První neviditelný dron z Jižní Koreje by „zaostalejší“ soused nemusel vůbec vidět. Zbrojní průmysl povznese, ale podobá se X-47B

NÁZOR: Stealth dron z Jižní Koreje by mohl pozorovat nepřítele zcela neviděn a nečekaně na něj udeřit. Není sice první svého druhu, ale úroveň mít bude.

Americký stealth dron X-47B i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Využívání leteckých dronů k vojenským útokům nebo pozorování není ničím novým. Za těmito účely je využívají mnohé armády již dlouhá léta, ačkoliv teprve válka na Ukrajině je nejspíše dostala do povědomí široké veřejnosti. Problémem těchto letounů ovšem je, že při silné nepřátelské protivzdušné obraně je relativně snadné je zničit, i když levnější typy je snadné nahradit. Jedním ze způsobů, jak zničení předejít, je zkonstruovat drony s vlastností stealth. Ve světě jich už několik existuje, a svůj vlastní dle všeho zkonstruovala i Jižní Korea.

Stealth dron prozrazuje konstrukce

O novém jihokorejském dronu není známo téměř nic – pouze to, že ho jihokorejská armáda v září představila na vojenské přehlídce v Soulu. Že se jedná o bezpilotní letoun s vlastností stealth nasvědčuje jeho tvar takzvaného zalomeného draka, a zvenčí navíc nejsou vidět ani žádné výstupy, což je žádoucí (stealth je někdy označováno jako neviditelnost, ale ve skutečnosti jde jenom o špatnou viditelnost radary). Dron byl na přehlídce umístěn na střeše terénního automobilu, a z jeho velikosti lze usuzovat, že je zhruba 2,5 metrů dlouhý.

Zatím není potvrzené, zda jihokorejské ozbrojené síly představily opravdový dron nebo maketu, ale zakryté vstupy motoru nasvědčují, že je funkční. S vývojem stealth dronu začala Jižní Korea někdy po roce 2010, a portál Janes v roce 2021 informoval, že Jihokorejci disponují všemi potřebnými technologiemi, aby projekt uskutečnili. V té době již měli demonstrátor nazvaný Kaori-X, na němž koncept ověřovali. A nový dron z něj evidentně vychází.

Dron je průzkumný; zbraně později

Portál TheDrive informoval, že podle dostupných informací je nový jihokorejský dron určený především pro průzkumné a pozorovací mise. Není ale vyloučeno, že by mohl v budoucnu nést i nějaké druhy zbraní, například naváděné mikropumy – taková výzbroj by ho však, pokud by byla umístěná pod trupem, připravila o stealth. Jelikož ale o jeho konstrukci nic bližšího nevíme, je možné že konstruktéři počítají i s vymezením prostoru v jeho trupu právě pro zbraně.

Jihokorejská houfnice K9 Thunder

Co si Polsko objednalo od Jihokorejců před pár měsíci, už představilo na cvičišti. Nákup skoro 2 000 kusů techniky za 340 miliard měl smysl

Už samotný průzkumný dron však může mít velké uplatnění, a to v případě Jihokorejců hlavně na hranicích se severním sousedem, jehož systémy o něm vůbec nemusí vědět, a ten tak může snadno zjišťovat zajímavé informace. Na stealth dronu mimochodem pracuje snad všechny vojenské mocnosti, ale žádná by ho dosud neměla mít ve výzbroji.

Spojené státy například mají Northrop Grumman X-47B, který se tomu jihokorejskému tvarem velmi podobá, Rusko zase dlouhou dobu pracuje na dronu Suchoj S-70 Ochotnik-B ve velmi podobném tvaru, a spolupracovat by měl hlavně s letouny Suchoj Su-57 Felon. Stealth drony by obecně měly být nejen průzkumné, ale počítá se s nimi také v rolích takzvaného loajálního wingmana doprovázejícího pilotované letouny.

Mikoyan-Gurevich MiG-17

Až 70letý sovětský šrot může chytit druhý dech, MiG-17 až MiG-29 totiž mohou posloužit jako kamikadze drony

Bezpilotní letoun, který zatím nemá ani veřejnosti známé označení, je další ukázkou vysoké úrovně jihokorejského zbrojního průmyslu, který zanechává ve světě stále větší otisk. V Evropě z něj hodně těží Polsko, zamířil však i do jiných zemí, a některé jeho produkty vážně zvažují také další evropské státy. Stealth dron by přitom posunul laťku na úplně jiný level, zejména pak, kdyby se objevil v doprovodné pozici u jiných letounů.

Dron Suchoj S-70 Ochotnik-B

Tipujete jihokorejský dron na skutečný, nebo na maketu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články