DDG(X) má být budoucností amerických torpédoborců, námořnictvo mu ale oprávněně moc nevěří. Zvládne i technologie, které teď nejsou

Spojené státy volají po dalším torpédoborci budoucnosti, a to ještě ani pořádně nezvládají ty současné. Tentokrát si chtějí dát na čas a poučit se z minulých chyb.

Americký torpédoborec DDG(X) – možný vzhled i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Velkou silou amerického hladinového loďstva jsou – kromě letadlových a výsadkových lodí – torpédoborce třídy Arleigh Burke a křižníky třídy Ticonderoga. Hlavně druhá z jmenovaných plavidel jsou na konci své životnosti, ale problém se týká i starších typů torpédoborců, protože novější typy jsou stále ve výstavbě a pár let ještě budou. Americké námořnictvo ale rovnou přemýšlí, jak je nahradí; má k tomu i program na nový velký torpédoborec označovaný jako DDG(X). Oprávněně ale panují obavy, aby nebyl stejným fiaskem jako pokusy před ním.

Minulé projekty námořnictva byly jak černá díra

Do nového tisíciletí vstupovalo americké námořnictvo s tím, že je nejsilnější na světě, což nejspíše jenom umocnilo zrod myšlenek v hlavách jeho velitelů, kteří by rádi supermoderní plavidla, jaká svět neviděl. Prvním ml být „neviditelný“ torpédoborec Zumwalt, ale nakonec byly postaveny jenom 3 kusy, protože byl každý z nich neskutečně drahý a Kongres už je odmítal nadále investovat. Jako velmi neúspěšná se pak ukázala i plavidla LCS určená k operacím poblíž pobřeží.

I vzhledem k rostoucí síle čínského námořnictva si to americké při své modernizaci a rozšiřování již nemůže dovolit chyby, a proto na projekt DDG(X) tolik netlačí, ani nevyhlíží dosud nepoznanou budoucnost. V podstatě by chtělo do lodě zabudovat vyzkoušené technologie nebo počkat do doby, než vzniknou nové s takovou perspektivou, která by znamenala značný pokrok. Jedná se například o hypersonické nebo energetické zbraně, s nimiž je poměrně daleko třeba Velká Británie; už v minulém roce představila účinný laserový kanón Dragon Fire.

Odpal střel z torpédoborců a křižníku iZdroj fotografie: Námořnictvo USA
Odpal střel z torpédoborců třídy Arleigh Burke a křižníku třídy Ticonderoga

Podle známých parametrů by měly být nové torpédoborce větší než současné, přičemž svou velikostí překonají i křižníky Ticonderoga. Půjde tak o jakýsi ekvivalent čínských torpédoborců Type 055. Loď by totiž měla mít výtlak 13 290 tun; pro srovnání, nejnovější současné americké torpédoborce mají 9 500 tun. DDG(X) má pohánět integrovaný turboelektrický pohon s relativně nízkou spotřebou, jaký je instalovaných na torpédoborcích Zumwalt. Dosah lodě tak bude větší než u současných plavidel, ale přesně znám není.

Na torpédoborci DDG(X) bude místo i na lasery

Aktuálně počítá námořnictvo s tím, že by byl torpédoborec vyzbrojený dělem ráže 127 milimetrů a 4 bloky Mark 41 VLS s celkem 128 buňkami. Ty by ale šlo případně nahradit i dvěma většími bloky, přičemž by měl každý 21 článků a bylo by z nich možné odpalovat třeba hypersonické střely. Loď má být připravena na to, že na ní budou instalované i energetické zbraně jako lasery do výkonu až 600 kW. Například radar by měl být zpočátku stejný jako na nejnovějších torpédoborcích třídy Arleigh Burke, ale zároveň by bylo místo na nový systém.

Plány amerického námořnictva počítají s tím, že přezbrojení na nový druh torpédoborců začne někdy kolem roku 2032, což prozatím znamená relativní dostatek času. Svědčí o tom i skutečnost, že už je v současnosti ve výstavbě, anebo bylo oznámeno postavení dalších 16 torpédoborců třídy Arleigh Burke. Jejich výroba má přestat až v okamžiku, kdy bude jasná budoucnost DDG(X), která je v tuto chvíli nejistá a nelze se na ni spoléhat. Známý přitom není ani vzhled, existuje ale několik modelových možností.

Torpédoborce třídy Arleigh Burke

Budou tentokrát americké torpédoborce úspěchem?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články