Co vyšlo na povrch později: na začátku ruské invaze to schytal velitelský letoun Il-22, přežil jen díky pilotovi. Zasáhl ho starý systém 9K37

Rusko poslalo na jaře 2022 nad Ukrajinu velitelský letoun Il-22. Nepřišlo o něj jenom díky chladnokrevnému uvažování pilota a jeho evidentním zkušenostem.

Ruské letadlo Iljušin Il-22 i Zdroj fotografie: Vojenské vzdušné síly Ruské federace
                   

Mnohé události z konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem jsou veřejnosti stále neznámé a najevo mohou vycházet až po dlouhé době. Jedním z nich je incident téměř z počátku ruské invaze, konkrétně z dubna 2022. Tehdy se ještě federace cítila sebejisté a nad bojiště posílala letectvo, včetně vzácného velitelského, průzkumného a komunikačního letounu Iljušin Il-22 Bizon. Jen malý kousek přitom dělil ruské letectvo od jeho ztráty.

Druhé střele se zkušený pilot vyhnul

Podle dostupných informací se incident, do něhož byl zapojen letoun Il-22, odehrál 3. dubna 2022. Stroj se pohyboval nad ukrajinským územím ve výšce 7 900 metrů a dostal se do hledáčku obsluhy ukrajinského systému protivzdušné obrany 9K37 Buk. Když vedle něj explodovala střela a poškodila ho, uvědomil si pilot, že rakety létají většinou ve dvojici a instinktivně uhnul. Druhá střela tak poškodila jen zadní část letadla a pilotovi se ho podařilo dostat na letiště. Letoun měl přitom v trupu více než 200 děr, poškozen byl třeba motor nebo vrtule.

Il-22 Bizon není žádné moderní letadlo, pochází ze 70. let 20. století, a jeho základem byl dopravní letoun Iljušin Il-18. Na jeho palubě se nachází řada elektronických přístrojů k průzkumu, elektronickému boji nebo komunikaci. Nechybí pochopitelně prostor pro velitele, štáb a početnou obsluhu. Stroj existuje v několika variantách, z nichž byly některé hluboce modernizované – například varianta Il-22PP zaměřená na průzkum a elektronický boj obstojí i proti dnešním moderním systémům.

Ruský letoun Il-22M iZdroj fotografie: Alex Beltyukov / Creative Commons / CC BY-SA
Ruský letoun Il-22M

Letadlo Iljušin Il-22 Bizon je 35,9 metrů dlouhé a rozpětí křídel dosahuje 37,42 metrů. Pohání ho čtveřice turbovrtulových motorů, díky nimž je schopen dosahovat rychlosti až 685 km/h a vystoupat do výšky až 8 800 metrů, přičemž jeho dolet činí 6 500 kilometrů. Podle dostupných údajů má mít Rusko těchto strojů k dispozici 25 ve všech různých modifikacích. Zda se poškozený stroj podařilo opravit, ale není známo.

Systém 9K37 Buk nepatří k nejnovějším

Tehdy šlo de facto o střet dvou desítky let starých strojů, neboť i systém použitý ukrajinskou protiletadlovou obranou byl zaveden do služby už v roce 1980. 9K37 Buk existuje ve více variantách a hlavně Rusko má některé hluboce modernizované verze s vylepšenými schopnostmi. Jedná se přitom o systém středního dosahu, jehož základem je odpalovací vozidlo vybavené 4 střelami a vlastním radarem, ale v baterii mohou být i vozidla bez radaru. 9K37 Buk je schopen sestřelovat vrtulníky, drony, letadla a některé druhy raket.

Dosah záleží na verzi systému, ta nejlepší může zasáhnout letadla do výšky až 25 kilometrů a vzdálenosti až 42 kilometrů. Hmotnost střely je kolem 700 kilogramů, ale liší se podle typu. Systémy 9K37 Buk jsou ve výzbroji mnoha zemí a účastnily se několika konfliktů. Nejznámějším incidentem je sestřelení malajského letadla Boeing 777 letu MH-17, při němž 17. července 2014 zahynulo 298 lidí. Podle vyšetřování pocházel systém Buk z 53. protiletadlové raketové brigády Ruské federace a nacházel se na území ovládaném doněckými separatisty.

Fungování protiletadlového systému středního dosahu Buk

Jak bolestná by byla pro Rusko ztráta letounu Il-22?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Letní dovolená se letos Čechům prodraží. Ceny pohonných hmot jdou totiž opět nahoru
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jaký je původ tajemného Čupakabry: Někteří zastávají teorii, že jde o výsledek mimozemského genetického inženýrství
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
I obyčejné oregano má co nabídnout, má antibakteriální a protizánětlivé účinky
adbz.cz
adbz.cz
Dům z 19. století chtěli rozšířit bez většího zásahu. Architekti úkol splnili, aniž by narušili původní atmosféru