Su-57 byly dlouho stranou, díky stealth by ale mohly proniknout protivzdušnou obranou Ukrajiny; nad její úrovní však visí otazník

Letouny páté generace jako Su-57 by mohly „vyčistit“ cestu ostatním, neboť mají mít schopnost stealth, díky níž by si jich nemusela protivzdušná obrana zavčasu všimnout.

Suchoj Su-57 Felon i Zdroj fotografue: Vojenské vzdušné síly Ruské federace
                   

Některé informace, především pak z Ruska, naznačují, že by země mohla proti Ukrajině více využít svých leteckých sil. Jestli se tak stane, narazí piloti na velmi hustou protivzdušnou obranu, která se opírá nejenom o starší sovětské systémy, ale také o moderní Západní typu NASAMS nebo IRIS-T. Ty mohou ruskému letectvu způsobit velmi citelné ztráty, aniž by federace zasadila nějak významné ztráty. I když je nutné zohlednit, že má útočník letouny 5, generace Suchoj Su-57 Felon, které by se mohly vyhnout většině z toho, co na Ukrajině je.

Letadla Su-57 jsou velkou ruskou chloubou

Ruské letectvo prozatím drželo zmíněné stroje mimo přímé boje a nejspíše je využívalo pouze k odpalování střel z bezpečného vzdušného prostoru. Důvodů může být několik, ale tím hlavním bude nejspíše jejich nízký počet, neboť i když na konci roku 2022 převzalo novou várku Su-57, stále jich má jenom 21. Jde o letadla, která ruská propaganda vyzdvihuje jako velice schopná, někdy mnohem lepší než Západní stroje, což ale nelze nijak ověřit. A kdyby se Ukrajincům podařilo nějaké sestřelit, byla by to pro ruský režim i možný budoucí export veliká rána.

Pokud chce federace nějakým masivnějším leteckým útokem proti Ukrajině uspět a neztratit při něm moc letadel, bude muset protivzdušnou obranu eliminovat. Letouny Suchoj Su-57, pokud mají schopnosti jim připisované, by se měly pro tuto úlohu skvěle hodit. Mají mít totiž schopnost stealth, díky níž se zvládnou přiblížit na kratší vzdálenost než ostatní letadla, aniž by je ukrajinské radary zaznamenaly. Vyvstává však důležitá otázka, o jak pokročilé vlastnosti stealth se jedná, ruská propaganda totiž ráda přehání.

Protiradarová střela Ch-58UShKE iZdroj fotografie: Vitalij V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
Protiradarová střela Ch-58UShKE

Co ale letadlům k útoku na protivzdušnou obranu nechybí, je výzbroj, protože mohou nést i 4 kusy nejnovější verze ruských protiradarových střel Ch-58UShK. Jedná se o 650 kilogramů těžkou střelu dosahující rychlosti až Mach 3,6, a a v závislosti na verzi dokáže zasahovat cíle do vzdálenosti až 250 kilometrů. Má přitom inerciální a pasivní radarové navádění, což jí umožňuje zasáhnout dokonce zapnutý radar protiletadlové obrany. Tyto střely mohou sice nést i jiné ruské letouny, těm se ale ukrajinskou obranu zničit nepodařilo.

Výhodou Su-57 je pokročilé sdílení informací

Ruské letouny 5. generace disponují i vyspělými radary a dalšími detekčními přístroji, s nimiž se piloti u starších strojů nesetkají. Hlavní výhodou Su-57 Felon má být ale vzájemné pokročilé sdílení informací v jakési bojové síti, podle ruských zdrojů disponují letadla dokonce datovým propojením s umělou inteligencí. Co vše ale skutečně umí, nedokáže teď nikdo (kromě Ruska) říci. Pilotům Su-57 by nicméně měly technologie pomáhat s výběrem cílů, zvolením vhodné munice, nebo vzájemnou koordinací.

Letouny Su-57 prý bývají často vídány, jak operují ve čtveřicích. Odborníci předpokládají, že jejich piloti trénují právě schopnosti předávání informací a vzájemné koordinace, což by jim mohlo spolu s vlastností stealth přinést úspěch. Pokud se ovšem Rusko ve skutečnosti na žádný velký útok do nitra Ukrajiny nechystá, nejspíše svá nejmodernější letadla do jiných bojů nepošle. Ztráta každého by bolela, a to nejenom z důvodů vojenských, i propagandistických.

Pochybnosti o jejich skutečných schopnostech jsou navíc v některých směrech oprávněné. Třeba při souboji ruské stíhačky Su-57 a amerického letounu F-35 by měl právě stroj Spojených států navrch díky podstatně vyspělejšímu radaru, s nímž by odhalil nepřítele mnohem dříve, než by si ho vůbec všiml. Umožnilo by mu to tím pádem i rychleji vystřelit, i když na druhou stranu – pakliže jsou schopnosti stealth u Su-57 skutečně tak pokročilé – by k tomu dojít nemuselo a obě letadla by se potkala až v momentě, kdy by byla vzájemně na dostřel.

Modernizovaný Su-57

Jak velká je pravděpodobnost poslání Su-57 nad Ukrajinu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články