Nejsilnější střela NATO by byla skvělou výzbrojí pro F-16. Meteor zasáhne cíl na 200 km a má největší „bezúnikovou“ zónu na světě

NÁZOR: Letouny F-16 slíbené Ukrajině by teoreticky mohly používat nejlepší západní střelu vzduch-vzduch. Ovšem ani ta na ruský ekvivalent nestačí.

Meteor umístěný pod křídlem letadla i Zdroj fotografie: MBDA
                   

Ačkoliv na vzdušné souboje ve válce na Ukrajině nedochází, je ruské letectvo vybaveno střelami vzduch-vzduch R-37M s dosahem až 400 km, tedy větším, než jaký mají všechny střely v zemích NATO. Schopnostmi se jim nejvíce blíží evropské střely Meteor, a není pochyb, že by se hodily Ukrajincům, pakliže by se chtěli ruskému letectvu postavit se slíbenými letouny General Dynamics F-16 Fighting Falcon. Vyžadovalo by to ale jejich modernizaci, o níž také Ukrajina žádá, jak ArmádníZpravodaj informoval, a souhlas několika států i výrobců.

Střela Meteor je evropská, ne americká

Nejlepší zbraně a technika pochází často z USA (jmenovitě právě F-16, F-35A, které pořizuje i AČR, těžké raketomety M142 IMARS a M270, systém protivzdušné obrany MIM-104 Patriot atd.), což ale neznamená, že by evropské země nějak zaostávaly. V mnoha směrech produkují skvělou techniku světové úrovně. A příkladem je i střela Meteor, což je evropský projekt z 90. let 20. století, tehdy na popud britského královského letectva.

Suchoj Su-35, ruské letectvo

Ruští piloti mají nad ukrajinskými bezkonkurenční výhodu: vidí je totiž mnohem dříve a pálit mohou z dálky až 400 km, bránit se jim nemohou

Web MilIn uvádí, že vzneslo požadavek na střelu vzduch-vzduch s doletem alespoň 200 kilometrů, která by se rozměrově podobala americkým AIM-120 AMRAAM, jejichž dosah je podstatně menší (dle verze od 50 do 160 km). Unikátní je přitom na evropské střele to, že nepoužívá klasický raketový pohon, ale náporový motor, což jí dává hned několik výhod. O její výrobu se pak zasluhuje evropské konsorcium firem MBDA.

Jas-39 Gripen se střelami Meteor iZdroj fotografie: MBDA
Jas-39 Gripen se střelami Meteor

Střely Meteor nakoupily hlavně evropské země, jejichž společnosti se podílí na konsorciu MBDA. Kromě Velké Británie to je třeba Německo, Francie, Itálie nebo Švédsko. I proto je certifikována na evropské letouny jako Eurofighter Typhoon, Dassaut Rafale, Saab Jas-39 Gripen atd. Nikoliv však na americká letadla F-16 a další, protože s tím Američané nesouhlasili. Výjimkou bude jenom Lockheed Martin F-35 Lightning II. Pokud by je tedy chtěli Ukrajinci na F-16, musely by souhlasit v USA, ale i v evropských zemích, které produkují Meteor.

Uniknout střele Meteor je obtížné

Meteor je označovaný za současnou nejlepší radarově naváděnou střelu vzduch-vzduch zemí NATO. MBDA na internetových stránkách uvádí, že je vybavena pokročilým aktivním radarovým vyhledávačem a umožňuje zasáhnout cíl za každého počasí. Náporový motor jí pak dává tah až do konce, díky čemuž má největší zónu bez úniku ze všech střel vzduch-vzduch na světě. Její hlavice potom vybuchuje v optimální vzdálenosti pro zničení cíle.

Střela Meteor

Nejlepší Západní protiletadlová střela není americká, ale evropská: Meteor je extrémně drahý a nestačí na ruskou „bestii“ R-37M

Ovšem problém by v případě využití na F-16 nebyl jenom souhlas, pro správné fungování střel by musel software letounů projít aktualizací. Jejich schopnosti by navíc bez modernizace omezoval již zastaralý radar AN/APG-66 nebo AN/APG-68, jimiž jsou vybaveny právě současné verze F-16 slíbené Ukrajině. K optimálnímu fungování by byl tedy potřeba AN/APG-83 AESA, který je v nejnovějších verzích, tedy Block 70/72.

Ukrajinská houfnice 2S22 Bohdana

Zelenskyj představil své požadavky americkým zbrojovkám. Chtěl by, aby vyráběly na Ukrajině. Slíbil jim rychlou návratnost

Ty starší lze samozřejmě modernizovat, ale vyžadovalo by to nejen souhlas USA, ale i čas nutný k úpravám, čímž by se dodávka F-16 zdržela. Ano, aktuálně to možná nemusí dávat smysl, neboť ke vzdušným soubojům prakticky nedochází, ale v budoucnu tomu může být jinak. Ruský prezident má totiž údajně v plánu dobývat Ukrajinu až do roku 2026, což by znamenalo, že v brzké ukončení války sám nevěří. Přesný stav ruské armády však nikdo z nás nezná.

Prezentace schopností střely Meteor

Jak reálné je použití střel Meteor na ukrajinských F-16?

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články