Video: pokud se ruské bombardéry Tu-95 drze vydají až k americkým hranicím, mohou si dokonce zamávat s pilotem americké F-16

K provádění letů poblíž hranic leteckého prostoru soupeřících států dochází relativně často. Odpovědí je většinou vyslání bojových letounů coby doprovodu.

Tupolev Tu-95, ruský bombardér i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace
                   

Jednou z obvyklých metod, jak hrát na nervy soupeřící straně, je posílat letouny k hranici jeho vzdušného prostoru a létat v jeho blízkosti, aniž by byl narušen. Jelikož to protistrana nemůže nechat bez odpovědi, vyšle většinou bojová letadla jako doprovod a signál, že je v případě překročení pravidel připravena tvrdě zasáhnout. Jde o mnohaletou praxi používanou Ruskem, Čínou, ale i západními státy jako je USA, a v posledních letech je stále častější.

K bombardéru Tu-95 vyslali Američané F-16

Příkladem podobného letu může být mise dvojice ruských bombardérů Tupolev Tu-95MS Bear vyslaná nad Beringovo moře. Defence-Blog uvádí, že se pohybovala nad neutrálními vodami, ale v těsné blízkosti západního pobřeží Aljašky. Americkému letectvu pak nezbylo, než vyslat k jejich doprovodu z letecké základny Eielson letouny General Dynamics F-16C Fighting Falcon. Když se pak ruské bombardéry vzdálily, vrátily se pak i americké stíhačky zpět.

Vzlet vyzbrojeného letounu F-16C iZdroj fotografie: Letectvo Spojených států amerických
Vzlet vyzbrojeného letounu F-16C

Video pod tímto článkem pravděpodobně zachycuje incident z paluby jednoho ruských bombardérů. V jeho komentáři na síti X je dokonce uvedeno, že se v oblasti pohyboval také ruský bojový letoun Suchoj Su-30SM Flanker-C – podobné lety mají znervózňovat protivníka, ale také mohou přinést mnoho užitečných informací. Druhá strana totiž musí reagovat, takže lze testovat schopnosti a reakční doby její obrany, ale na druhou stranu může záměrně dojít k jejímu pozdržení nebo pozměnění některých procesů s cílem soupeře zmást.

Starý Tu-95 byl modernizován a nosí střely

Ruský bombardér Tu-95 není žádným převratný strojem, neboť vstoupil ještě do výzbroje sovětského letectva, a to již v roce 1956, uvádí Airforce-Technology. Jde o čtyřmotorový letoun vybavený 8 vrtulemi, jehož max. rychlost je 920 km/h. Verze MS je modernizovaná a má pokročilejší schopnosti než předchozí – třeba její nosnost je až 15 tun. V minulosti nosil bombardér bomby, ale moderní verze slouží jako platforma k odpalování řízených či protilodních střel.

USS Ronald Reagan v přístavu v San Diegu

Video: kterak se ruskému letounu Iljušin Il-38 podařilo proklouznout blízko k americké letadlové lodi, která ho ignorovala

Proti bojovému letounu, jakým je F-16, by neměl šanci, jde totiž o jednomotorový letoun nesoucí různé druhy protiletadlových střel, a to jak krátkého, tak dlouhého dosahu – např. AIM-120 AMRAAM, uvádí Wikipedia. Taková střela je schopna zničit bombardér na desítky kilometrů daleko, ale na druhou stranu by se mohl F-16 střetnout se zmíněným Su-30. V tomto případě by záleželo na schopnostech pilotů obou letounů, ale i na konkrétní verzi F-16.

Ty nejnovější totiž mohou ruský letoun v mnoha ohledech překonat, starší jsou zhruba vyrovnané. Z videa je mimochodem patrné, že u sebe byly cizí letouny poměrně blízko, až si jejich piloti navzájem viděli do kokpitů, ale salutování se nekonalo.

Záběry z bombardéru Tupolev Tu-95 poblíž Aljašky

Jak by měly země na podobné provokace reagovat?

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články