Írán doslova zakopal svá letadla pod zem, aby je nemohl nepřítel zničit: podzemní základny přitom nelze vypátrat, jsou zcela skryté

Íránské letectvo není příliš moderní a mohlo by být snadno zničeno už na zemi. Aby tomu země předešla, ukryla řadu letounů hluboko pod horami.

F-14 Tomcat i Zdroj fotografie: Letectvo Spojených států amerických
                   

Íránský režim má několik soupeřů, s nimiž by se mohl kdykoliv dostat do křížku. Ať to jsou Spojené státy, Izrael nebo arabské země v čele se Saudskou Arábií, všechny mají mnohem silnější a modernější letectvo než Teherán. A jestli nechce o to své během krátké chvíle přijít, má jedinou šanci, a sice ho doslova zakopat hluboko pod zem. Íránské letectvo před nedávnem představilo základnu Eagle 44 skrytou v horách.

Pod zemí je kompletně vybavená letecká základna

Kde přesně se ona základna nachází, samozřejmě Írán nesdělil, ale dle dostupných informací jich má mít na svém území ne jednu, ale hned několik. Nejde přitom o obyčejné úkryty, ale o kompletní základny s „popojížděcími“ drahami a stojany pro bojová letadla, drony nebo vrtulníky. V bezpečí před bombami i leteckým nebo družicovým průzkumem tam mohou technici letadla opravovat a připravovat k misím. Na podzemních leteckých základnách mají být také ubikace, sklady nebo velitelská stanoviště.

Iran has unveiled its first underground air force base, which is capable of storing fighter jets armed with long-range…

Zveřejnil(a) Barta NE dne Úterý 7. února 2023

V záběrech, které prezentují íránské agentury, je možné vidět hned několik bojových letounů McDonnell Douglas F-4 Phantom II. Některé v podzemních prostorách jenom stojí, ale jedno z letadel i popojíždí. Ze základny Eagle 44 bude pravděpodobně existovat více východů, takže i kdyby nepřítel věděl, kde se nachází, nebude mít jistotu, odkud přesně letadla odstartují. Ale jakkoliv mohou záběry působit efektivně, jsou už letadla F-4 stará a nemoderní, daleko za schopnostmi rivalů.

Írán schovává i nová letadla z Ruska

Podzemní základny dávají íránskému letectvu šanci zachovat stará letadla na nějaký vhodný okamžik. Vedle nich totiž disponuje třeba několika desítkami letadel Grumman F-14 Tomcat, což jsou i přes svůj pokročilý věk relativně dobré stroje, které zvládnou nepřítele přinejmenším potrápit. Írán by měl ale v nejbližší době dostat i moderní ruské stroje Suchoj Su-35 Flanker-E; dle dostupných informací jich objednal 24 kusů, čímž se Rusko odvděčuje za pomoc ve válce s Ukrajinou. První letadla by mohla z federace na Blízký východ dorazit již v březnu 2023.

A ačkoliv nejspíše nepůjde o nejmodernější verzi vybavenou radarem AESA, tak nová letadla možnosti íránského letectva výrazně zvýší; jejich ne zrovna vysoký počet si ale bude muset patřičně chránit. Jedná se o velmi dobře manévrovatelná letadla schopná odpalovat moderní střely vzduch-vzduch, rakety k ničené pozemních nebo námořních cílů, a stejně tak umí svrhávat přesně navádění pumy. Suchoj Su-35 Flanker-E se vyrovná téměř všem letadlům v oblasti, tedy s výjimkou amerických nebo izraelských Lockheed Martin F-35 Lightning II.

Jak účinné mohou být podzemní úkryty?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články