Suchoj Su-24 dokáže odpalovat dokonce i francouzské střely SCALP EG s dosahem až 550 km

Ačkoliv funguje sovětská technika na jiných principech než ta západní, s trochou snahy ji lze propojit. A to i tehdy, kdy se jedná o desítky let starý letoun.

Střela SCALP-EG zavěšená na letadle i Zdroj fotografie: MBDA
                   

Sovětská (a později i ruská) technika byla postavena úplně jinak než její západní ekvivalenty, a rozhodně není jednoduché, aby jakkoliv spolupracovaly. Zkušenosti však ukazují, že s trochou snahy je tak někdy upravit lze. Dobrým příkladem je odpalování francouzských střel SCALP-EG (nebo jejich britského ekvivalentu označovaného Storm Shadow) z původně sovětského nadzvukového taktického bombardéru Suchoj Su-24 Fencer.

Upravit Su-24 trvalo jenom týdny

Možnost odpalovat tuto střelu získal Suchoj Su-24 v průběhu roku 2023, a dle webu Defence-UA, který cituje Érica Bérangera, což je francouzský ředitel MBDA (evropský výrobce raketových zbrojních systémů), trvala úprava jenom několik týdnů. Jedná se přitom o mimořádný počin techniků, protože integrace zbraně do bojových letadel trvá obvykle roky. V tomto případě to navíc bylo o to složitější, protože standardizované úchyty, elektronika a další systémy zemí NATO jsou od sovětských a ruských ekvivalentů odlišné.

Su-24

Video: Suchoj Su-24 to schytal do levého motoru a pokračoval v letu, zkušený pilot zjevně využil výhod konstrukce letadla

Bombardér tak získal novou schopnost zasahovat cíle na dlouhé vzdálenosti, zatímco se může držet v bezpečí mimo protivzdušnou obranu. Střela SCALP EG, která je ve výzbroji od roku 2004, má podle verze rozdílný dosah, ale nejvýkonnější je SCALP EG s doletem až 550 kilometrů, uvádí MissileThreat. Je přitom 5,1 metrů dlouhá a 1,3 tuny těžká, z čehož tvoří 400 kilogramů těžká průrazná explozivní hlavice. Ta dokáže proniknout i do zpevněných bunkrů, ale stejně tak dříve prokázala, že dokáže zničit třeba zakotvenou loď.

Již více než 50 let starý bombardér

Kdo má trochu přehled, tak ví, že tím došlo k velikému rozšíření schopností Suchoj Su-24, neboť jde dnes o dosti zastaralý bombardér. MilitaryToday uvádí, že vstoupil do služby již v roce 1973, přičemž je nadzvukový, má dva motory, měnitelnou geometrii křídel, a dosahuje rychlosti až Mach 1,6. Kromě různých pum dokázal od počátku nést i různé sovětské střely, ale platí, že ty se svými schopnostmi (a hlavně přesností) nemohou střelám SCALP EG vyrovnat.

Aby francouzsko-britská střela našla zdárně svůj cíl, má inerciální navádění, GPS a terénní mapování, a v konečné fázi také systém IRT, který se zaměří na infračervený obraz cíle. Informace jsou do střely nahrány ještě na zemi, což může být pro upravený Suchoj Su-24 veliká výhoda. Není totiž nutné, aby ji pilot zaměřoval a naváděl, ale zcela postačí, aby ji dopravil na určené místo, a poté střela SCALP EG postará o vše sama, a on se může vrátit na základnu.

Schopnosti střely SCALP EG

Co podle vás přinese kombinace střel SCALP EG a Suchoj Su-24?

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články