Také Rusko ničí nepřítele z dálky, dronem dokáže zaútočit třeba na „bezpečně“ zaparkovanou ukrajinskou stíhačku MiG-29

NÁZOR: Zničit nehybný bojový letoun na letišti je velmi jednoduché, a pakliže ho nepřítel nechá v dosahu nepřítele, udělá velikou chybu.

MiG-29 na letištní ploše i Zdroj fotografie: Srđan Popović / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Jedním z efektivních způsobů, jak bojovat s nepřátelským letectvem, je útočit na jeho letouny v okamžiku, kdy jako zcela bezbranné stojí na zemi. Ve válce na Ukrajině se snaží o podobné útoky především napadená země, neboť je ruské letectvo o mnoho silnější (početně i vyspělostí), kdežto ukrajinské má naopak pouze omezený počet letadel a stále mu schází vlastní střely dlouhého doletu odpalované z letadel – těmi od spojenců nesmí totiž útočit na cíle v Rusku. O podobné útoky se však úspěšně pokouší také agresor, tedy Ruská federace.

2 letadla, obě možná nastražená

Úspěšný ruský útok dokládá i video pod tímto článkem – zachycuje zničení ukrajinského bojového letounu Mikoyan MiG-29 Fulcrum. Podle Defence-Blog šlo o útok na letoun stojící na letišti poblíž ukrajinského města Kryvyj Rih, a na videu jsou vidět minimálně dva letouny stojící na letištní ploše. Jeden z nich byl pak ruským sebevražedným dronem zasažen, přičemž záběry pochází z dronu druhého, což svědčí o tom, že Rusové o letounech předem věděli.

Ruský sebevražedný dron Lancet iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace
Ruský sebevražedný dron ZALA Lancet

Jaký typ dronu Rusko k útoku použilo, je velká záhada, ale pravděpodobně se nemůže jednat o starší verzi ZALA Lancet. Stejně tak by mohlo jít o Izdeliye-54 s dosahem až 200 kilometrů, letiště se totiž nachází zhruba 100 kilometrů od ruských pozic, a běžný dron ZALA Lancet takovou vzdálenost nejspíše nepřekoná – podle Military Today vydrží ve vzduchu jen 40 minut. Divné také je, proč nechalo ukrajinské letectvo stroje tak blízko frontě v dosahu ruských zbraní. Mohlo se ale jednat o makety nebo nastražené nefunkční verze.

Ochránit letiště není jednoduché

Útoky na letiště jsou ve válce na Ukrajině efektivní, protože se letouny běžně drží během svých operací v bezpečí vlastního vzdušného prostoru a protivzdušné obrany, takže je poblíž fronty nelze sestřelovat. Na letišti přitom může chránit stojící letouny většinou jen protivzdušná obrana, ta ale mívá problém malé drony odhalit a zničit. A i když je dnes cena nějakého starého sovětského bojového letounu nejspíše v desítkách milionů korun, je jeho zničení citelnou ztrátou, a o to větší, pokud o něj přijde ukrajinské letectvo, které jich má málo.

Ukrajinský robot 17

Improvizace v akci: Ukrajinci sestrojili protitankového robota, který zničí cíl a rychle se ztratí. Připomíná traktor, ale je mimořádně účinný

Hlavně ruské letectvo se snaží najít proti útokům dronů na letiště různé typy obrany, má totiž více co ztratit než Ukrajina. Až směšně ale působí snaha položit třeba na strategické bombardéry automobilové pneumatiky nebo natáhnout volejbalové sítě mezi lampy, o čemž jsme na ArmádnímZpravodaji informovali. Sofistikovanějším způsobem obrany jsou spíše různé druhy klecí, které zabrání, aby se dron s hlavicí dostal až k letounu a tím ho zničil / poškodil. Případné střepiny by nějaké škody nadělaly také, ale byly by opravitelné.

Proč asi byly MiG-29 ponechány na letišti tak blízko fronty?

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články