Ukrajinský dron Sokol-300 je navržen tak, že doletí i daleko za Moskvu, klidně na samý okraj Evropy. Unese přitom až 300 kg výzbroje

Bezpilotní letouny s dlouhým doletem jsou velice nápomocné, a hlavně v oblastech, kde není vyspělá protivzdušná obrana, je s nimi relativně snadné zaútočit.

Ukrajinský dron Sokol-300 i Zdroj fotografie: Uživatel VoidWanderer / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ukrajina je v současnosti jednou se zemí s největšími zkušenostmi s nasazením různých typů dronů. Většinou i sama produkuje menší průzkumné letouny a spoustu sebevražedných, ale ve výzbroji má i větší vojenské drony zaměřené na útok nebo průzkum. Tím nejznámějším je turecký Bayraktar TB2, ale ukrajinským konstruktérům se podařilo sestrojit i domácí dron velmi podobného typu, který označují jako Sokol-300.

Sokol-300 doletí až 3 300 km daleko

Vývoj ukrajinského dronu Sokol-300 začal někdy kolem roku 2018 a jeho koncepci představila konstrukční kancelář Luch v roce 2020, uvádí AirRecognition. V mnoha parametrech se podobá Bayraktaru, ale je větší a má vyšší výkon, ale stejně tak menší než další známý turecký dron Bayraktar Akinci. Určen je jak k průzkumným operacím, tak k útokům.

Zadní část ukrajinského dronu Sokol-300 iZdroj fotografie: Uživatel VoidWanderer / Creative Commons / CC BY-SA
Zadní část ukrajinského dronu Sokol-300

V některých ohledech má Sokol-300 velmi dobré parametry – pochlubit se může především vysokým doletem. Ukrajinská státní společnost SpetsTechnoExport na svých stránkách uvádí, že je až 3 300 kilometrů, zatímco jeho vytrvalost až 26 hodin. To například znamená, že by v jeho dosahu byla i ruská základna až v arktickém Murmansku na „kraji Evropy“. Na druhou stranu provozní dosah vysílací stanice má být jenom 150 km, proto je jasné, že není určen k dálkovým náletům, ale k dlouhodobému hlídkování nad nějakou oblastí.

Nejspíše poslouží hlavně jako průzkumník

TheDefensePost uvádí, že mají existovat 3 verze dronu Sokol-300, z nichž je každá vybavena jiným motorem – nejdelší dosah má mít varianta s motorem Rotax 914. S tou se ale dron pohybuje cestovní rychlostí jenom 150 km/h, kdežto s motorem MC-500B pak 335 km/h, ale pak má dolet „jen“ 1 000 km. Dron může létat ve výšce 10 až 12 kilometrů a unese 300 kilogramů zatížení, což mohou být zbraně nebo průzkumné přístroje, a navíc má mít i radar.

Ukrajina, průzkumný dron

Ukrajina má nový těžký dron Mamut s 4kg hlavicí. Dokáže zbořit patro rodinného domu, má skvělý dosah a je velmi levný

Výzbroj mohou tvořit třeba 4 řízené střely RK-2P s přenosným protitankovým raketovým systémem Barrier, případně i střely Luch RK-10, jejichž dosah by měl být až 10 kilometrů. Vzhledem k velikosti dronu, jehož délka je 8,57 metrů a rozpětí křídel 14 metrů, nemůže určitě útočit tam, kde je silná protivzdušná obrana, protože ho její radary nejspíše snadno odhalí i na dálku, a lze ho pak sestřelit. Užitečný by mohl být jako průzkumník létající mimo dosah PVO.

Dron Sokol-300

Jak schopný může být dron Sokol-300?

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články