Severní Korea je schopna vyrábět nerozpoznatelné kopie amerických dronů MQ-9 Reaper a RQ-4 Global Hawk, přesto ale nejsou stejné

NÁZOR: Americké drony MQ-9 Reaper a RQ-4 Global Hawk patří ke světové špičce, a Severní Korea se na jejich pověsti neváhala přiživit. Shodné ale 100% nejsou.

Americký dron MQ-9 Reaper i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Severní Korea se na sebe snaží upoutat pozornost některými zbrojními technologiemi, ať jde třeba o balistické rakety, údajné hypersonické střely, nebo třeba tanky. V poslední době se přitom soustředí i na oblast dronů, protože se ukazují v moderních konfliktech jako mimořádně účinné. Zdá se ovšem, že místo vymýšlení vlastních konstrukcí prostě přebírá koncepty ze zahraničí, a samozřejmě bez povolení. Okopírovala tak např. design známých amerických dronů General Atomics MQ-9 Reaper a Northrop Grumman RQ-4 Global Hawk.

Kopie jsou nejspíše i stejně veliké

Že Severokorejci tyto drony mají, není pochyb, podařilo se je totiž vyfotografovat ze satelitů a vedle toho je sama státní média představila na záběrech, na nichž jsou oba stroje v letu, a co víc, objevily se i na výstavě zbraní Pchjonjangu. Jak jsou drony oficiálně označovány, není jasné, severokorejská média o nich mluví jako o typu Global Hawk a Reaper. A jak se zdá, oba nejenom vypadají jako americké, ale jsou i stejně veliké.

iZdroj fotografie: U.S. Air Force / Public Domain
Dron RQ-4 Global Hawk v letu

Originální MQ-9 Reaper je univerzální dron o délce 11 metrů a rozpětím křídel 20 metrů, poháněn je turbovrtulovým motorem s tlačnou vrtulí. Využívat ho lze jako hlídkový a průzkumný, ale často nese i různé zbraně, a to včetně pum o hmotnosti až 230 kilogramů. Global Hawk je pak průzkumný letoun měřící 14,5 metrů s rozpětím křídel 39,9 metrů, a pohání ho turbodmychadlový motor. Vybaven je řadou sledovacích systémů a výzbroj nenese žádnou.

O schopnostech rozhoduje vybavení

Severokorejské stroje jsou evidentně provozuschopné, ale přesto nelze přesně určit, jaké mají schopnosti, nebo nakolik se vyrovnají americkým, byť mají téměř jistě co dohánět. Například jejich motory mohou být méně výkonné a úsporné, v důsledku čehož nevydrží ve vzduchu tak dlouho, a také maximální rychlost a dostup budou jistě menší. Ještě větší rozdíl pak může být v přístrojovém vybavení (kamery, radary a další), protože není jasné, jak moc se severokorejské technologie dokáží americkým vyrovnat, ani co přesně v dronech je.

Let amerického dronu MQ-9 Reaper

Zásadní posun: americký dron MQ-9 Reaper zvládne přistát i na prašné cestě, operovat by tak mohl klidně z ostrovů poblíž Číny

Jelikož ale pochází obecně nejlepší zbrojní systémy ze Spojených států amerických a z vybraných evropských zemí, nelze předpokládat, že by byly severokorejské technologie tak vyspělé. A to ani za předpokladu, že by byly v dronech osazovány nějaké ruské, protože ani ty západních standardů zdaleka nedosahují. Ukázalo se to například u ruských tanků, které jsou už jenom bez francouzské termovize výrazně horší.

U Reaperu pak půjde i o výzbroj; běžně jeho síla spočívá v tom, že může díky svým přístrojům zaměřit cíl zaměřit a navést na něj navést velmi účinné zbraně, kupříkladu řízené protitankové střely AGM-114 Hellfire, laserem naváděné pumy GBU-12 Paveway II, nebo i bomby s konverzní sadou JDAM naváděné prostřednictvím GPS. Opět je ale sporné, že by Severní Korea vlastnila zbraně podobných schopností, i když její dron nějaké střely na videu odpaluje.

Severní Korea, atomovka Hwasong-17

Co může Rusku přinést Severní Korea, a co Rusko nabídnout na oplátku: hlavně vyspělé severokorejské zbraně výměnou za potraviny

Nicméně bez opravdu kvalitních detekčních systémů a zbraní se bude jednat spíše o létající skořápku s velmi omezenými schopnostmi. Cílem Severokorejců tak může být spíše vyvolání poprasku a obav, co mohou jejich drony dokázat, ačkoliv bez nasazení v ostrém boji se lze jen a pouze domnívat. Podobně je tomu nejspíše i u jejich tanku M2020.

Co mohou umět severokorejské kopie amerických dronů?

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články