Ukrajina má nový těžký dron Mamut s 4kg hlavicí. Dokáže zbořit patro rodinného domu, má skvělý dosah a je velmi levný

Ačkoliv mají obvykle provizorní sebevražedné drony nízkou nosnost, podařilo se Ukrajině upravit i větší stroj, který unese oproti těm menším dvojnásobek.

Ukrajina, průzkumný dron i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Ze sebevražedných dronů jsou na straně Ukrajiny nejčastěji vidět menší komerční kvadrokoptéry nesoucí hlavici z RPG-7. Její hmotnost je něco přes 2 kilogramy, přičemž takto upravené bezpilotní letouny obvykle větší náklad nezvládají. Výjimkou by však měl být nový těžší typ ukrajinského sebevražedného dronu označovaný jako Mamut. Nosnost má hned dvojnásobnou, takže může nést těžší výbušninu a ničit lépe pancéřované cíle. Jeho práci v ostrém nasazení zveřejnila na Telegramu společnost Escadrone, který za jeho vývojem stojí.

Velký dron „otestován“ v Chersonské oblasti

Nasazení nového typu těžšího dronu je již zdokumentováno a záběry můžete vidět na videu pod tímto článkem. Je na nich vidět, jak dron míří směrem k patrovému domu, pravděpodobně je obsazen ruskými vojáky. Jedná se přitom o budovu v obci Krynky v Chersonské oblasti na levém břehu Dněpru, jak konstatuje portál MilIn. V této lokalitě již několik týdnů probíhají těžké boje poté, co se tam vylodily ukrajinské jednotky.

Dron je kvadrokoptéra, což je patrné ze záběrů, na nichž jsou vidět části vrtulí za letu – a evidentně se běžně používaným FPV dronům jedná o větší typ. Jeho operátor s ním zamířil do okna domu v prvním patře a svůj cíl také přesně trefil. Ukrajinci měli přitom v prostoru ještě minimálně jeden průzkumný dron, jímž akci natočili. Výbuch čtyřkilogramové hlavice doslova vyrazil další okna, a lze předpokládat, že v místnosti jen stěží někdo přežil.

Hlavici tvořil malý barel s výbušninou

Portál Express uvádí, že má 4kilogramová hlavice Mamutu mimořádně ničivou sílu. Je samozřejmě otázkou, o jaký typ se jednalo, ale obrázky na sociálních sítích ukazují jakýsi miniaturní barel, takže se může jednat o nějakou improvizovanou výbušninu. Teoreticky ale lze použít i termobarickou hlavici z RPG-7 o hmotnosti kolem 4 kilogramů – pak by byl dron mimořádně účinný právě proti budovám, bunkrům nebo nepancéřovaným vozidlům.

Bombový útok na automobily

Houževnatí ukrajinští partyzáni znemožňují Rusům ovládnout oblasti a pomalu je ničí, jednou jich dokonce zemřelo 400 najednou

K výhodám dronu Mamut patří i jeho dosah – pokud má 4 kilogramy těžký náklad, zvládne prý urazit vzdálenost 12 kilometrů, což je pro menší drony nepřekonatelné. Když je potom hlavice těžká jenom 1,5 kilogramu, doletí údajně až 30 kilometrů. Vyrobený je z dronu řady Escadrone za zhruba 16 tisíc korun, což je jen o něco málo více, než kolik stojí menší drony – oproti vojenským je to ale stále pouze zlomek ceny, což je žádoucí. V případě zachyceném na videu s ním měl operátor přeletět v těchto místech značně široký Dněpr.

Útok ukrajinského dronu Mamut

Jak nejlépe využít takový sebevražedný dron?

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články