Ukrajina má zcela nový způsob, jak útočit velice přesně a hluboko ve vnitrozemí Ruska. A navíc opravdu levně

NÁZOR: Drony jsou ve válce na Ukrajině klíčové, a hlavně Ukrajina dělá při jejich vývoji i způsobu nasazování obrovské pokroky. A dokonce už s nimi dosáhne i hodně daleko.

Velké drony lze využít i jako nosiče dronů malých i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

O schopnostech vojenských dronů snad ani před válkou na Ukrajině nikdo z odborníků nepochyboval, ale až jejich opravdu masivní nasazení oběma stranami přineslo neuvěřitelný posun a mnohá zjištění. Drony se ukázaly jako klíčová zbraň nejenom v oblasti průzkumu, ale i v útoku na nepřátelskou techniku a postavení. Schopnosti přitom rostou jak přímo dronům vojenským, tak i těm komerčním, které zaujímají jejich post.

Velký dron odnese malé až za frontu

Využití levných komerčních dronů je jednoduché – vojáci z nich buď svrhávají nějaké granáty a mikropumy, nebo je předělávají na drony sebevražedné. Jsou levné a lze jich nakoupit velké množství, mají ale omezení, a tím je dosah, který je jen několik kilometrů. Nasazovány jsou tak většinou v blízkosti fronty, kdy operátoři sedí jen pár metrů za první linií, aby na nepřítele dosáhli. Ukrajinští vojáci ale podnikají stále častěji útoky i hluboko v týlu, kdy může jít o práci partyzánů, ale také o nové řešení, které je vidět na videu pod článkem.

Ovládání malého dronu nemá většinou velký dosah iZdroj fotografie: Pixabay
Ovládání malého dronu nemívá velký dosah, obvykle jenom několik kilometrů

Jedná se jenom o cvičení, ale i tak je dobře vidět větší dron, který nese menší sebevražedný FPV dron. Jelikož má mnohem delší dosah, může odnést malé bezpilotní letouny daleko za frontu, kde je vypustí, a pak slouží jako převaděč signálu. Jeho operátor tak může útočit v oblasti, kam by se jinak nedostal, a po útoku se velký dron vrátí zpět. Tato kombinace může nahradit třeba přesně naváděnou munici – a jen pro představu, jeden naváděný dělostřelecký granát M982 Excalibur stojí skoro 2,5 milionu Kč, kdežto malý dron max. desítky tisíc.

Ukrajina i Rusko cvičí tisíce operátorů

O významu dronů svědčí i skutečnost, že se ruská i ukrajinské armáda intenzivně věnuje výcviku operátorů. KyivPost uvádí, že již v polovině roku 2022 ukrajinská prezidentská nadace UNITED24 sháněla prostředky pro výcvik 10 tisíc operátorů dronů, a to nejde o celý výcvik. Ukazuje to, že se musí nad bojištěm vznášet tisíce dronů, které ale zároveň samy potřebují podporu. Ve výsledku se tak mohou věnovat dronové válce až desetitisíce lidí.

Rusko nasadilo do boje proti americkým HIMARS svůj nejnovější sebevražedný dron Lancet-3

Účinnost bezpilotních letounů ukazují různé záběry z akcí, příkladem může být lov ruských obrněnců pomocí sebevražedných dronů u Avdijivky, o kterém jsme na ArmádnímZpravodaji informovali. Nezahálí však ani Rusové, jejichž operace se sebevražednými drony jsou také velmi úspěšné. Jejich „hvězdou“ je přitom dron ZALA Lancet, což je přímo pro vojenské účely vyráběný stroj, který zničil spoustu ukrajinské techniky, a navíc může mít hlavici schopnou překonat sítě a klecové ochrany. Vedle toho má Rusko celkem nově i 2krát silnější drony Scalpel.

Běžný sebevražedný FPV dron má dolet 5 – 8 km. Je to malý a rychlý dron, který nese relativně těžkou nálož. Ukrajinci však těmito drony v Chersonské oblasti zasahují cíle vzdálené až 30 km od Dněpru. Tohle může být vysvětlení: Velký dron donese malý dron až do blízkosti cíle. Velký dron navíc slouží jako předavač signálu. Může letět vysoko a malý dron může mít směrovou anténu namířenou vzhůru. Oba jsou tak obtížně zarušitelní běžnými antidronovými puškami. Tady to vypadá na test nebo trénink, vzhledem k tomu, že ten malý dron bliká. Jeden FPV dron nahradí několik dělostřeleckých granátů, respektive jeden řízený granát Excalibur, který ovšem stojí 2,5 milionu Kč. Ukrajina jich navíc už velké množství produkuje sama.

Zveřejnil(a) David Petrla dne Pondělí 20. listopadu 2023

Jak se podle vás bude vyvíjet válka za použití dronů?

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články