Inovativní americký dron Manta Ray by mohl hibernovat na dně moře a nečekaně udeřit. Jeho tvar má inspiraci v přírodě

Jelikož evoluce dokázala vyřešit mnohé problémy, dává smysl přizpůsobit tvary některých technologií na základě inspirace v přírodě. Nic lepšího asi zkonstruovat nelze.

Pohled na dron Manta Ray i Zdroj fotografie: Northrop Grumman
                   

Konstruktéři se v posledních letech snaží dostat různé druhy dronů nejen do vzduchu, ale také na zem, vodní hladinu a pod ni. Musí se ale vypořádat s mnoha problémy a mnohdy se dokáží inspirovat i v přírodě. To je případ podvodního dronu testovaného americkou agenturou DARPA a vyvinutého společností Northrop Grumman. Má příznačné jméno Manta Ray.

Podmořský dron byl inspirován parybou

Jak napovídá jméno podvodního robotického dronu Manta Ray, konstruktéři se inspirovali přímo v přírodě, a to u mant, resp. jejich klouzavého pohybu, uvádí na svých stránkách společnost Northrop Grumman. Cílem celého projektu je vyvinout podmořský dron schopný operovat na dlouhodobých misích na dlouhé vzdálenosti v oceánském prostředí a bez potřeby lidské logistické podpory. Jak dlouho by měl na takových misích vydržet, však není jasné.

Dron Manta Ray v porovnání s člunem iZdroj fotografie: Northrop Grumman
Dron Manta Ray v porovnání s člunem

Dron Manta Ray by měl v budoucnu plnit různé druhy misí, uvádí DARPA ve své tiskové zprávě. Umožnit to má několik různě velkých nákladních prostorů v jeho trupu, do nichž bude možné instalovat různé vybavení. Jednou ze schopností dronu by bylo i zakotvit na nějakém místě a ve stavu nízké energetické spotřeby hibernovat a čekat. V takovém případě by bylo nejspíše extrémně obtížné dron odhalit a nepřítele by tedy mohl nepříjemně překvapit.

Manta Ray by mohl zkoumat i útočit

Jak je dron veliký, není jasné, ale na publikovaných fotografiích je zachycený i s člunem, oproti němuž je výrazně větší. Defence-Blog uvádí, že Northrop Grumman přepravil prototyp dronu po částech na místo testů, kde ho složil. To demonstruje schopnost ho snadno přepravit na jakékoliv místo na světě, přičemž by se měl vejít do 5 standardních přepravních kontejnerů. K jeho sestavení nebude údajně potřeba ani nějaké složité námořní zařízení.

Prototyp dronu Ghost Shark

Ambiciózní australský Ghost Shark je mimořádně velký podmořský dron. Klidnit by mohl i Čínu a operovat u jejího pobřeží

Při pohybu má Manta Ray využívat efektivní klouzání poháněné vztlakem, ale bližší informace o typu pohonu ani výdrži nejsou k dispozici. Pokud se projekt podaří dokončit (testy již dopadly velmi dobře), mohlo by americké námořnictvo získat platformu třeba k průzkumu poblíž pobřeží nepřítele. Kdyby byl navíc dron vyzbrojen, nejspíše by nesl nějaké druhy min nebo torpéd schopných ze zálohy útočit na hladinová plavidla a možná i ponorky.

Animace dronu Manta Ray

K čemu podle vás bude dron Manta Ray sloužit?

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články