Střely Taurus s dosahem 500 km by v rukách Ukrajinců dokázaly zničit most na Krym, stačil by jejich hromadný odpal

Ukrajinská armáda neměla a nemá střely, jimiž by mohla útočit na cíle přesně a z dlouhé vzdálenosti. Změnit by to však mohly střely Taurus, odpalovat by je dokázala.

Střela Taurus KEPD 350 i Zdroj fotografie: Uživatel axesofevil2000 / Public Domain
                   

Střely Taurus KEPD 350 patří ve své kategorii k tomu nejlepšímu, co lze ve světě najít. Ukrajinská armáda – nebo spíše letectvo – protože jsou střely odpalované z bojových letadel, usiluje o jejich získání dlouhodobě. A pokud by je mělo k dispozici, mohlo by zasahovat nepřítele velice citelně, přesně, a hlavně na dlouhé vzdálenosti, což teď tímto způsobem nemůže. Záleželo by však, na jaké cíle by Německo jakožto hlavní vlastník střel povolilo pálit.

Velmi účinná hlavice Taurus KEPD 350

Jedná se o střely vzduch-země dlouhého doletu zkonstruované tak, aby dokázaly proniknout i silnou protivzdušnou obranou, a to tak, že letí velmi nízko, uvádí na svých stránkách společnost MBDA. Likvidovat zvládnou hodnotné bodové i plošné cíle, což umožňuje jejich speciální hlavice, která umí prorazit i velmi odolné cíle, ale zároveň je schopná vytvořit mračno střepin schopné na veliké ploše zlikvidovat živou sílu nebo nepancéřovanou techniku.

Eurofighter Typhoon se střelami KEPD 350 Taurus iZdroj fotografie: MBDA
Eurofighter Typhoon se střelami KEPD 350 Taurus

Ukrajina by mohla tyto střely po úpravách používat nejspíše na taktických bombardérech Suchoj Su-24 Fencer. Těm se mimochodem podařilo přizpůsobit i francouzské SCALP EG, jak jsme dříve psali. S dosahem 500 km by tak mohlo ukrajinské letectvo zasahovat cíle i daleko za svými hranicemi, například tedy most na Krym, uvádí Pravda, ale také most v Rostově na Donu, sklady munice, paliva, letiště, případě přístavní infrastrukturu a lodě.

Přesnost zaručuje kombinované navádění

Střely Taurus KEPD 350 pochází z počátku 21. století a ve výzbroji je má Německo, Španělsko a Jižní Korea. Jsou 5 metrů dlouhé a jejich hmotnost je 1 400 kg, uvádí Airforce-Technology, z čehož má hlavice hmotnost 481 kilogramů. Účinností je tedy lze přirovnat k těžkým leteckým pumám. Kromě klasického inerciálního a GPS navádění přitom využívají i terénní navigace a navigace podle obrazu cíle, což jim zaručuje vysokou přesnost.

Střela KEPD 350 Taurus

V Německu pochybují, že by střely Taurus s dosahem 500 km ve válce na Ukrajině cokoliv změnily – přitom by mohly zničit most na Krym

Jejich pohon zajišťuje turboventilátorový motor, který dokáže udělit rychlost až Mach 0,95. Tato rychlost má spolu s nízkou výškou a elektronickými opatřeními zajišťovat, že střela nebude lehkým cílem pro protivzdušnou obranu, i když ji samozřejmě lze zničit. K úspěšnému útoku třeba na most na Krym by tak bylo dobré použít střel několik, neboť by tím stoupl rozsah škod, a hromadný odpal by umožnil, že by alespoň některé střely pronikly.

Účinnost střely Taurus KEPD 350

Na jaké cíle by měly střely jako Taurus KEPD 350 mířit?

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články