Srbsko by si mohlo „osedlat“ francouzské Dassault Rafale. Oproti sovětským MiG-29 by se jednalo o nesrovnatelný posun

Srbsko patřilo po dlouhou dobu k tradičním odběratelům ruských zbraní, ale minimálně jeho letectvo od nich odvrátí, neboť se rozhodlo dát přednost francouzské technice.

Vyzbrojený Dassault Rafale i Zdroj fotografie: Dassault
                   

Srbské letectvo patří mezi nejslabší v Evropě a spoléhá se na ruskou techniku, jejíž kořeny sahají ještě do dob Sovětského svazu. Jestli se chce ale udržet na evropské úrovni, nutně potřebuje modernizace, potažmo výměnu starých letounů za nové. Výhledově se nicméně nemá obrátit ke svému tradičnímu dodavateli, tedy Rusku, ale k Francii. Na srbském nebi by se tak měly objevit francouzské bojové letouny 4,5. generace Dassault Rafale.

12 letounů jako náhrada za ty sovětské

Definitivní smlouva mezi Francií a Srbskem ještě uzavřena není, ale očekáváno je to zhruba v červnu 2024, uvádí TheDefensePost. Země by měla koupit 10 jednomístných letounů a 2 dvoumístné, jejichž cena by měla být kolem 75 miliard korun, uvedl Janes. Není samozřejmě jasné, co vše bude připravovaná smlouva zahrnovat, často se takového kontrakty týkají i náhradních dílů, údržby, modernizace, výcviku nebo dodávek některých zbraní.

Letoun Dassault Rafale s kouřovou stopou iZdroj fotografie: Bikash Das / Creative Commons / CC BY
Letoun Dassault Rafale s kouřovou stopou

Západní nebo francouzské zbraně bude Srbsko pro své nové letouny určitě potřebovat, protože se v současnosti spoléhá na sovětské a ruské Mikoyan MiG-29 Fulcrum; Wikipedia uvádí, že jich má ve výzbroji 14. Využívají přitom střely a pumy sovětské a ruské konstrukce, které běžně ty západní mít nemohou. Srbsko má pravděpodobně i starší verze střel vzduch-vzduch, případně pum, a ty jsou již v současné době považované za zastaralé.

2motorový letoun pro různé operace

Rafale je dvoumotorový letoun zavedený do výzbroje francouzského letectva v roce 2011, a Airforce-Technology ho popisuje jako stroj schopný provádět širokou škálu misí na krátké i dlouhé vzdálenosti. Schopen je pozemních a námořních útoků, průzkumu nebo vysoce přesných úderů, ovšem ve Francii je rovněž nosičem jaderných pum. Obecně je považován za jeden z nejvyspělejších letounů 4,5. generace na světě, a jeho rychlost je až Mach 1,8, přičemž má nadzvukovou rychlost udržovat i bez přídavného spalování, což není vždy standardem.

Letoun Dassault Rafale při tankování

F-16 a Rafale mohou ve světě svádět tvrdý souboj o zákazníky; ale jaký letoun zvolit? Oba jsou skvělé, rozhodnou nejspíše 3 parametry

Letoun se také může spolehnout třeba na vynikající radar typu AESA s označením RBE2. Společnost Dassault na svých internetových stránkách uvádí, že je plně kompatibilní se střelou vzduch-vzduch MBDA Meteor, což je nejlepší radarem naváděná střela dlouhého dosahu ve výzbroji NATO. Rafale může nést celkem 9,5 tun zbraní na 14 závěsnících, a kromě Meteoru to mohou být francouzské teplem naváděné střely vzduch-vzduch MBDA MICA, řízené pumy AASM, řízené střely SCALP-EG a celá řada další západní letecké výzbroje.

Dassault Rafale na letecké show

Jak hodnotíte nápad Srbska pořídit si letouny Rafale?

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články