Zatímco jinde teprve testují, Rusko doslova předběhlo svět a posunulo bezpilotní vrtulníky MDP-01 Termit do sériové výroby

NÁZOR: I když jsou letecké vojenské drony běžnou záležitostí, velké vrtulníkové dosud ve službách armády nelétají. Již brzy se to ale může změnit.

Vrtulníkový dron VTR-300 i Zdroj fotografie: Kirill Borisenko / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Letecké drony mohu mít různou konstrukci, a jednou z nich je v poslední době stále chtěnější vrtulník bez pilota, avšak řízený operátorem. Takového letouny již ve světě samozřejmě existují, ale při vojenském využití coby nosiče střel dostávaly přednost ty s křídly. To se ale může změnit, vojenský bitevní dron ve tvaru vrtulníku se chystá poslat do boje Rusko. Nese název MDP-01 Termit a premiéru si pravděpodobně odbude ve válce na Ukrajině.

Vrtulníkový dron startuje z louky

Velké drony s konstrukcí vrtulníku mohou mít některé výhody. Zásadní může být možnost startovat a přistávat na mnoha plochách, neboť nepotřebují žádné letiště. Další výhodou je pak zůstat ve vzduchu na jednom místě, což drony s křídly nedokáží. Ruský letoun Termite, jehož výroba již začala, bude také možné přepravit na valníku. Kolik jich armáda získá, není jasné, ale portál RuAvia uvedl, že fotografie z návštěvy místopředsedy bezpečnostní rady Dmitrije Medveděva v průmyslovém parku Rudnevo ukazují zhruba tucet rozdělaných.

Ruský MDP-01 Termite je dlouhý 5 metrů a vysoký zhruba 2,3 metry. Defence-Blog uvádí, že má být jeho maximální vzletová hmotnost 450 kilogramů a dosahuje nejvyšší rychlosti 150 km/h. Vystoupat má být potom schopen do výšky až 3,5 kilometrů. To je ale vše, co vím, další parametry, tedy včetně typu pohonu, doletu nebo nosnosti nejsou známy. Má přitom odpalovat střely S-8L, což jsou upravené střely S-8 s poloaktivní samonaváděcí hlavicí a dosahem až 6 km. Střely S-8 mají podle verze většinou hmotnost 12 až 15 kilogramů.

V boji zatím vrtulníkové drony nejsou

O využití vrtulníkových dronů se samozřejmě zajímají i jiné armády, například americké letectvo testuje systém Matrix, což je Black Hawk bez pilota, o čemž jsme již dříve na ArmádnímZpravodaji informovali. Zde se ale jedná o klasický vrtulník s autonomním systémem, nikoliv o dron. Existují sice i drony ve tvaru vrtulníků, ale zatím ne v bojovém nasazení. Je totiž mnoho důvodů, proč může být tato konstrukce v reálném boji k ničemu, a možná tak bude MDP-01 Termite propadák stejně jako jiné ruské zbraně. Teď ale nechci předbíhat.

Průzkumný dron ZALA Lancet

Ruské sebevražedné drony Scalpel jsou nežádoucí novinkou, oproti ZALA Lancet jsou skoro 2krát silnější a větší, a přesto levnější

Problémem vrtulníkového dronu je nicméně obecně menší dolet a nižší rychlost, než jakou mají drony s křídly, a pokud má navíc MDP-01 Termite používat střely s dosahem max, 6 km, znamená to, že se bude muset při útoku dostat dost blízko k nepříteli. Tím se ale ocitne v dosahu protivzdušné obrany včetně MANPADS, jichž mají ukrajinští vojáci od spojenců velké množství. Zaměřit přenosnou protiletadlovou střelou na dron o délce 5 metrů a rychlosti jen 150 km/h by tak neměl být problém. Nasazení Termitu tedy může snadno skončit fiaskem.

Představení dronu Termite

Co si myslíte o konceptu vrtulníkového dronu, a konkrétně pak o MDP-01 Termite?

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články