Tajná útočná střela dlouhého doletu dá vrtulníkům Bell AH-1Z Viper nevídané možnosti: doletí skoro 300 km, možná bude i v AČR

Vrtulníky mohou odpalovat různé druhy raket, ale stále je co vylepšovat. Významným posunem je například dlouhý dosah, díky němuž se mohou držet více v bezpečí.

AH-1Z Viper v letu i Zdroj fotografie: Námořní pěchota Spojených států amerických
                   

Moderní bojové vrtulníky mají ve výzbroji celou řadu sofistikovaných střel schopných útočit na pozemní, námořní i letecké cíle. Ale vzhledem k tomu, že má vrtulník nižší nosnost než letadlo, mívají střely kratší dosah – může se to ovšem změnit, pokud americká námořní pěchota zařadí do výzbroje nový typ dosud tajné střely s dlouhým dosahem. Využívána má být na vrtulnících Bell AH-1Z Viper, tedy stejných, jaké začalo používat české letectvo.

Střely z vrtulníků dolétnou několik km

Ve výzbroji Bell AH-1Z Viper je více druhů různých střel, z nichž jsou nejznámější AGM-114 Hellfire a AGM-179 JAGM. Jde o nebezpečné zbraně, které mají přesné navádění a dokáží zničit různé cíle – tank, bunkr i jiné. Jsou ovšem velice omezené co se dosahu týče – střela Hellfire má dosah zhruba 11 kilometrů, uvádí Wikipedia, novější JAGM pak kolem 16 kilometrů. Podobné zbraně lze najít například i na bitevních vrtulnících z Ruska, Číny a jiných zemí.

Umísťování střely AGM-114 Hellfire na vrtulník iZdroj fotografie: Námořní pěchota Spojených států amerických
Umísťování střely AGM-114 Hellfire na vrtulník

Nová střela pro vrtulníky Bell AH-1Z Viper by měla tyto parametry významně překonávat. Twz uvádí, že by měl být její dosah 278 kilometrů, ale podrobnosti nejsou známé. Její první zkušební odpálení je pak plánováno na rok 2025. Měla by létat velmi nízko, aby byla špatně zachytitelná a sestřelitelná, a dosahem ji lze přirovnat k exportním verzím střel Storm Shadow, ale oproti nim bude jistě menší a s lehčí hlavicí. Možnost útočit na tak dlouhou vzdálenost přitom znamená, že by vrtulník zůstával mimo dosah protivzdušné obrany.

AČR bude mít desítku Bell AH-1Z Viper

AH-1Z Viper je vrtulník využívaný hlavně námořní pěchotou USA. Výrobce, společnost Bell, na stránkách uvádí, že jde o dvoumotorový vrtulník s dvoučlennou posádkou, jehož maximální rychlost činí 370 km/h. V běžné konfiguraci unese až 16 střel k útokům na pozemní cíle – myšlené jsou třeba rakety Hellfire – a pak dvě střely vzduch-vzduch pro útoky na letecké cíle. Vrtulníky Viper má ve výzbroji i české letectvo, celkem bude disponovat 10 kusy.

Americký vrtulník AH-1Z Viper

Americké bitevní vrtulníky AH-1Z Viper pro AČR jsou velkou posilou, letectvo získává snáze opravitelné moderní stroje světové úrovně

Pokud americká námořní pěchota zavede novou střelu dlouhého dosahu do výzbroje, mohla by z toho profitovat i ČR a zbraň schopnou zasahovat pozemní i námořní cíle rovněž získat. Kromě toho mají vrtulníky AH-1Z Viper získat schopnost používat nejnovější typ střel vzduch vzduch AIM-9X Sidewinder. Oproti starším verzím mají prodloužený dosah – Airforce-Technology uvádí, že mohou na různé vzdušné cíle útočit až na vzdálenost 32 km.

Vrtulník AH-1Z Viper v akci

Znáte nějakou jinou střelu pro vrtulníky s alespoň podobným dosahem?

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články