Možný soumrak nad projektem levnější stíhačky páté generace Su-75 Checkmate. Rusku vyschl zdroj financování

Vývoj i stavba letounů páté generace je nesmírně nákladná a mnohé státy si je nemohou dovolit. Vyrobit letoun za přijatelnou cenu by mohl být světový trhák.

i Zdroj fotografie: The Presidential Press and Information Office / Creative Commons / CC BY
                   

V roce 2021 NPO Suchoj představil vizi svého nového jednomotorového stíhacího letounu páté generace Su-75 Checkmate. Tedy alespoň vystavoval jeho dřevěný model a tvrdil, že letoun se do vzduchu vznese v roce 2023, což později o rok posunul. Letoun měl stát maximálně 30 milionů dolarů (754 milionů korun). Nyní se zdá, že se stroj možná nevznese vůbec. Jeho vývoj měli platit především zahraniční zájemci. Největší a nejsolventnější však dle všeho financování zastavil.

Stíhačka primárně na export

Rusko má svůj letoun páté generace Su-57, který svou koncepcí vyhovuje ruskému pojetí letectva. Vyvíjet a konstruovat jednomotorový letoun, když se podobné stroje v ruském letectvo již dlouhou dobu nevyužívají, tedy nedávalo smysl. Jen do okamžiku, kdy si člověk uvědomí, že letadla páté generace mohou být zvlášť cenným exportním artiklem i prostředkem šíření vlivu. Su-75 totiž neměl být primárně určený pro ruské letectvo, ale jak jsme informovali v tomto článku, byl koncipovaný na vývoz. A měl využít mnoha technologií vyvinutých pro Su-57.

Na světovém trhu totiž dnes existují jen tři sériově vyráběná stíhací letadla páté generace, která lze teoreticky objednat a koupit. Kromě Su-57, jež má svoje specifické problémy kvůli sankcím vůči Rusku, jde o americké F-35 a čínské J-20B. Čína stroje tohoto typu ale na export nenabídla, pro vývoz připravuje jiný svůj stealth stroj, FC-31, který je zatím ve zkouškách. Čína by navíc ani v budoucnu J-20B dle všeho neprodala například do Vietnamu, jenž je tradičním odběratelem ruských zbraní.

iZdroj fotografie: Uživatel Mztourist / Creative Commons / CC BY-SA
Maketa Su-75 Checkmate s výzbrojí na výstave v Dubaji

Má s ním dlouhodobé spory podobně jako s Indií. Američané zase své F-35 dodávají jen svým nejlepším spojencům. Ten navíc stojí přes 80 milionů dolarů (2 miliardy korun). Některé země si to ekonomicky nemohou dovolit a některým dalším je USA prostě nedodají. Nejdůležitějším přispěvatelem vývoje Su-75 se měly stát Spojené arabské emiráty. Ty původně na konci Trumpova prezidentství podepsaly závaznou objednávku na dodávku 50 kusů F-35 z USA, ale administrativa současného prezidenta Bidena ji dala k ledu.

V SAE se proto poohlédli jinde a dohodli se z korporací Suchoje (s podporou vlády Ruska) na financování vývoje nově se objevivšího projektu Su-75. Proto byla maketa tohoto stroje právě vystavena na letecké výstavě v SAE v Dubaji. Nyní ale tato arabská země financování vývoje zastavila nebo alespoň pozastavila. To je pro vývoj ruského letounu téměř smrtelná rána, navíc v době, kdy se Rusko potýká s ekonomickým poklesem způsobeným válkou na Ukrajině. Je tak skoro jisté, že Su-75 v roce 2024 nevzlétne – a nemusí se tak ani stát v budoucnu.

Emiráty si mohou chtít naklonit USA

Spojené arabské emiráty mohou mít ke svému kroku několik důvodů. Mohou tím Spojený státům signalizovat ochotu podílet se na sankcích vůči Rusku. Spolu s nedávným zlepšením vztahů s Izraelem by se jim tak mohla otevřít cesta k dodávce vytoužených F-35. Navíc je i této arabské zemi jasné, že u špičkových zbraní je Rusko závislé na moderních západních technologiích, které dnes zatím neumí samo duplikovat, ani vyrobit. Proto jsou ostatně sankce proti Rusku pro svoje dopady na vývoj nových zbraní v zemi zvláště účinné.

Nikdo nepochybuje o tom, že se Rusko snaží tyto dopady nějak obejít, ať už pomocí průmyslové špionáže, nebo pokoutnými a neveřejnými dohodami za ekonomicky velmi nevýhodných podmínek pro Rusko. Vypadá to ale, že tímto způsobem Rusko získává jen „drobty“ a o plnohodnotném transferu moderních technologií si zatím může nechat jen zdát. Lze se sice dohadovat, co asi Rusko dostává za pokračující a stále rostoucí, i když poněkud utajované dodávky vzácných kovů a uranu například do USA (bez ohledu na panující sankce).

iZdroj fotografie: Uživatel Mztourist / Creative Commons / CC BY-SA
Záď makety Su-75 Checkmate na výstavě v Dubaji

Ale na druhou stranu, Rusko je teď v pozici výrazně slabšího a nemůže si mnoho diktovat ani v těchto situacích. A je nepochybné, že to USA umí využít ve svůj prospěch. Proto se v SAE zřejmě rozhodli, že financovat vývoj letadla, které je nemožné v reálné době získat, by bylo jen sypáním peněz do černé díry, a finanční pramen pro NPO Suchoj na tento projekt tudíž vyschl. Samozřejmě stále existují i další možní partneři projektu Checkmate. Jedním z nich je výše zmíněný Vietnam.

Mluvilo se i o Indii, ale to není příliš pravděpodobné, protože ta vyvíjí vlastní dvoumotorový letoun páté generace s označením AMCA. Další možností je Argentina. Avšak tyto země určitě nemají tak štědrou kapsu jako ropná velmoc. Navíc i ony si musí být vědomé omezeních, se kterými se Rusko nyní potýká. Často se v této souvislosti také připomíná, občas i se škodolibým podtextem, že rozhodnutí Spojených arabských emirátů přerušit financování vývoje Su-75 souvisí i s tím, že ruské zbraně nejsou v praxi v bojích na Ukrajině tak skvělé, jak se o nich tvrdilo.

Ale s tímto tvrzením by bylo dobré se neukvapovat. Současné úspěchy ukrajinské armády proti té ruské vybojovali vojáci Ukrajiny až na výjimky se starší ruskou výzbrojí, i když byli masivně podporováni ze Západu. Hlavním markantem neúspěchu ruských zbraní není tedy jejich kvalita, ale totální neschopnost jejich lidské obsluhy a vojenského velení na všech stupních ruské armády. Totéž se stalo i tehdejší Rudé armádě v roce 1941 a 1942. Ale když válka trvala déle, Rusové se naučili válčit i s tím, co měli. Bylo by dobré na to myslet i dnes.

Které země by mohly pomoci Rusku zaplatit Su-75?

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Vlastnit auto bude výsadou boháčů. Zbytek lidí by si měl raději rychle zvyknout na jízdu autobusem a chůzi pěšky
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Současná válka proti Rusku má hluboké kořeny, Ukrajina byla sužována krutými konflikty po staletí
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Osvědčené praktiky, jak se zbavit bolesti kloubů. Bohatě stačí ležet v posteli a udělat 1 pohyb
adbz.cz
adbz.cz
5členná rodina bydlí v autobuse. Na nákladech ušetří 2/3 toho, co běžná domácnost, a mají mnohem víc