

Ruský hlavní bojový tank T-90-M

„Tankisty cvičíme k boji proti tankům NATO,“ ujišťuje a uklidňuje Rusko. Na vývoj války na Ukrajině to ale nemusí mít žádný vliv

Problémem by také byla pro ruské letectvo protivzdušná obrana, i když například výše zmiňovanou finskou hranici by asi celou ochránit nedokázala. Systémy jako MIM-104 Patriot, NASAMS a další by spojenecké země nejspíše přesunuly do Pobaltí, Polska a Rumunska. Navíc vzhledem k nízké úrovni stealth u letounů Su-57 lze předpokládat, že by je radary nakonec včas dokázaly zaměřit. Ty by potom musely unikat obvykle dvojici odpálených střel, což není snadné.

Fungování systému NASAMS

Jakou šanci byste dali ruskému letectvu proti obraně NATO?

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články