V Německu pochybují, že by střely Taurus s dosahem 500 km ve válce na Ukrajině cokoliv změnily – přitom by mohly zničit most na Krym

Ukrajina potřebuje možnost zasahovat ruské cíle z velké dálky, stejně jako ty hodně vzdálené od hranic. Ne všichni spojenci ale mají stejný názor.

Střela KEPD 350 Taurus i Zdroj fotografie: MBDA
                   

Jednou ze zásadních nevýhod Ukrajiny je ve válce s Ruskem omezená možnost zasahovat cíle na dlouhé vzdálenosti. Může k tomu sice využívat raketomety s dosahem asi 80 kilometrů, a navíc dostala i některé střely jako Storm Shadow nebo balistické rakety MGM-140 ATACMS – všeho má ovšem pouze velmi omezený počet. Německo by přitom mohlo poskytnout řízené střely KEPD 350 Taurus, ale tamní vláda se tomu vyhýbá, uvádí tisková agentura Ukrinform.

Němci se mohou bát ruské reakce

Váhání německé vlády s uvolněním střel Taurus má nejspíše několik důvodů – není přesně jasné, kolik jich Německo vlastně má, a hlavně kolik z nich je v použitelném stavu, protože ne všechny mají být provozuschopné (nic nenasvědčovalo, že by jich bylo třeba, tak nebylo jejich skladování v „topu“). Dalším důvodem však může být obava z reakce z Ruska – portál MilIn např. citoval německého ministra obrany Borise Pistoriuse, podle něhož musí země brát ohledy i na vlastní zájmy, což může tuto obavu naznačovat, i když to nespecifikoval.

Střela Taurus KEPD-350

Video: Taurus je německá obdoba střel dlouhého doletu Storm Shadow, je ale těžší a silnější, zničit tak dokáže i náročnější cíle

Nejde však jenom o samotnou dodávku, ještě větší obavy mohou mít Němci z toho, že by Ukrajina zasáhla střelami území Ruska. „ATACMS, který USA vyslaly na Ukrajinu, má dosah 160 km, a Taurus má dosah 500 km. To je úplně jiný systém,“ uvedl Pistorius o dodaných zbraních.

Zrovna americké ATACMS už přitom Ukrajina otestovala, když jimi zaútočila na letiště v Luhanské oblasti, kterou Rusko dobylo – a jak bylo slíbeno, na území samotné Ruské federace ani jedna z nich neletěla. Na druhou stranu k tomu Ukrajina využívá svých dronů s dlouhým dosahem, jimiž dokázala udeřit třeba poblíž Moskvy, jak jsme rovněž na ArmádnímZpravodaji informovali.

Eurofighter Typhoon se střelami KEPD 350 Taurus iZdroj fotografie: MBDA
Eurofighter Typhoon se střelami KEPD 350 Taurus

Ale zpět k Německu – střely KEPD 350 Taurus by opravdu mohly napadené zemi otevřít nové možnosti. V první řadě by jimi mohla úplně zničit důležitý Krymský most, který zajišťuje silniční i železniční dopravu. Pro Rusko by to byla obrovská rána a mohlo by nějak zareagovat – jak, to ale není jasné. Nelze si představit, že by vyvolalo další ozbrojený konflikt, ale mohlo by např. omezit dodávky plynu do Evropy, což zrovna žádoucí není.

Taurus dolétne dále než exportní Storm Shadow

Střely KEPD 350 Taurus jsou sice trochu podobné britsko-francouzským Storm Shadow, které už Ukrajina má a používá, i když ani jimi na území Ruska neútočí. Podle webových stránek koncernu MBDA, který za německými raketami stojí, má jedna hmotnost 1 400 kg, z čehož připadá skoro 0,5 tuny na hlavici. Její dolet je pak 500 km, zatímco na Ukrajinu dodané exportní varianty Storm Shadow ho mají zhruba poloviční, a americké ATACMS dokonce jenom 160 km – Ukrajina totiž dostala pouze starší verzi, nikoliv novou, která doletí až 300 km.

Střela Storm Shadow

Ruská protivzdušná obrana je proti střele Storm Shadow spolehlivá pouze na 62 %, odhadl indický analytik Vijainder K Thakur

Ničivá síla německých a britských střel pak bude nejspíše hodně podobná – zatímco německý Taurus má bojovou hlavici o váze 481 kg, britský Storm Shadow ji má pouze o 31 kg lehčí. I kdyby ale Německo nakonec kývlo, bylo by nejspíše nutné upravit některá ukrajinská letadla – například bombardéry Suchoj Su-24 Fencer – aby mohla střely KEPD-350 Taurus nést.

Taurusy se přitom pohybují vysokou podzvukovou rychlostí v malé výšce a mají sofistikované navádění kombinující GPS, snímkování terénu a další prvky, díky čemuž jsou velmi přesné. Jejich hlavici pak lze naprogramovat tak, aby daný cíl zničila s co největší efektivitou.

Odpálení střely KEPD 350 Taurus z letounu McDonnell Douglas F-15 Eagle

Mělo by Německo střely Ukrajině dodat? A pokud ano, jak by je měla Ukrajina využít?

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články