Moskva by se měla obávat, Ukrajina má další dalekonosný kamikadze dron, Morok, s jediným posláním

NÁZOR: Dlouho to byla výsada Ruska, které by se ale mělo obávat své vlastní praktiky. Dokonce i Moskva už je totiž v bezpečí pouze relativně a může to „schytat“.

Čínský sebebražedný dron i Zdroj fotografie: Uživatel Kenchen945 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Rusko útočí sebevražednými drony a řízenými střelami na ukrajinská města i civilní infrastrukturu vcelku pravidelně, a mnozí odborníci očekávají, že tyto útoky během zimy ještě zesílí. Tedy podobně jako tomu bylo v zimě mezi lety 2022 a 2023, kdy chtělo Rusko podlomit morálku ukrajinských obyvatel i samotných vojáků, ačkoliv se mu to naštěstí nepodařilo. Letos však bude situace pro útočící stát jiná než před rokem, neboť Ukrajina už dnes může útoky oplácet. A to třeba i novým sebevražedným dronem Morok dlouhého doletu.

Dolet dronu Morok je až 800 km

O existenci dronu Morok se na Ukrajině mluví již řadu týdnů, ale ve skutečnosti ho ještě veřejnost neviděla. Tajemství však podle Defence Blog poodhalili až dobrovolníci, kteří zveřejnili snímek bezpilotního letounu na sociální síti X, ačkoliv příliš detailů neprozradili – záměrně je vyfotografovaný tak, aby byl snímek neostrý a nešlo tedy rozluštit žádné detaily. Fotografie však přesto naznačuje, že je Morok podlouhlý štíhlý dron, a to určitě mnohem větší než dospělý člověk. Známý je pak alespoň jeho dosah, a to 800 kilometrů.

Co na snímku dronu rovněž chybí, jsou nějaké optické přístroje, uvádí Focus. Jejich absence naznačuje, že dron nejspíše nebude po dobu letu řízen operátorem, který ani nebude provádět vizuální zaměření cíle. Letoun se tak bude podle všeho pohybovat autonomně a svou pozici korigovat za pomoci inerciálního navádění a GPS. Neměl by to být problém, neboť GPS umožňuje zbraním zasahovat stacionární cíle (většinou) s odchylkou v řádech metrů.

Hlavice může vážit kolem 30 kg

Bližší specifikace ukrajinského dronu nejsou známé, i když v minulosti měla SBU (Bezpečnostní služba Ukrajiny) tvrdit, že má dron s dosahem 800 km a hlavicí o hmotnosti 30 kg, což by mohlo odpovídat schopnostem Moroku. Podobné drony totiž mívají hlavici těžkou max. desítky kilogramů, která sice nemůže zničit odolné budovy, ale na mnoho cílů stačí. Tím může být např. sklad paliva nebo lehčí výrobní hala, kde jsou hořlavé či explodující látky. A pokud by chtěli Ukrajinci oplácet údery na infrastrukturu, mohou mířit třeba na trafostanice.

Velké drony lze využít i jako nosiče dronů malých

Ukrajina má zcela nový způsob, jak útočit velice přesně a hluboko ve vnitrozemí Ruska. A navíc opravdu levně

Dolet 800 km je významný, neboť tak dron může bez problému zamířit i na Moskvu, ale Ukrajina má mít také dron Bober s dosahem až 1 400 km. Morok by již měl být v sériové výrobě, není však známé, kolik jich budou Ukrajinci schopni vyrobit měsíčně, aby se mohli pokoušet o nějaké masivnější útoky, které aby prošly, musely by zahltit ruskou protivzdušnou obranu. Cena Moroku už není nejnižší, Defence-UA ji odhaduje na 1,1 milionu korun, ale v částce na první kusy mohou být započítány i náklady na vývoj; cena tedy může časem klesnout.

Útok jiného ukrajinského dronu v Rostově na Donu

Jak moc by se mělo Rusko obávat ukrajinských dronů Morok, a kde by jimi měli Ukrajinci udeřit?

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články