Názor: Suchoj Su-57 převyšuje vše, co má k dispozici Ukrajina, a do bojů by se Rusku náramně hodil – přesto raději zůstává stranou

Ruské letectvo má být papírově jedno z nejsilnějších na světě, ale na Ukrajině to znát není. Do ostrých akcí se navíc bojí posílat i své nejmodernější super-stroje.

Suchoj Su-57 Felon i Zdroj fotografue: Vojenské vzdušné síly Ruské federace
                   

Ruské letectvo mělo doslova smést ukrajinskou protivzdušnou obranu i jeho letectvo založené na letadlech z 80. let 20. století, a dát tak ruským ozbrojeným silám při invazi zásadní výhodu. Jenomže letectvo s papírově asi 1 500 stroji se ukázalo jako poměrně bezzubé, a dnes operuje jenom z bezpečí ruského vzdušného prostoru. Nad Ukrajinu si netroufá, protože se obává právě její silné protivzdušné obrany. A to platí i pro nejmodernější ruské stroje, tedy konkrétně pro bojová letadla páté generace Suchoj Su-57 Felon.

Jak Su-57 bojuje na Ukrajině nikdo netuší

Suchoj Su-57 je chloubou ruského letectva – postaven byl tak, aby mohl čelit nejmodernějším letadlům Západu, například Lockheed Martin/Boeing F-22 Raptor. Jeho vývoj přitom trval Ruské federaci velmi dlouho, a ač jich plánovala v roce 2023 vyrábět až 50 ročně, faktem zůstává, že včetně prototypů jich má stále jenom něco přes dvě desítky, a do roku 2027 jich letectvo objednalo 76, což stále není dle představ. Rusko tvrdí, že letadla zapojilo do války na Ukrajině, ale nikdo přesně neví jak, nad ukrajinským územím se nikdy neobjevila.

Suchoj Su-57 iZdroj fotografie: Dmitry Zherdin / Creative Commons / CC BY
Ruský letoun Suchoj Su-57

Teoreticky by se ale při invazi prosadit mohla; Su-57 je stroj páté generace, tedy letoun se schopností stealth, což by mělo zamezit jeho zaměření ukrajinskou protivzdušnou obranou, a navíc má být vybaven moderním systémem elektronických opatření Himalaya. Jakýkoli ukrajinský letoun, který zemi zbyl, by proti němu neměl šanci; ruský má mnohem vyspělejší radary typu AESA, lepší střely vzduch-vzduch, ale i pokročilé sdílení informací. Letouny z 80. let 20. století by dokázal sestřelit na vzdálenost, kdy by o něm ani nevěděly.

Su-57 má projít protivzdušnou obranou

Ruské letouny Su-57 by měly být také teoreticky schopné poradit si s ukrajinskou protivzdušnou branou, kdy používají protiradarové střely Ch-58, případně naváděné klouzavé pumy KAB-500, i když při jejich nasazení by je asi měly na vnějších závěsnících a ztrácely by tak schopnost stealth. V podstatě by mohly dokázat vyčistit cestu ukrajinskou protivzdušnou obranou a umožnit útoky stovkám starších strojů, Rusko ale jejich potenciálu nevyužívá, a je otázkou proč, neboť samo dříve deklarovalo, že Su-57 protivzdušnou obranou projde.

Ruský letoun Suchoj Su-57 Felon

„Největším soupeřem je pro stíhačku F-16 ruský Su-57, dokáže ji zaměřit, aniž by o tom věděla,“ srovnal letouny vysloužilý indický pilot

Jednou z možností je, že prostě úrovni schopnosti stealth tak nevěří; také mnozí experti už v minulosti upozorňovali, že se v tomto směru americkým strojům nevyrovnají. Existuje proto relativně vysoké riziko, že by Ukrajinci mohli Suchoj Su-57 sestřelit, a vzhledem k jejich počtu a ceně by to byla pro Rusko veliká ztráta. Alespoň hrstku strojů navíc potřebuje jako odstrašení pro západní soupeře. Vedle toho by to byla další rána ruské prestiži v oblasti údajných superzbraní, a to je něco, čemu asi vládce Kremlu čelit nechce.

Letoun Su-57 na přehlídce

Opravdu Rusko nevěří letounu Su-57 naplno?

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články