Kdysi zaostalá země, teď má Írán ve výzbroji futuristickou korvetu, jakou v celé Evropě nenajdete

Írán má na svědomí také futuristicky působící korvety se silnou výzbrojí. Díky svému tvaru by mohly být obtížně zachytitelné radarem.

Íránská korveta Shahid Soleimani i Zdroj fotografie: Saeed Zinali / Creative Commons / CC BY
                   

Írán byl možná v minulosti podceňovanou vojenskou mocností, ale v poslední době se snaží zlepšovat své schopnosti po všech stránkách, což se týká i jeho námořnictva. Mnohé z jeho lodí a ponorek jsou sice staršího věku, ale zároveň jeho námořnictvo dostává také plavidla často velmi moderních až futuristických tvarů, s nimiž se ve světě mohou rovnat pouze některé protějšky. Dobrým příkladem může být raketová korveta Abu Mahdi.

Tvar má nejspíše odrážet radarové signály

Plavidlo Abu Mahdi lze označovat jako raketovou korvetu, ale někdy je klasifikované jako raketový člun. Je zkonstruované jako karamaran, uvádí Defence-Blog, což znamená, že má dva trupy. Co na první pohled zaujme, jsou fasetové plochy na trupu a nástavbě, které mají nejspíše za úkol odklánět radarové paprsky a lodi tak dávat schopnost stealth, resp. ji činit obtížně zachytitelnou na radarech. Jak pokročilá tato schopnost je, není známo.

Rozměry ani další specifikace Abu Mahdi však nejsou známé, ale lze vidět, že se tvary podobá korvetě Shahid Soleimani. HiSutton nicméně uvádí, že je oproti ní o něco menší. Nemá např. tak rozměrnou plochu pro vrtulník, takže z ní nejspíše budou operovat jenom drony, a chybí také hangár pro 3 čluny. Korveta Shahid Soleimani je 65 metrů dlouhá a má výtlak 600 tun, uvádí Wikipedia, z čehož lze usuzovat, že ani Abu Mahdi rozhodně nebude patřit mezi veliké lodě.

Protilodní a protiletadlové rakety

Hlavní zbraní korvety má být šestero protilodních střel C-802 Noor v nejnovější verzi s dosahem až 300 kilometrů, které jsou odpalovány ze zádi lodě. Dále je na její palubě viditelných 8 menších odpalovacích tubusů, pravděpodobně pro infračerveně naváděné střely protivzdušné obrany Kosar s dosahem 15 kilometrů. Výzbroj pak doplňuje automatické dělo ráže 30 milimetrů na přídi a 4 tříhlavňové rotační kanony Asefeh ráže 23 milimetrů.

F-14 Tomcat

Írán doslova zakopal svá letadla pod zem, aby je nemohl nepřítel zničit: podzemní základny přitom nelze vypátrat, jsou zcela skryté

Korveta Abu Mahdi má být schopna urazit asi 3 700 km a operovat na moři 14 dní, uvádí IsraelDefense. Její rychlost známá není, ale větší Shahid Soleimani dosahuje 32 uzlů (59 km/h). Obě korvety by se daly přirovnat k čínským raketovým člunům Type 22 nebo tchajwanské třídě Tuo Chiang. V Evropě byste podobný protějšek hledali obtížně, mohly by jím sice být švédské korvety třídy Visby, ale v tomto případě jde o jednotrupé plavidlo, nikoliv o katamarán.

Íránská korveta Abu Mahdi

Jak hodnotíte korvetu Abu Mahdi, a co říkáte na rostoucí sílu íránského námořnictva?

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články