Ambiciózní australský Ghost Shark je mimořádně velký podmořský dron. Klidnit by mohl i Čínu a operovat u jejího pobřeží

Podvodní drony jsou zatím v začátcích, ale některé koncepty vypadají vskutku slibně. Tak jako australský Ghost Shark, který může mít řadu využití.

Prototyp dronu Ghost Shark i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Aurstálie
                   

Vývoj autonomních dronů zažívá v posledních letech nebývalý rozmach a již se nesoustředí pouze na oblast vzduchu, ale i na další prostředí, a velikou výzvou je pro konstruktéry vyrobit schopné drony působící pod vodní hladinou. Ve světě už existuje několik projektů, jedním z nich je i australský koncept známý pod označením Ghost Shark.

Ghost Shark je dlouhý několik metrů

O projektu australského podvodního dronu Ghost Shark je známo velice málo informací, v podstatě lze vycházet jenom z fotografií publikovaných australským ministerstvem obrany. Je na nich vidět relativně veliký dron, jeho délka bude určitě několik metrů. Ovšem veškeré parametry tohoto podvodního stroje jsou zatím neznáme, uvádí Twz. Předpokládá ale, že by se měl vejít do běžného přepravního kontejneru, menší kontejner je necelých 6 metrů dlouhý.

Australské ministerstvo obrany ve své tiskové zprávě oznámilo, že projekt Ghost Shark začal v roce 2022. Skutečnost, že již v současné době je hotový první prototyp, ukazuje, jak velmi vysokou má program pravděpodobně prioritu. Do roku 2025 by měly být hotové celkem 3 prototypy a následně bude možné začít s výrobou. Ministerstvo se omezilo pouze na konstatování, že úlohou tohoto podvodního dronu bude zpravodajství, sledování, průzkum a útok.

Podvodní dron bude spolupracovat se spojenci

Ghost Shark by nejspíše měl spolupracovat nejenom s plavidly australského námořnictva, ale i s jeho spojenci hlavně z aliance AUKUS, uvádí NewAtlas. Jde o spojenectví Austrálie, Ameriky a Velké Británie zaměřené především na oblast Pacifiku, a má být rovnováhou proti rostoucím ambicím Číny. I když zatím není jisté, co bude australský podvodní dron umět, lze předpokládat, že by byl vysílán na mise, které by byly pro běžné ponorky nebezpečné. Díky své velikosti by také mohl být velmi nenápadný a operovat i v blízkosti pobřeží nepřítele.

Systém SURTASS na lodi amerického námořnictva

„Lodní ocasy“ dokáží detekovat ponorky i jiné podmořské objekty, k „lovu nepřátel“ je mohou využívat i civilní lodě

Ghost Shark ale není jediným podvodním dronem, který ve světě vzniká. Americké námořnictvo vyvíjí dron Orca, na němž dělalo 10 let. V budoucnu lze předpokládat, že takovéto drony nebudou mít jenom průzkumné úlohy, ale budou i vyzbrojené. Nabízí se např. jako platforma pro jiné drony, které by mohly být vybaveny i nějakým typem lehčích střel a menších torpéd. Jejich další úlohou by mohlo být odhalování a zneškodňování námořních min.

Podvodní dron Ghost Shark

Jaká bude podle vás úloha podvodního dronu Ghost Shark?

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články